ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում Միացյալ Թագավորությունն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափին. Ջոն Գալագեր
ԵՐԵՎԱՆ, 20ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը hոկտեմբերի 20-ին ընդունել է ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Պատրիկ Գալագերին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, նշելով, որ Արարատ Միրզոյանը երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների, օրենքի գերակայության ամրապնդման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործում Միացյալ Թագավորության ցուցաբերած շարունակական աջակցության կապակցությամբ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-բրիտանական երկկողմ օրակարգի հարցերի շուրջ՝ առանձնացնելով առևտրի, գիտության, բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության ոլորտները որպես համագործակցության հեռանկարային ուղղություններ:
Կողմերը քննարկել են նաև այս տարվա նոյեմբերին Միացյալ Թագավորության Գլազգո քաղաքում անցկացվելիք ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի 26-րդ գագաթաժողովի (COP26) անցկացումը և դրան հայկական կողմի մասնակցությանը վերաբերող հարցեր: Այս համատեքստում երկուստեք կարևորվել է կլիմայի փոփոխության դեմ պետությունների ջանքերի համադրումը և համախմբումը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող հարցերի՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական ու համապարփակ կարգավորման կարևորությունը: Դեսպան Գալագերը նշել է, որ Միացյալ Թագավորությունն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափին:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նաև կարևորել է Արցախում միջազգային կազմակերպությունների կողմից հումանիտար առաքելության իրականացման համար անխոչընդոտ մուտքի անհրաժեշտությունը:

YEREVAN, OCTOBER 20, ARMENPRESS. Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan received today Ambassador of the United Kingdom to Armenia John Gallagher, the foreign ministry said.
FM Mirzoyan expressed gratitude for the UK’s constant support to the democratic reforms, the strengthening of the rule of law and the fight against corruption in Armenia.
The minister and the Ambassador exchanged views on the Armenian-British bilateral agenda, highlighting trade, science, IT and tourism as prospective areas for cooperation.
They also discussed the upcoming UN Climate Change Conference (COP26) which will be held in Glasgow, UK, this year in November, as well as the participation of the Armenian side to the summit.
Coming to issues relating to regional security and stability, the Armenian FM emphasized the importance of the lasting and comprehensive settlement of the Nagorno Karabakh conflict under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. The Ambassador stated that the United Kingdom supports the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship format.
The Armenian FM also highlighted the necessity of an unrestricted entry for international organizations to Artsakh aimed at conducting humanitarian mission.