Գինու ոլորտում առկա խնդիրները լուծվում են․ ամփոփվեց գինու հիմնադրամի գործունեության 5 տարին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամն ամփոփեց գործունեության 5 տարվա արդյունքները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը նշեց, որ հիմնադրամը շատ մեծ կարևորություն ունի գինեգործության ոլորտի զարգացման առումով։
«Կառավարությունը և հիմնադրամը մշտապես ցանկացել է հավուր պատշաճի ներկայացնել խաղողագործության ոլորտը, որտեղ շատ խնդիրներ կան։ Դրանք լուծումներ են պահանջում, որոնք աստիճանաբար իրականցվում են։ Գինու հիմնադրամի միջոցով մենք կարողացել ենք ստեղծել համակարգ, որն աշխատելով՝ նպաստում է ոլորտի զարգացմանը»,- ասաց Խոջոյանը և հավելեց, որ նպատակ ունեն ստեղծել զարգացող ու զարգացած ոլորտ։
Նա նաև նշեց, որ Կառավարությունը ծրագրեր է իրականացնում, որոնք միտված են ընդհանուր ոլորտի զարգացմանը, որոնց մի մասն իրականացվում է Գինու հիմնադրամի, իսկ մյուս մասը Էկոնոմիկայի նախարարության միջոցով։
ՀԽԳՀ հիմնադրամի տնօրեն Զարուհի Մուրադյանն էլ հայտնեց, որ իրենք գործունեություն են ծավալել, որպեսզի խաղողագործության և գինեգործության ոլորտներն ավելի համակարգված լինեն։
«Հայկական գինին հագեցած է յուրահատուկ բույրով և ունի միջազգային շուկայում արժանի մրցակցային տեղ գրավելու բոլոր նախադրյալները։ Հիմնադրամի գլխավոր առաքելությունն այն է, որպեսզի Հայաստանում խթանվի խաղողագործության զարգացումը՝ որպես գինու արտադրության որակի գրավական»,- նշեց Մուրադյանը։
ՀՀ զբոսաշրջության կոմիտեի տնօրենի պաշտոնակատար Ալֆրեդ Քոչարյանը հայտնեց, որ հայկական գինու վերաբերյալ զբոսաշրջիկների պատկերացումները փոխվել են։
«Մենք արդեն հպարտանում ենք ներկայացնել մեր գինին աշխարհին։ Զբոսաշրջային որևէ միջոցառում չի անցնում առանց հայկական գինու գովազդման։ Նախկինում Հայաստանն ավելի շատ հայտնի էր որպես մշակութային և կրոնական ուղղություն, սակայն այսօր մենք աշխատում ենք մեր պրոդուկտներն առավելագույնս դիվերսիֆիկացնելու ուղղությամբ»,- նշեց Քոչարյանը։
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվեցին հիմնադրամի իրականացրած նախագծերը, որոնք ապահովել են խաղողագործության և գինեգործության բնագավառների առաջանցիկ աճը և ունեն ռազմավարական նշանակություն ոլորտի հետագա կայուն զարգացման համար։
Այդ ծրագրերից են ՀՀ խաղողի այգիների տեղորոշման և ռեեստրի ստեղծման նախագիծը, որի շրջանակում Արմավիրի, Արարատի, Արագածոտնի մարզերում ուսումնասիրվել է 28․600 հա տարածք։ Արդյունքում տեղորոշվել է 9 911 հա փաստացի խաղողի այգի։
Խաղողի այգիների տեղորոշումը և աշխարհատեղեկատվական համակարգի ստեղծումը հնարավորություն կտան ունենալ էլեկտրոնային միասնական տեղեկատվական համակարգ, որտեղ կտեղակայվի մշտապես թարմացվող տեղեկատվություն խաղողի տնկարկների, բերքի մշակմամբ, մթերմամբ, պահեստավորմամբ զբաղվող բոլոր շահառու կողմերի մասին։
Հայաստանում գինու սպառման մշակույթը զարգացնելու նպատակով ՀԽԳՀ-ն իրագործել է մի շարք ծրագրեր, որոնց արդյունքում գինու սպառումը մեկ շնչի հաշվով 0,6 լ, աճել է 3,5 լ՝ վերջին 10 տարվա ընթացքում: Այս ցուցանիշներն ավելի բարելավելու նպատակով հիմնադրամն իրականացրել է «Գինու սպառման մշակույթը Հայաստանում․ հանրային կարծիքի ուսումնասիրություն» քանակական և որակական հետազոտություն՝ վերհանելով հայ սպառողների վարքաբանական առանձնահատկությունները։ Ստացված արդյունքներից պարզ է դարձել, որ հայ սպառողների ընկալմամբ գինին համարվում է ամենաավանդական և առողջ ապրելակերպի հետ «առավել համատեղելի» ոգելից խմիչքը։
Հիմնադրամը գործունեության 5 տարվա ընթացքում թիրախավորել է հայկական գինիների արտահանման կարևոր շուկաները և ընդլայնել հայկական գինիների արտահանման աշխարհագրությունը` ներառելով 36 երկիր։ Միջազգային շուկաներում հայկական գինիների ճանաչելիության բարձրացման և արտահանման ծավալների ընդլայնման նպատակով հիմնադրամն իրականացրել է 20 գինու և ալկոհոլային խմիչքների միջազգային ցուցահանդեսներին հայկական գինիների մասնակցություն։
Եղել է նաև 50-ից ավելի համտես/շնորհանդես առաջատար, թիրախային երկրներում (Ռուսաստան, Չինաստան, Ֆրանսիա, Ավստրիա, Իսպանիա, Իտալիա, Ճապոնիա, Կանադա, ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա, Լեհաստան, Նիդերլանդներ, Հարավային Կորեա և այլն), 80-ից ավելի հոդված հայկական գինիների և Հայաստանի գինու ժառանգության վերաբերյալ միջազգային հեղինակավոր առցանց և տպագիր պարբերականներում (Forbes, BBC, Decanter, Wine & Spirits, Simple Wine News, Elle, Wine Explorers, London Wine Fair և այլն), մասնակցություն գինու միջազգային ամենահեղինակավոր մրցույթներին, որոնցում հայկական գինիները նվաճել են ավելի քան 39 ոսկե, 2 արծաթե և 17 բրոնզե մեդալներ և արժանացել գովասանագրերի և պատվոգրերի:
Հայկական գինիների որակի վերահսկման և Հայաստանը միջազգային ասպարեզում իր բարձրակարգ գինիներով ճանաչելի դարձնելու նպատակով 2021 թ․ ստեղծվել է «Հայաստանի գինիներ» հովանոցային ապրանքանիշը, որի ներքո հանդես են գալու որակի սահմանված չափորոշիչներին համապատասխան, կույր համտեսներին բարձր ցուցանիշներ գրանցած հայկական գինիները:
Հաշվետու միջոցառմանը ներկայացվեցին նաև էնոտուրիզմը խթանող նախագծեր, որոնցից է «Ճանաչիր Հայաստանը՝ գինու գավաթում» գինու զբոսաշրջային ուղեցույցը։

Проблемы винодельческой сферы решаемы: подведены итоги 5-летней деятельности Фонда виноделия
Как сообщает «Арменпресс», заместитель министра экономики Армении Арман Ходжоян отметил, что фонд в винодельческой отрасли, с точки зрения ее развития, имеет большую роль.
«Фонд и правительство всегда хотели достойно представлять отрасль виноградарства, в которой довольно много проблем. Они требуют решений, которые внедряются постепенно. Благодаря фонду мы смогли создать систему, которая своей работой способствует развитию сектора», - сказал Ходжоян, добавив, что они стремятся создать развивающуюся и развитую промышленность.
Он также отметил, что правительство реализует программы, направленные на развитие всей сферы, часть из которых реализуется посредством фонда, а другая часть - Министерства экономики.
Директор фонда Заруи Мурадян сообщила, что они провели мероприятия по систематизации сфер виноградарства и виноделия.
«Армянское вино обладает неповторимым ароматом, имеет все предпосылки, чтобы на международном рынке занять достойное конкурентное место. Основная миссия фонда - способствовать развитию виноградарства в Армении как гарантии качества винодельческой продукции», - сказала Заруи Мурадян.
Исполняющий обязанности директора Комитета по туризму РА Альфред Кочарян высказался, что представления туристов об армянском вине изменились.
«Мы наше вино уже с гордостью представляем миру. Ни одно туристическое мероприятие не обходится без рекламы армянского вина. В прошлом Армения была более известна как культурное и религиозное направление, но сегодня мы работаем над тем, чтобы наши продукты были максимальными», - сказал Кочарян.
В ходе мероприятия были представлены реализованные фондом проекты, которые обеспечили поступательный рост секторов виноградарства и виноделия и имеют стратегическое значение для дальнейшего устойчивого развития этой отрасли.
Одна из таких программ - проект создания реестра расположения виноградников в Республике Армения, в рамках которого исследованы площади в 28 600 га в областях Армавир, Арарат и Арагацотн. В результате определены территории для 9 911 га виноградников.
Расположение виноградников, создание геоинформационной системы позволит создать единую электронную информационную систему, которая будет содержать постоянно обновляемую информацию обо всех заинтересованных сторонах, занимающихся виноградниками, выращиванием урожая, закупками и хранением.
Для развития культуры потребления вина в Армении фонд реализовал ряд программ, благодаря которым последние 10 лет потребление вина на душу населения от 0,6 литра увеличилось до 3,5 литра. С целью улучшения этих показателей фонд провел количественное и качественное исследование «Культура потребления вина в Армении: анализ общественного мнения», выявив особенности поведения армянских потребителей.
За 5 лет работы Фонд нацелился на потенциальные рынки экспорта армянских вин, расширив географию экспорта армянских вин до 36 стран. В целях повышения узнаваемости армянских вин на международных рынках, увеличения объемов экспорта Фонд принял участие в 20 международных выставках вин, на которых демострировал армянские вина.
В ведущих странах (Россия, Китай, Франция, Австрия, Испания, Италия, Япония, Канада, США, Великобритания, Германия, Польша, Нидерланды, Южная Корея и др.) проведено более 50 дегустаций/презентаций. В престижных международных интернет-изданиях (Forbes, BBC, Decanter, Wine & Spirits, Simple Wine News, Elle, Wine Explorers, London Wine Fair и др.) об армянских винах и армянском винном наследии опубликовано более 80 статей. На самых престижных Международных винных конкурсах армянские вина завоевали более 39 золотых, 2 серебряных, 17 бронзовых медалей, были отмечены грамотами и грамотами.
С целью контроля качества армянских вин и повышения узнаваемости Армении на международной арене путем своих высококачественных вин в 2021 году был создан зонтичный бренд «Вина Армении», под которым будут демонстрироваться армянские вина, зафиксировавшие на слепых дегустациях высокие показатели.
На отчетном мероприятии были представлены проекты, продвигающие энотуризм, одним из которых является винный справочник «Познай Армению в кубке вина».