Վարչապետը ՖՄԿ գլխավոր քարտուղարի հետ ամփոփել է կազմակերպությունում ՀՀ նախագահության արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը ավարտում է իր նախագահությունը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում (ՖՄԿ): Ֆրանկոֆոնիայի նախորդ գագաթնաժողովում Հայաստանի ստանձնած նախագահության արդյունքների ամփոփման նպատակով Հայաստանում է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոն, ում ՀՀ կառավարությունում, որպես կազմակերպության նախագահող, ընդունեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հանդիպումից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոն հանդես եկան ԶԼՄ-ների համար համատեղ հայտարարությամբ, որի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց, որ Հայաստանը կարևորում է իր անդամակցությունը ՖՄԿ-ին և գոհունակություն հայտնում միջազգային այդ կարևոր կառույցի շրջանակներում Հայաստանի մասնակցության, դերի և մակարդակի կապակցությամբ:
«Ինչպես տեղյակ եք՝ 2018 թվականին Երևանում կայացած Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի շրջանակներում Հայաստանը երկու տարով ստանձնեց նախագահությունը կազմակերպությունում, սակայն COVID-19 համավարակի պատճառով 2020 թ. անցկացվելիք 18-րդ գագաթաժողովը հետաձգվեց, և այդ ընթացքում Հայաստանը շարունակեց իրականացնել նախագահությունը: Մենք մեծագույն պատասխանատվությամբ և պատրաստակամությամբ ենք ստանձնել այս կարևոր դերակատարումը, սակայն ցավով պետք է նշել, որ Երևանի գագաթաժողովում ընդունված՝ մեր կողմից իրականացվելիք ծրագրերի մի զգալի մասը համավարակի պատճառով ստիպված էինք չեղարկել: Մենք կարևորում կարևում ենք կազմակերպության հաջորդ գագաթաժողովի պատշաճ կազմակերպումը և անցկացումը: Հայաստանը, որպես նախագահող երկիր, մտադիր է բարձրագույն մակարդակով մասնակցել միջոցառման և իր ակտիվ ջանքերը ներդնել ընդունվելիք փաստաթղթերի մշակմանը», - հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ վարչապետը և ՖՄԿ գլխավոր քարտուղարը անդրադարձել են միջազգային և տարածաշրջանային հարցերի լայն շրջանակի, որոնց թվում առաջին հերթին՝ տարածաշրջանում անվտանգության և խաղաղության թեմային:
«Առանձնահատուկ կարևորել ենք 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար հարցերի լուծումը, մասնավորապես՝ հայ ռազմագերիների և պատանդառված քաղաքացիական անձանց անհապաղ ազատ արձակումը, ինչպես նաև կարևորում ենք հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պատշաճ պաշտպանությունը», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ Հայաստանի անունից երախտագիտություն հայտնելով ՖՄԿ գլխավոր քարտուղարին 2020 թ. աշնանը մեր երկրին ցուցաբերած աջակցության համար:
«Մենք շնորհակալ ենք այն համերաշխության համար, որը Դուք, տիկին գլխավոր քարտուղար, դրսևորել եք Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ», - ընդգծեց Հայաստանի վարչապետը:
Հայաստանի կառավարությունը շնորհակալ է ՖՄԿ գլխավոր քարտուղարից նաև 2021 թ. հունիսի 20-ին տեղի ունեցած ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրություններին դիտորդական առաքելություն ուղարկելու համար: Փաշինյանի խոսքով՝ դա առաջին անգամ էր, երբ խորհրդարանական ընտրությունները դիտարկելու նպատակով Հայաստան էին այցելում ֆրանկոֆոն ընտանիքի ներկայացուցիչներ:
«Հայաստանը պատրաստ է շարունակել լայնածավալ համագործակցությունը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության հետ հատկապես ֆրանսերենի դասավանդման հարցում՝ ինչպես դպրոցներում և ԲՈՒՀ-երում, այնպես էլ հայաստանյան պետական ծառայողների շրջանում: Հայաստանը աջակցում է գլխավոր քարտուղարին իր պաշտոնից բխող բարեփոխումների իրականացման հարցում: Սույն համատեքստում Հայաստանը կարևորում է նաև գլխավոր քարտուղարի՝ կազմակերպության մարմինների գործունեությանն ուղղված բարեփոխումների առաջարկը», - հավելեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունը (ՖՄԿ / Organisation Internationale de la Francophonie) ֆրանսերենի և համընդհանուր արժեքների ամրագրման և տարածման միջազգային հաստատություն է, որը հիմնադրվել է 1970 թվականին։ Կազմակերպությունում ընդգրկված են 54 լիիրավ, 7 ասոցացված և 27 դիտորդի կարգավիճակ ունեցող պետություն: ՖՄԿ-ում ընդգրկված երկրների բնակչության ընդհանուր թիվը կազմում է 900 մլն., որից 274 մլն. ֆրանկոֆոն են։ Հայաստանը ՖՄԿ լիիրավ անդամ է դարձել 2012 թ. հոկտեմբերին Քինշասայում կայացած Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի ժամանակ:

Премьер подвел с генеральным секретарем МОФ итоги председательства Армении в организации
Республика Армения завершает свое председательство в Международной организации Франкофонии (IOF). Генеральный секретарь Международной организации Франкофонии Луиза Мушикивабо находится в Армении, чтобы подвести итоги председательства, возложенного на Армению на предыдущем саммите Франкофонии.
Как передает «Арменпресс», после встречи премьер-министр Никол Пашинян и генеральный секретарь Луиза Мушикивабо сделали совместное заявление для СМИ, в котором Никол Пашинян подчеркнул, что Армения укрепляет свое членство в МОФ, она удовлетворение участием, ролью и уровнем Армении в рамках этой важной международной структуры.
«Как известно, в рамках саммита Франкофонии, прошедшего в Ереване в 2018 году, Армения приняла председательство в организации на два года, но в связи с пандемией COVID-19, намеченный 18-й саммит был отложен, и Армения продолжала председательствовать. Мы взяли на себя эту важную роль с большой ответственностью и готовностью, но жаль, что нам пришлось отменить значительную часть программ, которые мы собирались реализовать на ереванском саммите. Мы планируем организацию и проведение следующего саммита организации. Армения как страна-председатель намерена участвовать в мероприятии на самом высоком уровне, приложить активные усилия для разработки документов, которые будут приняты», - сказал премьер-министр Никол Пашинян.
В ходе встречи премьер-министр и генеральный секретарь МОФ затронули широкий круг международных и региональных вопросов, в том числе, и безопасность и мир в регионе.
«Мы особо подчеркнули и гуманитарные вопросы, возникшие в результате 44-дневной войны, в частности, немедленное освобождение армянских военнопленных и заложников, а также надлежащую защиту армянского исторического, культурного и религиозного наследия», - сказал Никол Пашинян и выразил благодарность за содействие.
«Мы благодарны за солидарность, которую Вы, г-жа генеральный секретарь, проявили по отношению к армянскому народу Армении», - подчеркнул премьер-министр Армении.
Правительство Армении благодарно Генеральному секретарю МОФ и за наблюдательную миссию, направленную на внеочередные выборы в Национальное собрание РА. По словам Пашиняна, это был первый визит представителей франкоязычной семьи в Армению для наблюдения за парламентскими выборами.
«Армения готова продолжить широкомасштабное сотрудничество с Международной организацией франкоязычных стран, особенно в области преподавания французского языка как в школах, университетах, так и в среде государственных служащих Армении. Армения оказывает содействие Генеральному секретарю в проведении реформ, вытекающих из ее должности. В этом контексте Армения поддерживает предложение генсека о реформах, направленных на деятельность органов организации», - добавил премьер-министр.
Международная организация франкоязычных стран (IFC) - это международная организация, занимающаяся продвижением французских универсальных ценностей, основанная в 1970 году. В организацию входят 54 полноценных, 7 ассоциированных, 27 государств-наблюдателей. Общая численность населения стран, входящих в МОФ, составляет 900 миллионов человек, из них 274 миллиона - франкоязычные. Армения стала полноправным членом МОФ в октябре 2012 года, на саммите Франкофонии в Киншасе.