Նորվեգիան դարձել է ամենաթանկ ալկոհոլով երկիրը Եվրոպայում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նորվեգիայում ալկոհոլի գների մակարդակը դարձել Է ամենաբարձրը Եվրոպայում. այն 151,2 տոկոսով բարձր Է Եվրամիության միջին մակարդակից: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 30-ին այդ մասին հաղորդել Է Եվրոպայի վիճակագրական գործակալությունը՝ Եվրոստատը:
Մասնագետներն ուսումնասիրել են 37 երկրների տվյալները: Նորվեգիայից անմիջապես հետո հետեւում են Իսպանիան (գները 139,4 տոկոսով բարձր են Եվրամիության միջինից), Ֆինլանդիան (92,7 տոկոսով), Իռլանդիան (80,7 տոկոսով) եւ Շվեդիան (65,7 տոկոսով): ԱմենաԷժան ալկոհոլով պետությունները դարձել են Հունգարիան (գների մակարդակը Եվրամիության միջինից ցածր Է 27,3 տոկոսով), Ռումինիան (26,2 տոկոսով) եւ Բուլղարիան (19,5 տոկոսով):
Եվրոստատի տվյալներով՝, որոնք հրապաակվել են օգոստոսի սկզբին, 2019 թվականին ալկոհոլի չարաշահման դեպքերի մասով Եվրամիության առաջատարներն են դարձել Դանիան (նրա չափահաս բնակչության 38 տոկոսն ամսական թեկուզեւ մեկ անգամ խմել Է ավելի քան 60 գրամ մաքուր Էթանոլ մեկ ընդունմամբ), Ռումինիան (35 տոկոս) եւ Լյուքսեմբուրգը (34 տոկոս):
Եվրամիության չափահաս բնակիչների ավելի քան մեկ երրորդը (37,2 տոկոս) խմում Է ամեն օր (8,4 տոկոս) կամ շաբաթական առնվազն մեկ անգամ (28,8 տոկոս): Ամենից հաճախ ամեն օր ալկոհոլ են գործածում Պորտուգալիայում (չափահաս բնակիչների 20,7 տոկոսը), Իսպանիայում (13 տոկոսը) եւ Իտալիայում (12,1 տոկոսը), ավելի հազվադեպ՝ Լատվիայում եւ Լիտվայում (շուրջ 1 տոկոս): Եվրամիությունում ոգելից խմիչքների ամենօրյա գործածման գծով առաջատարներ են 74 տարեկանից բարձր մարդիկ. ամեն օր խմում Է այդ տարիքային խմբի ներկայացուցիչների 16 տոկոսը: Ապրիլին ՌԴ-ի առողջապահւթյան նախարար Միխայիլ Մուրաշկոն հայտնել Է, որ Ռուսաստանում 15 տարեկանից բարձր քաղաքացիների շրջանում ալկոհոլի գործածումը 2010 թվաանից կրճատվել Է 32 տոկոսով. բնակչության մեկ շնչի հաշվով 15,8 լիտրից մինչեւ 10.8 լիտր: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) Եվրոպայի տարածաշրջանային բյուրոյի՝ նույն ամսին հապարակված զեկույցի համաձայն՝ Ռուսաստանում 2010 – 2016 թվականներին ոգելից խմիչքների գործածումը կրճատվել Է 26,1 տոկոսով՝ մեկ մարդու հաշվով 15,8 լիտրից մինչեւ 11,7 լիտր, մինչդեռ կազմակերպության Եվրոպայի տարածաշրջանի 51 երկրներում նույն ժամանակահատվածում այդ ցուանիշն իջել Է սոսկ 12,5 տոկոսով՝ 11,2 լիտրից մինչեւ 9,8 լիտր. հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Норвегия стала страной с самым дорогим алкоголем в Европе
Уровень цен на алкоголь в Норвегии стал самым высоким в Европе: он оказался на 151,2% выше среднего по ЕС. Как передает Арменпресс, об этом в понедельник сообщило европейское статистическое агентство Евростат.
Специалисты изучили данные по 37 странам. Вслед за Норвегией расположились Исландия (цены на 139,4% выше средних по ЕС), Финляндия (на 92,7%), Ирландия (на 80,7%) и Швеция (на 65,7%). Государствами с самым дешевым алкоголем стали Венгрия (уровень цен ниже среднего в ЕС на 27,3%), Румыния (на 26,2%) и Болгария (на 19,5%).
По данным Евростата, опубликованным в начале августа, странами - лидерами Евросоюза по доле случаев злоупотребления алкоголем в 2019 году стали Дания (38% ее взрослого населения хотя бы раз в месяц выпивали более 60 граммов чистого этанола за один прием), Румыния (35%) и Люксембург (34%). Более трети взрослых жителей ЕС (37,2%) выпивают ежедневно (8,4%) или не менее одного раз в неделю (28,8%). Каждый день алкоголь чаще всего употребляют в Португалии (20,7% взрослых жителей), в Испании (13%) и Италии (12,1%), реже - в Латвии и Литве (около 1%). Лидерами по ежедневному употреблению спиртного в ЕС также являются люди старше 74 лет: каждый день выпивают 16% представителей этой возрастной группы.
В апреле министр здравоохранения РФ Михаил Мурашко сообщил, что потребление алкоголя в России среди граждан старше 15 лет с 2010 года сократилось на 32% - с 15,8 до 10,8 литра на душу населения. Согласно опубликованному в том же месяце докладу Европейского регионального бюро Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), в России за 2010-2016 годы потребление спиртного сократилось на 26,1% - с 15,8 литра до 11,7 литра на человека, в то время как в среднем в 51 стране европейского региона организации за тот же период этот показатель снизился только на 12,5% - с 11,2 литра до 9,8 литра.