Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է Սի Ծինփինին` ՉԺՀ կազմավորման 72-րդ տարեդարձի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Չինաստանի ժողովրդին Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 72-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Ձեր հմուտ առաջնորդությամբ և ապագային միտված տեսլականով Չինաստանը վճռականորեն ամրապնդել է իր տեղն ու դերը միջազգային ասպարեզում և վստահ քայլերով շարժվում է վերընթաց ուղիով։
Գալիք տարին կնշանավորվի հայ-չինական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակով։ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս Չինաստանի հետ գործակցության հետևողական և կայուն զարգացմանը, մասնավորապես «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» կարևոր նախաձեռնության շրջանակներում համագործակցության խթանմանը։
Չնայած համավարակի հարուցած դժվարություններին՝ հավատացած եմ, որ հաստատուն կամք կդրսևորենք համատեղ ծրագրերի և նախաձեռնությունների կյանքի կոչման համար։ Լիահույս եմ, որ անցյալի հարուստ փորձի և հնագույն քաղաքակրթական արժեքների վրա խարսխված մեր հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ և ընդլայնվել՝ ի շահ մեր պետությունների և ի բարօրություն մեր ժողովուրդների»,- ասված է ուղերձում:

YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian has sent a congratulatory letter to Chinese President Xi Jinping on the 72ndanniversary of the proclamation of the People’s Republic of China, the Armenian President’s Office said.
“I warmly congratulate you and the people of China on the 72nd anniversary of the proclamation of the People’s Republic of China. With your skilled leadership and vision to the future, China has decisively determined its place and role in the international arena and is confidently moving on a progressive path.
Next year will mark the 30th anniversary of the establishment of the Armenian-Chinese diplomatic relations. Armenia attaches great importance to the consistent and stable development of the partnership with China, in particular the promotion of cooperation within the Belt and Road important initiative.
Despite the challenges caused by the pandemic, I believe that we will demonstrate a decisive will for the implementation of joint programs and initiatives. I hope that our relations, which are based on the rich experience of the past and the ancient civilizational values, will continue to develop and expand for the benefit of our states and for the welfare of our nations”, reads the President’s letter.