Ինձ մեղավոր եմ համարում, այդ թվում՝ բանակը 2018-ից հետո կոռումպացված տարրից չազատելու համար. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ինքն իրեն է համարում պատերազմի արդյունքում ամենի մեղավոր ու պատասխանատու: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցությունից Արմենուհի Կյուրեղյանի հարցին, թե ո՞վ է ծանր ողբերգության, ողբերգական ծանր հետևանքներով ռազմական գործողության հիմնական պատասխանատուն և մեղավորը:
Պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե Փաշինյանը, որպես գերագույն գլխավոր հրամանատար, իրեն մեղավոր համարու՞մ է:
Փաշինյանն արձագանքեց. «Ես այս ամբիոնից տասնյակ անգամ եմ հայտարարել, որ ամեն ինչի մեղավորն էլ, պատասխանատուն էլ ես եմ, 100 անգամ եմ ասել»:
Պատգամավորն անդրադարձել էր նաև ուղիղ մեկ տարի առաջ ռուսական RBK ալիքին Փաշինյանի տված հարցազրույցում հայտնած տեղեկատվություններին: Փաշինյանը նշեց, որ բազմիցս տրվել են պարզաբանումներ: «Ես եղել եմ Ստեփանակերտում ու հրավիրել եմ խորհրդակցություն, լսել եմ մարդկանց կարծիքները, թե ինչ կարող ենք անել իրադրությունը փոխելու վերաբերյալ: Հնչել են առաջարկներ, դրանից հետո ես խնդրել եմ, հանձնարարել եմ, որպեսզի զինվորականները գնահատեն առաջարկներն ու կայացնեն որոշում և անեն առաջարկություն, թե ինչ է պետք անել: Զինվորականները քննարկել են, կայացրել են որոշում ու ինձ զեկուցել են որոշման ընթացքի մասին»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ դա է կարճ պատմությունը:
Վարչապետն ընդգծեց՝ ինքը Լելե Թեփե անունը ոչ մի անգամ չի տվել, «Լելե Թեփե օպերացիա» հասկացություն չի եղել: «Այդ հետո է մտել պրոպագանդիստական նկատառումներով, թե իբր ես ասել եմ՝ Սերժ Սարգսյանը 2016 թվականին կորցրել է Լելե Թեփեն, ինձ համար դա ունի քաղաքական նշանակություն, գնացեք Լելե Թեփեն վերցրեք, որ դիվիդենտ առաջանա: Դա կատարյալ անհեթեթություն է, այդպիսի խոսակցություն չի եղել»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով ընդդիմադիր պատգամավորի՝ իրեն ուղղված «դավաճան և կապիտուլյանտ» որակումներին՝ Փաշինյանն ասաց, որ նրանց՝ ընդդիմադիրներին ավելի մեծ «դավաճան և կապիտուլյանտ» են համարում. «Ընտրությունների արդյունքները դրա մասին են վկայում: Եվ ձեր դավաճան ու կապիտուլյանտ լինելու մասին, կարծում եմ, առաջիկայում ավելի մանրամասն քննարկումներն կունենանք: Ես այո, ինձ մեղավոր եմ ճանաչում, այդ թվում՝ բանակը կոռումպացված տարրից չազատելու համար 2018 թվականից հետո»:

Я признаю себя виновным, в том числе в том, что не избавил армию от коррумпированного элемента: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает себя виновным и ответственным за все, что произошло в результате войны. Как сообщает Арменпресс, Пашинян сказал об этом в ответ на вопрос оппозиционного депутата Арменуи Кюрегян о том, кто является основным лицом, ответственным за трагедию и военные операции с трагическими последствиями.
Депутат поинтересовалась, считает ли Пашинян как верховный главнокомандующий себя виновным.
Пашинян ответил. «Я десятки раз заявлял с этой трибуны, что я виновен во всем, я говорил это 100 раз».
Депутат также коснулась информации, которую Пашинян сообщил в интервью российскому каналу РБК ровно год назад. Пашинян отметил, что разъяснения давались неоднократно.
«Я был в Степанакерте и созвал совещание, выслушал мнение людей о том, что мы можем сделать, чтобы изменить ситуацию. Были озвучены предложения, после чего я поручил военным оценить предложения и представить решение о том, что делать. Военные обсудили, приняли решение и проинформировали меня о процессе принятия решения», - сказал он, добавив, что такова вкратце история вопроса.
Премьер-министр подчеркнул, что никогда не озвучивал названия Леле Тепе, не было понятия «операция Леле Тепе». «Эта фраза появилась потом с пропагандистскими соображениями, будто я сказал, что Серж Саргсян потерял Леле Тепе в 2016 году, это имеет для меня политическое значение, идите и захватите Леле Тепе, чтобы получить дивиденды. Это полная чушь, таких разговоров не было», - сказал он.
Коснувшись характеристик оппозиционного депутата как «предателя-капитулянта» в его адрес, Пашинян сказал, что они считают оппозицию более крупным «предателем-капитулянтом»: «Результаты выборов показывают это. И я думаю, что в ближайшее время у нас будет более подробное обсуждение вашего предательства и капитуляции. Да, я признаю себя виновным, в том числе в том, что не избавил армию от коррумпированного элемента после 2018 года».