ՀՀ վարչապետն ընդդիմության նոյեմբերի 8-ի հանրահավաքի օրակարգն անհիմն է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն, Հանրային հեռուստաընկերության հետ հարցազրույցում անդրադառնալով ընդդիմության նոյեմբերի 8-ին սպասվող հանրահավաքին, որով, ըստ կազմակերպիչների, կոչ է արվում «մերժել Հայաստանի թրքացումը, Արցախի հայաթափումը», այդ օրակարգն անհիմն է համարում։
«Դա բացարձակ անհիմն օրակարգ է, որն իրականաության հետ որևէ կապ չունի։ Ի՞նչ է նշանակում թրքանալ։ Նույն հանրահավաքի պոտենցիալ մասնակիցներից շատերը երբ եղել են իշխանություն, Թուրքիայի հետ հարաբերությունները լավացնելու օրակարգ են ունեցել, փորձեր են արել։ Ի՞նչ է, այն ժամանակ թրքացման օրակա՞րգ էին առաջ տանում։ Հայաստանի օրակարգում միշտ էլ եղել է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների զարգացումը։ Ինչ վերաբերում է ԼՂ-ին, մենք հստակ արտահայտել ենք մեր դիրքորոշումը։ Մենք պատկերացնում ենք ԼՂ խնդրի կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով, նրանց առաջարկած բովանդակությամբ։ Ես ուզում եմ հիշեցնել, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո ԵԱՀԿ Մինկսի խմբի համանախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ արձանագրելով բանակցային գործընթացն անմիջապես վերսկսկելու անհրաժեշտությունը հայտնի սկզբունքների և տարրերի հիման վրա»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, հավելեց վարչապետը։

Премьер-министр РА считает необоснованной повестку митинга оппозиции 8 ноября
29 Премьер-министр РА Никол Пашинян в интервью Общественному телевидению, касаясь ожидаемого 8 ноября митинга оппозиции, который, по словам организаторов, призывает "отвергнуть тюркизацию Армении, отвергнуть деарменизацию Арцаха", считает, что эта повестка необоснованна.
«Это абсолютно безосновательная повестка дня, не имеющая ничего общего с реальностью.Что значит тюркизация?Многие из потенциальных участников того же митинга, когда они были у власти, имели намерение улучшить отношения с Турцией и предпринимали попытки.Что, в то время они продвигали повестку тюркизации?Развитие отношений с Турцией всегда было в повестке дня Армении.Что касается Нагорного Карабаха, мы четко изложили свою позицию.Мы представляем себе урегулирование нагорно-карабахского конфликта через сопредседателей Минской группы ОБСЕ с предложенным ими содержанием.
«Хочу напомнить, что после 9 ноября 2020 года сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с заявлением, в котором подтвердили необходимость немедленного возобновления переговорного процесса на основе известных принципов и элементов», - как передает Арменпресс, добавил премьер-министр.