ՀՀ անկախության 30-ամյակի առիթով կլինի 4 ոչ աշխատանքային օր. տոնական միջոցառումները կնվիրվեն նահատակների հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Կառավարությունն ընդունեց որոշում, որով 2021 թվականի սեպտեմբերի 20-ի աշխատանքային օրը տեղափոխվեց 2021 թվականի սեպտեմբերի 25-ը` շաբաթ օրը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ «Աշխատանքային օրը տեղափոխելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագծի ընդունումը պայմանավորված է Հայաստանի Հանրապետության տոների կապակցությամբ քաղաքացիների հանգիստը կազմակերպելու անհրաժեշտությամբ:
ՀՀ կառավարության սույն որոշման նախագծի ընդունումը բխում է «Հայաստանի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 19-րդ հոդվածից:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ հայտնի հանգամանքների բերումով բոլորիս տրամադրությունը տոնական համարել չի կարելի, բայց կառավարությունը որոշել է պատշաճ ձևով նշել Հայաստանի անկախության 30-ամյակը:
«Հանրապետության հրապարակում տեղի է ունենալու մասշտաբային և գունագեղ տոնակատարություն, որն առաջին հերթին նվիրված է լինելու Հայաստանի անկախության, անվտանգության, ինքնիշխանության և Արցախի համար կյանքը զոհված նահատակների հիշատակին: Այս փոփոխությունն արված է նրա համար, որ անկախության 30-ամյակի առիթով ունենանք 4 անըմդմեջ ոչ աշխատանքային օր: Որոշումն այսպիսի համատեքստ ունի, կարծում եմ ճիշտ է նման տրամաբանությամբ առաջ շարժվել»,- ասել է վարչապետը:
Սեպտեմբերի 21-ին, որը ոչ աշխատանքային է, լրանում է Հայաստանի անկախության 30-ամյակը: Սեպտեմբերի 21-ը երեքշաբթի է, իսկ 20-ը՝ երկուշաբթի: Այդպիսով, քաղաքացիները կկարողանան հանգստանալ 4 օր:

В Армении будет 4 нерабочих дня: мероприятия 30-летия Независимости посвящены памяти погибших
Правительство приняло решение рабочий день 20 сентября 2021 года перенести на субботу 25 сентября 2021 года.
Как сообщает «Арменпресс», руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян отметил, что принятие проекта постановления правительства РА «О переносе рабочего дня» обусловлено необходимостью организации отдыха граждан в дни праздников Республики Армения.
Принятие данного проекта постановления правительства Республики Армения исходит из статьи 19 Закона Республики Армения «О праздниках и днях памяти Республики Армения».
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что в силу известных обстоятельств наше настроение нельзя назвать праздничным, но правительство решило достойно отметить 30-летие Независимости Армении.
«На Площади Республики состоится масштабное красочное торжество, которое в первую очередь будет посвящено памяти погибших за независимость, безопасность и за суверенитет Армении и Арцаха. Это изменение предусматривает 4 нерабочих дня подряд по случаю 30-летия независимости. Решение имеет такой контекст, и я считаю правильным продвигаться вперед с такой логикой», - сказал премьер.
21 сентября, нерабочий день, исполняется 30 лет независимости Армении. 21 сентября - вторник, 20 сентября - понедельник. Таким образом, граждане смогут отдохнуть 4 дня.