ՀՀ փաստաբանների պալատը նոր նախագահ ունի
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաստաբանների պալատից հայտնում են, որ ընտրությունը կայացել է 2021 թվականի սեպտեմբերի 12-ին։
«Քվեարկությանը մասնակցել է 1111 փաստաբան: Արդյունքներով Սիմոն Բաբայանի օգտին քվեարկել է 937 փաստաբան, իսկ Գևորգ Գյոզալյանի օգտին՝ 144 փաստաբան: 30 քվեաթերթիկ ճանաչվել է անվավեր:
ՀՀ փաստաբանների պալատի հաշվիչ հանձնաժողովի 2021 թվականի սեպտեմբերի 12-ի որոշմամբ՝ Սիմոն Ալբերտի Բաբայանը չորս տարի ժամկետով համարվել է ընտրված ՀՀ փաստաբանների պալատինախագահի պաշտոնում՝ 1111 փաստաբանի 937 կողմ ձայնով (84,3%)»,- նշում են Փաստաբանների պալատից:
ՀՀ փաստաբանների պալատի նոր նախագահի լիազորությունները սկսվելու են 2021 թվականի հոկտեմբերի 5-ից:
Ներկա պահին Փաստաբանների պալատի նախագահն է Արա Զոհրաբյանը, ում լիազորությունները կդադարեցվեն հոկտեմբերի 5-ից։
Մինչ ընտրությունները ՀՀ փաստաբանների պալատը 08․09․2021 թ․ կազմակերպել էր բանավեճ, որին մասնակցել են ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահի թեկնածուներ Սիմոն Բաբայանը և Գևորգ Գյոզալյանը: Փաստաբանների պալատի նախագահի երրորդ թեկնածու Թամարա Պողոսյանը դուրս էր եկել ընտրապայքարից ինքնաբացարկի դիմումի համաձայն: Բանավեճը վարում էր ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը:
Պալատի նախագահը Պալատի գործադիր մարմնի բարձրագույն պաշտոնատար անձն է, ընտրվում է առնվազն տասը տարվա փաստաբանական ստաժ ունեցող անդամների կազմից փակ գաղտնի քվեարկությամբ` չորս տարի ժամկետով: Պալատի նախագահը ներկայացնում է Պալատը, ընդունում է որոշումներ Պալատի գործունեությանն առնչվող հարցերի վերաբերյալ, նախագահում է Պալատի ընդհանուր ժողովի և խորհրդի նիստերը, անդամագրված փաստաբանին հնգօրյա ժամկետում տալիս է Պալատի կնիքով և ստորագրությամբ արտոնագիր և վկայական, ընդգրկում է փաստաբանին փաստաբանների ցուցակում: Պալատի նախագահը գումարում է խորհրդի նիստեր և ընդհանուր ժողով, որոշում և/կամ հաստատում է դրանց օրակարգերը, ինչպես նաև կարող է հասարակական հիմունքներով Պալատի անդամների կազմից ձևավորել խորհրդատվական և այլ հանձնաժողովներ:

У Палаты адвокатов Армении новый председатель
«В голосовании участие приняли 1 111 адвокатов. За Симона Бабаяна проголосовало 937 адвокатов, за Геворга Гезаляна - 144 адвоката. 30 бюллетеней признаны недействительными.
Решением счетной комиссии Палаты адвокатов РА от 12 сентября 2021 года Симон Альбертович Бабаян 937 голосами «за» 1 111 адвокатов (84,3%) сроком на четыре года избран президентом Палаты адвокатов РА», - сообщили в Палате адвокатов.
Срок полномочий нового председателя Палаты адвокатов РА начнется 5 октября 2021 года.
В настоящее время председателем Палаты адвокатов является Ара Зограбян, полномочия которого истекают 5 октября.
До выборов 08-09-2021 Палата адвокатов организовала обсуждения, в которых участие приняли кандидаты на пост председателя Палаты адвокатов РА Симон Бабаян и Геворг Гезалян. Третий кандидат на пост председателя адвокатской палаты Тамара Погосян отказалась от избирательной кампании, подав самоотвод. Обсуждения вел председатель Палаты адвокатов РА Ара Зограбян.
Председатель Палаты адвокатов - высшее должностное лицо Исполнительного органа Палаты, избираемое тайным голосованием из числа членов, имеющих не менее десяти лет опыта работы в юридической сфере, сроком на четыре года. Председатель палаты представляет Палату, принимает решения по вопросам, касающимся деятельности Палаты, председательствует на заседаниях общих собраний и Совета Палаты. В пятидневный срок выдает члену Палаты сертификат на членство с печатью Палаты и подписью, включает адвоката в список Палаты. Председатель палаты созывает заседания Совета и общее собрание, определяет или утверждает их повестки, а также на общественных началах может из состава членов Палаты формировать консультационные и другие комиссии.