Ադրբեջանը հղում է անում ԽՍՀՄ քարտեզներին, սակայն հրաժարվել է Խորհրդային Ադրբեջանի իրավահաջորդը լինելուց. Սեյրան Օհանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը նկատում է, որ Ադրբեջանը, օրինակ, Գորիս-Կապան ավտոճանապարհահատվածին ստեղծված իրավիճակի հարցով հղում է կատարում Խորհրդային Միության քարտեզներին, սակայն ինքն է հրաժարվել Խորհրդային Ադրբեջանի իրավահաջորդը լինելուց: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Օհանյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածին ստեղծված իրավիճակին, որտեղ ադրբեջանցիները ոստիկանական կետ են տեղադրել:
«Ադրբեջանցիները հայտնվել են հայկական տարածքում, և այդ հայտնված իրավիճակում են շարունակվելու բանակցությունները»,-ասաց Օհանյանը:
Նա շեշտեց, որ Վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքով սահմանված դրույթները հիմք չեն պետական սահմանները Ադրբեջանի հետ ճշտելու համար, ընդգծեց, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ նշված է, որ կողմերը գոնե այդ հատվածում՝ Սյունիքի հատվածում, կանգնում են այն կետերում, այն բնագծերում, որտեղ ավարտվել է պատերազմը:
«Եվ, եթե իշխանությունները բանակցությունների, անվտանգային և սահմանային իրավիճակի ձևավորման փորձ ունենային, պետք է հասկանային, որ հակառակորդը՝ թուրք-ադրբեջանական տանդեմը շատ դժվարությամբ է հետ քաշվելու այն կետերից, որտեղ իրենց զինվորի ոտքն է դրված, որտեղ իրենց համար ինժեներական կառույցներ են կահավորել: Դրա համար մենք պետք է կանգնեինք այն վայրերում, որտեղ պատերազմն ավարտվել էր, դրանից հետո արդեն բանակցությունների արդյունքում առաջ կգնայինք, թե հետ կգնայինք, կախված կլիներ այն իրավապայմանագրային հենքից, որի հիմքում խաղաղության պայմանագիրն է: Իսկ այս իրավիճակում Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելը նշանակում է ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը»,-ասաց խմբակցության ղեկավարը:
Նա շեշտեց՝ դա շատ մեծ հարված կլինի Արցախի Հանրապետությանը և Արցախի ժողովրդին՝ իրենց պատմական տարածքում իրենց ապրելու իրավունքը պաշտպանելու համար:
«Քարտեզները, որոնցով պետք է ճշգրտումներ իրականացվեն, չունենք: Տարբեր քարտեզների են հղում կատարում՝ ռազմական, զինվորական, Խորհրդային Միության, իսկ Ադրբեջանն ինքն է հրաժարվել Խորհրդային Ասրբեջանի իրավահաջորդը լինելուց: Մենք չունենք այն հենքը, որ Ադրբեջանի հետ գնանք գլոբալ առումով խաղաղության իրավիճակի ստեղծման և խաղաղության պայմանագրի ստորագրման»,-ասաց Օհանյանը:

Азербайджан ссылается на карты СССР, хотя отказался быть правопреемником Советского Азербайджана: Сейран Оганян
Лидер оппозиционной фракции «Айастан» Национального собрания Армении Сейран Оганян отмечает, что Азербайджан по ситуации на трассе Горис-Капан ссылается на карты Советского Союза, хотя отказался быть правопреемником Советского Азербайджана. Как передает «Арменпресс», Сейран Оганян сказал об этом в беседе с журналистами в Национальном собрании, говоря о ситуации на участке дороги Горис-Капан, где азербайджанцы поставили свой полицейский кордон.
«Азербайджанцы на территории Армении, и в этой ситуации переговоры должны быть продолжены?», - сказал Оганян.
Он подчеркнул, что положения Закона об административно-территориальном делении не могут быть основанием для уточнения государственной границы с Азербайджаном. В заявлении от 9 ноября отмечено, что стороны должны остаться на тех позициях, где завершили военные действия, то же самое и на этом участке Сюника.
«И если бы у властей был опыт ведения переговоров, обеспечения безопасности и пограничной ситуации, они должны были понимать, что противник, турецко-азербайджанский тандем, с трудом отступит с тех точек, куда ступила нога их солдат, где они уже оборудовали свои инженерные сооружения. Вот почему мы должны были оставаться там, где закончилась война, после чего в результате переговоров мы продвигались бы вперед или назад, в зависимости от правовой основы, на которой основано мирное соглашение. В этой ситуации подписание мирного соглашения с Азербайджаном означает признание территориальной целостности Азербайджана», - сказал он.
Он подчеркнул, что для Республики Арцах и народа Арцаха это будет большим ударом.
«У нас нет карт, которые нужно корректировать. Они ссылаются на различные карты: на военные, на карты Советского Союза, а сам Азербайджан отказался быть правопреемником Советского Азербайджана. У нас нет оснований идти на подписание мирного соглашения с Азербайджаном и создания обстановки глобального мира», - заключил Сейран Оганян.