Փոխելով դասական արվեստի մասին պատկերացումը. Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարած նվագախումբն ու Յոզեֆ Կալեյան փայլուն ներկայացան InClassica փառատոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:InClassica երաժշտական խոշորագույն իրադարձությունը, որը դասական արվեստի երկրպագուներին տարիներ շարունակ հնարավորություն է տալիս վայելելու աշխարհի լավագույն երաժիշտների, նվագախմբերի կատարումներն, այս տարի հյուրընկալվել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ամենազարգացած քաղաքներից մեկում՝ Դուբայում:
Երաժշտասերները փառատոնի շրջանակում հնարավորություն ունեցան Դուբայի Coca-Cola arena-ում գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ ունկնդրելու Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և ճանաչված տենոր Յոզեֆ Կալեյայի կատարումները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ երեկոյին հնչեցին աշխարհահռչակ կոմպոզիտորներ Վերդիի, Բիզեի, Պուչինիի, Գունոյի, Մորիկոնեի և այլ ականավորների ստեղծագործություններ: Հանդիսատեսը, որը բուռն ծափողջույններով էր արձագանքում բոլոր կատարումներին, համերգի ավարտին դոփյուններով «բիս» էր պահանջում, իսկ արտիստները կրկին ու կրկին բեմ էին վերադառնում:
Համերգից հետո լրագրողների հետ զրույցում Սերգեյ Սմբատյանը նշեց, որ Յոզեֆ Կալեյան Մալթայի ամենահայտնի երգիչներից է և նվագախմբի լավագույն ընկերը:
«Մեծ պատիվ է ներկայացնել նվագախումբը բարձր մակարդակով կազմակերպված փառատոնում, որի շրջանակում աշխարհի լավագույն նվագախմբերն են ելույթ ունեցել և դեռ ունենալու են. շատ հետաքրքիր է ու պատասխանատու, քանի որ Մալթայի ֆիլհարմոնիկն առաջին անգամ է հանդես գալիս Դուբայում»,-խոստովանեց դիրիժորը:
Նա հիշեցրեց, որ փառատոնին մասնակցել է նաև Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, որի գեղարվեստական ղեկավարն ու գլխավոր դիրիժորն է: Սիմֆոնիկը նվագակցել է փառատոնի շրջանակում անցկացվողClassic Pianoմիջազգային մրցույթի 3-4-րդ փուլերը: Ութ համերգ են նվագակցել: Իններորդ համերգին ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանի հետ Դուբայի օպերային թատրոնում հնչեցրել են Արամ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը, որը ևս «բրավոներով» է ընդունվել:
Սմբատյանի համոզմամբ՝ InClassica փառատոնը փոխում է պատկերացումը դասական ակադեմիական արվեստի մասին: Փառատոնին համերգային ծրագրեր են կազմակերպվում ոչ միայն երեկոյան, այլև ցերեկը՝ երիտասարդ երաժիշտների մասնակցությամբ:
Ըստ Սմբատյանի՝ InClassica-ն մեծամասշտաբ միջոցառում է, որը մեկ հարկի տակ է համախմբել աշխարհում պահանջված արտիստների, որոնցից են Միշա Մայսկին, Մաքսիմ Վենգերովը, Յոզեֆ Կալեյան և այլք: Նրա խոսքով՝ այդ հանգամանքը կարող է նպաստել Դուբայում դասական արվեստի նկատմամբ հետաքրքրության մեծացմանը: Համերգները փաստում են, որ հանդիսատեսը նոր է, բայց հուզական է ու պատրաստ է լիարժեք ընդունել դասական արվեստն ու նրա մասը դառնալ:
Տենոր Յոզեֆ Կալեյան, որը շատ ոգևորված էր երաժշտասերների ջերմ ընդունելությունից, շեշտեց՝ երգում է, որպեսզի մեծ բավականություն պատճառի մարդկանց:
«Ավելի լավ բան չկա, քան տեսնել, թե ինչպես է հանդիսատեսը հրճվում և վայելում երաժշտությունը: Իհարկե, կարևոր է երգչի արտիստիզմը, կատարողականությունը, սակայն ամենաէական բանը հանդիսատեսին զգալն է, հակառակ դեպքում ամեն ինչ կփչանա»,-հավաստիացրեց երգիչն ու հավելեց, որ տարիներ առաջ Դուբայում դասական երաժշտությանը վերաբերող միջոցառումներ գրեթե չկային, սակայն, հնարավոր է՝ առաջիկայում քաղաքը դասական երաժշտության առաջատարներից մեկը դառնա, ինչին կարող է նպաստել InClassica փառատոնը:
Անդրադառնալով Սերգեյ Սմբատյանի հետ համագործակցությանը՝ Կալեյան ասաց, որ հունիսին հենց Դուբայում են առաջին անգամ աշխատել:
«Ես հայերեն երգեցի, Սերգեյը շատ տպավորված էր իմ լավ արտասանությամբ, իսկ ես սիրահարվեցի այդ երաժշտությանը: Ո՞վ գիտի, գուցե հայկական երգեր սկսեմ կատարել և գուցե այցելեմ Հայաստան: Շատ սիրեցի Ալեքսանդր Սպենդիարյանի «Այ վարդ» ռոմանսը: Նրանում կիրք կա, զգացմունք, գեղեցիկ արտահայտություններ, և ես ցանկանում եմ ավելի շատ բացահայտել հայկական երաժշտությունը»,-եզրափակեց Յոզեֆ Կալեյան:
Դուբայում օգոստոսի 28-ից սեպտեմբերի 26-ն անցկացվում է երաժշտական խոշորագույն իրադարձություն՝ InClassica տասներորդ միջազգային երաժշտական փառատոնը, որի կազմակերպիչներն են Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամը (EUFSC, նախագահ՝ Կոնստանտին Իշխանով) և SAMIT Event Group-ը։ Փառատոնի ռեզիդենտ կոմպոզիտորն է Ալեքսեյ Շորը։ Փառատոնին մասնակցում է համաշխարհային ճանաչում ունեցող 38 կատարող, 7 առաջատար նվագախումբ, 12 դիրիժոր։
InClassica միջազգային փառատոնի մասնակիցների թվում են «Գրեմմի» և Էվերի Ֆիշերիմրցանակների արժանացած ջութակահար Գիլ Շահամը, ՌԴ ժողովրդական արտիստ, ՌԴ պետական մրցանակի դափնեկիր, հանրահայտ դաշնակահար Դենիս Մացուևը, «Էմմի», ECHO Klassik մրցանակների դափնեկիր, օպերային երգչուհի Դանիել դե Նիզը, «Գրեմմի» մրցանակի արժանացած, GramophoneClassicalMusicAward-ի կրկնակի դափնեկիր, Edison Classical Music Award-ի 5-ակի դափնեկիր, ջութակահար Մաքսիմ Վենգերովը և մեծ ճանաչում վայելող այլ արտիստներ։

Измененяя восприятие классического искусства: Мальтийский филармонический оркестр и Джозеф Каллея на фестивале InClassi
ЕРЕВАН, 1 ОКТЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. InClassica, крупнейшее музыкальное событие, которое на протяжении многих лет дает поклонникам классического искусства возможность насладиться выступлениями лучших музыкантов и групп мира, прошло в этом году в Дубае, одном из самых развитых городов Объединенных Арабских Эмиратов.
В рамках фестиваля любители музыки имели возможность послушать выступления прославленного Мальтийского филармонического оркестра и прославленного тенора Джозефа Каллея на Coca-Cola Arena в Дубае под управлением Сергея Смбатяна.
Как сообщает "Арменпресс", в концерте были исполнены произведения всемирно известных композиторов Верди, Бизе, Пуччини, Гуно, Морриконе и других знаменитых авторов. Публика, которая на все выступления отвечала громкими аплодисментами, в конце концерта аплодировала “на бис”, и артисты снова и снова возвращались на сцену.
Выступая перед журналистами после концерта, Сергей Смбатян отметил, что Джозеф Калле — я один из самых известных певцов Мальты, лучший друг оркестра. «Для меня большая честь представить оркестр на фестивале высокого уровня, в рамках которого выступали лучшие оркестры мира. Это очень интересно и ответственно, потому что Мальтийская филармония впервые выступает в Дубае», - признался дирижер.
Смбатян напомнил, что в фестивале принял участие Государственный симфонический оркестр Армении, в котором он занимает должность художественного руководителя и главного дирижера. Симфонический оркестр сопровождал третий и четвертый тур международного конкурса Classic Piano в рамках фестиваля. Музыканты аккомпанировали восемь концертов. На девятом концерте со скрипачом Сергеем Хачатряном в Дубайском оперном театре прозвучал скрипичный концерт Арама Хачатуряна, который также был принят криками «браво».
По мнению Смбатяна, фестиваль InClassica меняет восприятие классического академического искусства. Концертные программы на фестивале организованы не только вечером, но и днем с участием юных музыкантов. По словам Смбатяна, InClassica - это масштабное мероприятие, которое объединило всемирно известных художников, в том числе Мишу Майского, Максима Венгерова, Джозефа Каллею и других. По его словам, это обстоятельство может способствовать росту интереса к классическому искусству в Дубае. Концерты доказывают, что публика новая, но эмоциональная, готовая полностью принять классическое искусство и стать его частью.
Тенор Джозеф Каллйя, которого очень взволновал теплый прием аудитории, подчеркнул, что поет, чтобы радовать людей. «Нет ничего лучше, чем видеть, как публика наслаждается музыкой. Конечно, артистичность и исполнение певца необходимы, но главное - почувствовать публику, иначе все развалится», - заверил певец, добавив, что много лет назад в Дубае почти не было мероприятий классической музыки, но город скоро может стать одним из лидеров классической музыки, стать тем, чему может способствовать фестиваль InClassica.
Касаясь сотрудничества с Сергеем Смбатяном, Джозеф Каллея сказал, что в июне они впервые работали в Дубае. «Я пел на армянском, Сергея очень впечатлило мое хорошее произношение, и я влюбился в эту музыку. Кто знает, может, я начну петь армянские песни, может, приеду в Армению. Мне очень понравился романс Александра Спендиаряна «Ай Вард». В нем есть страсть, эмоции, красивые выражения. Я хочу узнать больше об армянской музыке», - заключил Джозеф Каллейя.
С 28 августа по 26 сентября в Дубае проходит крупнейшее музыкальное событие - Десятый международный музыкальный фестиваль InClassica, организованный Европейским фондом поддержки культуры (EUFSC, президент Константин Ишханов) и SAMIT Event Group. Композитор-резидент фестиваля – Алексей Шор. В фестивале принимают участие 38 всемирно известных исполнителей, 7 ведущих оркестров, 12 дирижеров.
Среди участников международного фестиваля InClassica - лауреат премии Эвери Фишера и «Грэмми» скрипач Гил Шахам, народный артист России, лауреат Государственной премии России, известный пианист Денис Мацуев, двукратный лауреат премии «Грэмми», пятикратный лауреат Премии Эдисона в области классической музыки, скрипач Максим Венгеров и другие известные артисты.