Հայաստանը մտադիր է իր արտադրած «Սպուտնիկ Լայթ» պատվաստանյութն առաջիկայում արտահանել
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էկոնոմիկայի նախարարությունը քննարկում է Հայաստանում արտադրված «Սպուտնիկ Լայթ» պատվաստանյութի արտահանման հարցը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ԱԺ եվրոպական ինտեգրման եւ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2022-ի պետբյուջեի նախագծի քննարկմանը այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
«Սերտ համագործակցության արդյունքում Ռուսաստանի Դաշնության արդյունաբերության և առևտրի նախարարության և ուղղակի ներդրումների ռուսական ֆոնդի հետ արդեն ունենք վերջանական հաստատված և Հայաստանում արտադրված «Սպուտնիկ Լայթ» պատվաստանյութը: Քննարկում ենք այդ պատվաստանյութի արտահանման ու Հայաստանում օգտագործման ֆինանսական պայմանները»,– ասաց Քերոբյանը:
Դեռևս 2021 թվականի սեպտեմբերին Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամը (ՌՈՒՆՀ) ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ եւ հայաստանյան առաջատար «Լիկվոր» դեղագործական ընկերությունը հայտարարել էր կորոնավիրուսի դեմ «Սպուտնիկ Լայթ» ռուսաստանյան միաբաղադրիչ պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակների արտադրության մասին:

Армения намерена экспортировать произведенную в Армении вакцину “Спутник Лайт”
В министерстве экономики обсуждается вопрос экспорта вакцины “Спутник Лайт”, произведенной в Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр экономики Армении Ваан Керобян в ходе обсуждения проекта государственного бюджета на 2022 год на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам европейской интеграции и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
“В результате тесного сотрудничества с министерством промышленности и торговли Российской Федерации и Российским фондом прямых инвестиций у нас уже есть окончательно утвержденная вакцина “Спутник Лайт”, произведенная в Армении. Мы обсуждаем финансовые условия экспорта этой вакцины и ее использования в Армении”, - сказал Керобян.
Еще в сентябре 2021 года Российский фонд прямых инвестиций (РФПИ) совместно с министерством экономики Республики Армения и ведущей армянской фармацевтической компанией “Ликвор” объявили о производстве первых партий российской однокомпонентной вакцины “Спутник Лайт”.