Հայաստանը Բաքվի և Անկարայի նման Իրանի սահմանների նկատմամբ սին երազանքներ չունի. իրանական թերթի պատասխանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանում Հայաստանի դեսպանությունը ֆեյսբուքյան էջում մեջբերում է արել իրանական «Ջամ-է-ջամ» օրաթերթից, որում անդրադարձ է կատարում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Իրանի հասցեին հնչեցված մեղադրանքներին: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է պատասխանն ամբողջությամբ.
«Ի պատասխան թուրքական «Անադոլու» լրատվամիջոցին տրված հարցազրույցի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Իրանի դեմ հնչեցված մեղադրանքի՝ «Ինչու՞ 30 տարիների ընթացքում, երբ Ղարաբաղի շրջակա տարածքները հայերի տիրապետության տակ էին, Իրանի հյուսիսային շրջաններում զորավարժություններ չէին անցկացվում», իրանական «Ջամ-է-ջամ» օրաթերթն իր այսօրվա համարում հոդված է հրապարակել, որից բերված են մի քանի մեջբերումներ․
• Հայաստանը Բաքվի և Անկարայի նման Իրանի սահմանների նկատմամբ սին երազանքներ չունի և նման պահվածք չի ցուցաբերում,
• Հայաստանը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, Իսրայելի դաշնակիցը չէ,
• Հայաստանը Ադրբեջանի Հանրապետության նման Ատրպատականում չի ստեղծել վարձկան-անջատողականների ցանց,
• Հայաստանը նպատակ չունի Իրանին առևտրական ճանապարհներից դուրս մղելու։
Ի դեպ, հոդվածագիրը նկատում է նաև, որ «Ադրբեջանի նախագահի ոչ դիվանագիտական վարքը և Թուրքիայի լրատվամիջոցով Իրանին ուղերձ հղելը ոչ այլ ինչ է, քան գաղութացվածության նշան»։

YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. The Embassy ofArmenia in Iran citied an article from Iranian newspaper Jam-e Jam, which refers to the accusations of president of Azerbaijan Ilham Aliyev addressed to Iran. ARMENPRESS presents the article quoted byArmenian Embassy in Iran on its Facebook page.
In response to the accusations made by Azerbaijani president Ilham Aliyev addressed to Iran in an interview with Turkish Anadolu agency, asking ‘’Why Iran did not conduct any exercises in its northern regions during the 30 years when the surrounding regions of Karabakh were under the control of Armenians?’’, Iranian Jam-e Jam newspaper published an article today, saying,
• Armenia has no empty dreams towards Iran’s borders, unlike Baku, Ankara, and has no such behavior
• Armenia, unlike Azerbaijan, is not the ally of Israel
• Armenia, unlike Azerbaijan, has not created a network of mercenary-separatists in Atropatene (northern Iran-edit.)
• Armenia does not aim to leave Iran out of trade routes
The author also notes that ‘’the non-diplomatic behavior of Azerbaijani president and addressing a message to Iran through Turkish media is nothing but sign of being colonized’’.