ԱՄՆ-ն հանձնառու է աջակցել ԼՂ խնդրի քաղաքական կարգավորմանը. Բլինկենը շնորհավորել է ՀՀ անկախության օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության անկախության 30-րդ տարեդարձի առթիվ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ պետքարտուղարը նշել է, որ անցնող 30 տարիների ընթացքում Միացյալ Նահանգներն ու Հայաստանը զարգացրել են ամուր գործընկերություն՝ հիմնված մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության և ժողովրդավարական ինստիտուտների հանդեպ հարգանքի վրա:
«Մենք գնահատում ենք Հայաստանի նվիրվածությունն ինչպես այս ընդհանուր արժեքներին, այնպես էլ՝ միջազգային հանձնառություններին, ինչը կենսական դերակատարում ունի տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ամրապնդման հարցում»,- նշել է Բլինկենը:
Նա բարձր է գնահատել ԱՄՆ-ում բնակվող հայերի ներդրումը այդ երկրի կենսունակության ապահովման հարցում՝ արձանագրելով, որ այդ մշակութային առնչությունները, ինչպես նաև՝ կապերը մարդկանց միջև, ամրապնդում են կապը երկու ժողովուրդների միջև:
«Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ՝ Միացյալ Նահանգները շարունակում է հանձնառու լինել՝ աջակցելու կողմերին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարատև քաղաքական կարգավորման բանակցություններում, ինչպես նաև ռազմական գործողությունների հումանիտար հետևանքները վերացնելու հարցում, այդ թվում և բոլոր գերիների ազատ արձակումը, անհետ կորածների ճակատագրերի պարզումը և աճյունների ամբողջական ու արագ փոխանակումը:
Այս կարևոր օրվա առթիվ մենք շնորհավորում ենք Հայաստանին և ակնկալում ամրապնդել մեր երկկողմ սերտ հարաբերությունները»,- եզրափակել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:

WASHINGTON, SEPTEMBER 21, ARMENPRESS. United States Secretary of State Antony Blinken congratulated the Armenian people on Independence Day.
“On behalf of the United States of America, I send best wishes to the people of Armenia as you celebrate the 30th anniversary of your independence,” Secretary Blinken said in a statement released by the State Department. “In the three decades since Armenia rejected oppressive communist rule and declared independence from the Soviet Union, the United States and Armenia have developed a strong partnership based on respect for human rights, the rule of law, and democratic institutions. We appreciate Armenia’s dedication to both these shared values and to its international commitments that play such a vital role toward strengthening peace and stability in the region.
We value the important contributions that Armenian-Americans have made that enrich communities across the United States and add to our nation’s vibrancy. These cultural connections and our people-to-people ties continue to strengthen the bond between our nations.
As a co-chair of the OSCE Minsk Group, the United States remains committed to helping the sides negotiate a long-term political settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and address the humanitarian impact of the fighting, including the release of all detainees, accounting for those missing, and the full and expeditious exchange of remains.
On this important day, we congratulate Armenia and look forward to building upon our strong bilateral relationship.”