Երաժշտարվեստում ունեցած ներդրման համար ֆրանսաբնակ հայ տենորն արժանացել է ոսկե մեդալի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երաժշտարվեստում ունեցած ներդրման, բարեգործական համերգների համար ֆրանսահայ տենոր Ռուբեն Էլբակյանն արժանացել է «Grand Prix Humanitaire De France» ոսկե մեդալի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մեդալը նրան է հանձնվել Ֆրանսիայի սենատում, որտեղ տենորը հանդես է եկել երկու բացառիկ մենահամերգներով:
Ռուբեն Էլբակյանը բարեգործական համերգներով է ունեցել Փարիզի Մադլեն, Տրինիտե (Սուրբ Երրորդություն) եկեղեցիներում, ինչպես նաև Հայաստանի օպերային թատրոնում:
Երևանյան արվեստասեր հանրությունը դեռ 1980-ականներից է հիշում «փոքրիկ Կառուզոյին»: Սևահեր, սև աչքերով Ռուբեն Էլբակյանն ընդամենը 7 տարեկան է եղել, երբ իր զգացմունքային, մաքուր կատարումներով կարողացել է հիացնել հանդիսատեսին:
Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում Ռուբենն աշակերտել է Գոհար Գասպարյանին և Տաթևիկ Սազանդարյանին: Ֆրանսիայում Էլբակյանը շարունակել է երաժշտական ճանապարհը՝ հանդես գալով մենահամերգներով: Արտիստը երգել է Լյուքսեմբուրգի, Կաննի փառատոնների պալատներում, ինչպես նաև Փարիզի «Դեժասեթ» թատրոնում:
2010 թվականի ապրիլի 24-ին Ռուբեն Էլբակյանը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին իր հարգանքի տուրքը յուրովի է մատուցել՝ Ֆրանսիայի ազգային ոստիկանության նվագախմբի նվագակցությամբ Փարիզի Հաղթակամարի տակ կատարելով Հայաստանի և Ֆրանսիայի օրհներգերը:
Այդ իրադարձությունից մեկ տարի անց Մոնակոյում Ռուբեն Էլբակյանն արժանացել է «Նապոլեոնյան հիշատակի ռազմական շքանշանի ասպետ» կոչմանը, իսկ 2010-ին «LUXURY» ամսագրի կողմից ներառվել է աշխարհի 57 ամենահայտնի հայերի ցանկում: Հայազգի տենորին եվրոպացիները «Ոսկե ձայն» անունն են տվել: Ռուբեն Էլբակյանի երկացանկում, բացի համաշխարհային դասականներից, առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում Կոմիտասը:
Նրա «Կոմիտաս» ալբոմն արժանացել է «Սկավառակավաճառների հատուկ մրցանակին»: Ֆրանսաբնակ հայ տենորը հայրենիքում վերջին անգամ ելույթ է ունեցել 2007 թվականին: Հայաստանյան բեմերում հայ հանդիսատեսի առջև երգելը նրա համար մեծ պատիվ ու պատասխանատվություն է: Ռուբեն Էլբակյանը մտահոգ ու անհանգիստ է. նրան խիստ հուզում է Հայաստանի ապագան: Ինչպես իր հարցազրույցներում է բազմիցս նշել՝ պատրաստ է բարեգործական համերգներով հանդես գալ Հայաստանի տարբեր քաղաքներում ու Արցախում:

Французский тенор Рубен Элбакян за вклад в музыкальное искусство удостоен золотой медали
Французский тенор армянского происхождения, Рубен Элбакян за вклад в музыкальное искусство и за благотворительные концерты награжден золотой медалью «Grand Prix Humanitaire De France».
Как передает «Арменпресс», медаль ему вручили в Сенате Франции, где Рубен Элбакян дал два эксклюзивных сольных концерта.
Благотворительные концерты он провел и в церквях Мадлен и Троицы в Париже, а также в Оперном театре Армении.
Зрители Еревана помнят «маленького Карузо» 80-х годов прошлого века. Черноглазому Рубену было всего 7 лет, когда он очаровал публику своим эмоциональным, чистым исполнением.
В Ереванской государственной консерватории имени Комитаса Рубен учился у Гоар Гаспарян и Татевик Сазандарян. Во Франции он продолжил свою музыкальную карьеру, выступая с сольными концертами. Артист пел в фестивальных залах Люксембурга и Канн, в парижском театре Dejacet.
24 апреля 2010 года Рубен Элбакян почтил память жертв Геноцида армян, исполнив гимны Армении и Франции под Триумфальной аркой Парижа в сопровождении оркестра Национальной полиции Франции.
Через год после этого события Рубен Элбакян в Монако был удостоен звания «Кавалер наполеоновского военного ордена», в 2010 году журнал «LUXURY» включил его в список 57 самых известных армян мира. Европейцы прозвали его «Золотым голосом». В репертуаре Рубена Элбакяна помимо произведений мировой классики, особое место занимает Комитас.
Его альбом «Комитас» получил «Специальную премию компакт-дисков». Последний раз армянский тенор, проживающий во Франции, выступал на родине в 2007 году. Для него большая честь и ответственность выступать перед армянской публикой на армянских сценах. Рубена Элбакяна очень беспокоит ситуация в Армении. Он переживает за будущее Армении. Как он неоднократно отмечал в своих интервью, он готов давать благотворительные концерты в разных городах Армении и в Арцахе.