Հայ Կաթողիկե եպիսկոպոսները հրավիրվել են Հռոմ Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե հայոց պատրիարք ընտրելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միջին Արևելքի տարբեր քաղաքների և աշխարհի տարբեր երկրների թեմերում ծառայություն իրականացնող Հայ Կաթողիկե եկեղեցու եպիսկոպոսները սեպտեմբերի 20-ից սկսած հրավիրված են Հռոմ՝ Հայ Կաթողիկե եկեղեցու պատրիարք ընտրելու համար, ով կփոխարինի մայիսի 25-ին մահկանացուն կնքած Գրիգոր Պետրոս պատրիարքին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հաղորդում է vaticannews-ը, այս մասին հայտնել է Հալեպի հայ կաթողիկների առաջնորդ և Տանն Կիլիկիո հայոց պատրիարքության թափուր աթոռի կառավարիչ Պետրոս Արքեպիսկոպոս Միրիաթյանը։
Նշվում է, որ հունիսի 22-ին հնարավոր չի եղել պատրիարք ընտրել, քանի որ թեկնածուներից որևէ մեկը չի կարողացել հավաքել ձայների երկու երրորդը, ինչպես նախատեսված է Արևելյան եկեղեցիների եկեղեցական կանոնադրության մեջ։
Պետրոս Արքեպիսկոպոս Միրիաթյանը հայտնել է, որ Հայ Կաթողիկե եպիսկոպոսները պետք է սեպտեմբերի 20-ից հավաքվեն Հռոմի Լևոնյան քահանայապետական վարժարանում, ուր սեպտեմբերի 22-ից պետք է սկսեն ընտրության նիստերը, որոնք նախագահելու է Արևելյան եկեղեցիների ժողովների կառավարիչ, կարդինալ Լեոնարդո Սանտրին։

Избрание Католикоса-Патриарха Дома Киликийского:армянские католические епископы приглашены в Рим
Епископы Армянской Католической церкви, служащие в епархиях различных городов Ближнего Востока и всего мира, с 20 сентября приглашены в Рим на епископальное собрание - для избрания Патриарха Армянской Католической церкви, который заменит патриарха Григора Петроса, упокоившегося 25 мая.
Как передает Арменпресс со ссылкой на vaticannews, об этом заявил лидер армянских католиков Алеппо, распорядитель вакантного патриаршего места Армянского Патриархата Дома Киликийского архиепископ Петрос Мириатян.
Отмечается, что избрать патриарха 22 июня не удалось, так как ни один из кандидатов не смог набрать две трети голосов, как это предусмотрено избирательнымсинодальным уставомВосточных церквей.
Архиепископ Петрос Мириатян сообщил, что армянские католические епископы с 20 сентября начнут собираться в Лионской духовной семинарии в Риме, где под председательством кардинала Леонардо Сантри 22 сентября должны начатьсявыборные сессии.