Լիտվան Հայաստանին է տրամադրել «Մոդերնա»-ի արտադրության պատվաստանյութի 50 հազար դեղաչափ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լիտվան Հայաստանին է փոխանցել Covid-19-ի դեմ «Մոդերնա» պատվաստանյութի 50 հազար դեղաչափ, որի մասին օրեր առաջ հայտարարել էր Լիտվայի վարչապետը։ Ինչպես փոխանցում է«Արմենպրես»-ն՝ այս մասին հայտնել է Լիտվայի առողջապահության նախարարությունը։
Պատվաստանյութի փոխանցման արարողությունը տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 4-ի երեկոյան՝ Վիլնյուսի օդանավակայանում, երբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունը վերադառնում էր Հայաստան:
Լիտվան մարդասիրական օգնություն է տրամադրել `ի պատասխան Հայաստանի խնդրանքի, որը հիմնված է երկկողմ համաձայնության վրա` ԵՄ պատվաստանյութերի փոխանակման մեխանիզմի միջոցով:
Պաշտոնական այցի ընթացքում Լիտվայի և Հայաստանի առողջապահության նախարարները ստորագրեցին համագործակցության համաձայնագիր։ Սա առաջին դեպքն է, երբ Լիտվան նվիրաբերել է «Մոդերնա»-ի պատվաստանյութ:

Литва предоставила Армении 50 000 доз вакцины «Модерна»
Литва передала Армении около 50 000 доз вакцины «Модерна». Несколько дней назад об этом заявил премьер-министр Литвы. Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в Минздраве Литвы.
Церемония передачи вакцины состоялась вечером 4 октября в аэропорту Вильнюса, когда делегация во главе с премьер-министром Николом Пашиняном возвращалась в Армению.
Литва предоставила гуманитарную помощь в ответ на запрос Армении на основе двустороннего соглашения ЕС по механизму обмена вакцинами.
В ходе официального визита министры здравоохранения Литвы и Армении подписали Соглашение о сотрудничестве. Это для Литвы первый случай передачи вакцины «Модерна».