Շատ սիրված պոպկոռնն օգտակար են համարել անոթների եւ սրտի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տնային պայմաններում պատրաստված, առանց շաքարի ու բուրավետ հավելումների պոպկոռնը հիանալի սուպերֆուդ Է, որը նպաստում Է ստամոքսա-աղիքային տրակտի, սիրտ-անոթային համակարգի աշխատանքին, ինչպես նաեւ լավ մաշկ ունենալուն: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է նուտրիցագետ եւ սննդաբան Նադեժդա Ցապկինան:
«Նուրբ եգիպտացորենը, որից պատրաստում են պոպկոռնը, պարունակում Է B խմբի վիտամիններ, ցինկ, պղինձ, կալիում, մագնեզիում, ֆոսֆոր, մանգան եւ պոլիֆենոլային հակաօքսիդիչներ: Այդ բոլոր տարրերը օգնում են նվազեցնել սիրտ-անոթային հիվանդությունների եւ մարսողության հետ կապված խնդիրների առաջացման ռիսկը»,-նշել Է մասնագետը: Դրա հետ մեկտեղ նա հավելել Է, որ քաղցր եւ յուղով պատրաստված պոպկոռնը կտրուկ բարձրացնում Է խոլեստերինի մակարդակը: Մեկ փոքրիկ դույլ անուշեղենը պարունակում Է մոտավորապես 600 կիլոկալորիա:
«Բայց դա արդեն անվտանգ միջաճաշ չԷ, այլ իսկական ռումբ, որը բերում Է քաշի ավելացման եւ, որպես հետեւանք, տարբեր հիվանդությունների»,-նախազգուշացրել Է Ցապկինան: Բացի այդ, աղի պոպկոռնը խախտում Է ջրային հավասարակշռությունն օրգանիզմում եւ առաջացնում Է այտուցներ ու ցելյուլիտ:
«Տրանսճարպերը կատալիզատորներ են դառնում քաղցկեղային ուռուցքների զարգացման համար, առաջացնելով շնչառական համակարգի հիվանդություններ, ինչը հատկապես վտանգավոր Է ասթմայով հիվանդների համար: Անուշեղենի ճարպը բարձր ջերմաստիճանի ներգործությամբ սկսում Է անջատել դիացետիլ թունավոր նյութը, որն առանձին դեպքերում առաջացնում Է թոքերի ֆիբրոզա եւ Ալցհեյմերի հիվանդություն: Համային հավելումներն առաջացնում են ստամոքսա-աղիքային տրակտի տարբեր հիվանդություններ»,-զրուցակիցը նշել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությանը:

Популярное лакомство назвали полезным для сосудов и сердца
Приготовленный в домашний условиях, без добавления сахара и ароматизаторов попкорн — отличный суперфуд, который способствует улучшению работы желудочно-кишечного тракта, сердечно сосудистой системы, а также состояния кожи. Как передает Арменпресс, об этом РИА Новости заявила нутрициолог и диетолог Надежда Цапкина.
"Воздушная кукуруза, из которой готовят попкорн, содержит витамины группы В, железо, цинк, медь, калий, магний, фосфор, марганец и полифенольные антиоксиданты. Все эти элементы помогают снижать риск сердечно-сосудистых заболеваний и возникновения проблем с пищеварением", – отметила специалист.
При этом она добавила, что сладкий и приготовленный на масле попкорн резко повышает уровень холестерина. Одно маленькое ведерко такого лакомства содержит около 600 килокалорий. "И это уже не безвредный перекус, а настоящая бомба, которая приводит к набору веса и, как следствие, различным заболеваниям", — предупредилаЦапкина.
Кроме того, соленый попкорн нарушает водный баланс в организме и провоцирует появление отеков и целлюлита.
"Трансжиры из масла становятся катализаторами развития раковых опухолей, провоцируя заболевания дыхательной системы, что особенно опасно для астматиков. Жир из лакомства под воздействием высоких температур начинает выделять токсичное вещество диацетил, которое в некоторых случаях приводит к возникновению фиброза легких и болезни Альцгеймера. Вкусовые добавки вызывают различные заболевания желудочно-кишечного тракта", — отметила собеседник РИА Новости.