Բլինքենը վերահաստատել է ԼՂ խնդրի համապարփակ կարգավորմանն աջակցելու հանձնառությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր վերահաստատում էՀայաստանի իշխանությունների հետ աշխատելու հանձնառությունըԼեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական քաղաքական կարգավորմանն աջակցելու նպատակով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հղած շնորհավորական ուղերձում:
«Հարգելի՛պարոն նախարար,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ։ Միացյալ Նահանգները երկարամյա հանձնառություն ունի աջակցելու Հայաստանի ժողովրդի ժողովրդավարական ձգտումներին, և մենք ակնկալում ենք համագործակցել Ձեզ հետ՝ ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված առավել ամուր երկկողմ կապերի ձևավորման համար։
Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր՝ վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը Ձեզ հետ աշխատելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական քաղաքական կարգավորմանն աջակցելու նպատակով։ Խրախուսում ենք Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում օր առաջ բովանդակային բանակցությունների վերսկսումը։
Միացյալ Նահանգները Ձեր կառավարության գործընկերն է օրենքի գերակայության ամրապնդման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման գործում, ինչը պետք է իրականացվի մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանությանը զուգահեռ։ Երևանում ԱՄՆ դեսպանության թիմը պատրաստ է աջակցել Ձեզ և Ձեր կառավարությանը մեր երկու երկրների միջև ամուր կապերի պահպանման գործում: Համատեղ կարող ենք առաջ մղել Հայաստանի ինքնիշխան, ժողովրդավարական, խաղաղ և բարեկեցիկ ապագայի մեր միասնական շահերը»,- ասված է ուղերձում:

Блинкен подтвердил приверженность содействию во всеобъемлющем урегулировании конфликта НК
США в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ подтверждают готовность работать с властями Армении с целью содействия всеобъемлющему политическому урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в поздравительном послании, направленном госсекретарем США Энтони Блинкеномминистру ИД Республики АрменияАрарату Мирзояну.
«Уважаемый господин министр,
сердечно поздравляю Вас с назначением на пост министра иностранных дел.Соединенные Штаты имеют давнюю приверженность поддержке демократических устремлений народа Армении, и мы надеемся на сотрудничество с Вами – с целью построения более прочных двусторонних связей, основанных на общих демократических ценностях.
Как сопредседатель Минской группы ОБСЕ, мы подтверждаем нашу готовность работать с вами – с целью поддержания всеобъемлющего и долгосрочного политического урегулирования нагорно-карабахского конфликта.Приветствуем скорейшее возобновление предметных переговоров в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Соединенные Штаты являются партнером Вашего правительства в укреплении верховенства закона, в борьбе с коррупцией и развитии демократических институтов, что должно идти параллельно с защитой прав человека и основных свобод.Команда посольства США в Ереване готова помочь Вам иВашему правительству в сохранении прочных связей между нашими двумя странами.Вместе мы сможем продвигать наши общие интересы в суверенном, демократическом, мирном и процветающем будущем Армении», - говорится в послании.