Հայաստանը մտադիր է իր արտադրած «Սպուտնիկ Լայթ» պատվաստանյութն առաջիկայում արտահանել
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էկոնոմիկայի նախարարությունը քննարկում է Հայաստանում արտադրված «Սպուտնիկ Լայթ» պատվաստանյութի արտահանման հարցը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ԱԺ եվրոպական ինտեգրման եւ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2022-ի պետբյուջեի նախագծի քննարկմանը այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
«Սերտ համագործակցության արդյունքում Ռուսաստանի Դաշնության արդյունաբերության և առևտրի նախարարության և ուղղակի ներդրումների ռուսական ֆոնդի հետ արդեն ունենք վերջանական հաստատված և Հայաստանում արտադրված «Սպուտնիկ Լայթ» պատվաստանյութը: Քննարկում ենք այդ պատվաստանյութի արտահանման ու Հայաստանում օգտագործման ֆինանսական պայմանները»,– ասաց Քերոբյանը:
Դեռևս 2021 թվականի սեպտեմբերին Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամը (ՌՈՒՆՀ) ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ եւ հայաստանյան առաջատար «Լիկվոր» դեղագործական ընկերությունը հայտարարել էր կորոնավիրուսի դեմ «Սպուտնիկ Լայթ» ռուսաստանյան միաբաղադրիչ պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակների արտադրության մասին:

Armenia plans to export Sputnik Light vaccine produced in Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 4, ARMENPRESS. The Ministry of Economy of Armenia discusses the issue of exporting Sputnik Light vaccine produced in Armenia, ARMENPRESS reports Minister of Economy Vahan Kerobyan said during the discussion of the draft state budget for 2022 at the joint session of the Standing Committees on European Integrationand onFinancial-Credit and Budgetary Affairs.
"As a result of close cooperation, we already have the finally approved "Sputnik Light" vaccine produced in Armenia with the Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation and the Russian Direct Investment Fund. We are discussing the financial conditions for the export of this vaccine and its use in Armenia," Kerobyan said.
Back in September 2021, the Russian Direct Investment Fund (RDIF) in cooperation with the Ministry of Economy of the Republic of Armenia and the leading Armenian pharmaceutical company “Liqvor” announced the production of the first batches of the Russian single-component Covid-19 vaccine "Sputnik Light".