ԱՀԿ-ն հայտնել է աշխարհում կորոնավիրուսով վարակման և մահերի դեպքերի թվի կայունացման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ողջ աշխարհում կորոնավիրուսով վարակման և դրա հետևանքով մահվան դեպքերի թիվը կայունացել է՝ շուրջ երկու ամսվա աճից հետո: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին Ժնևում տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Գեբրեյեսուսը:
«Շուրջ երկու ամիս կորոնավիրուսի վարակման նոր դեպքերի, ինչպես նաև մահվան դեպքերի աճից հետո նախորդ շաբաթ իրադրությունը կայունացել է»,- ասել է նա:
ԱՀԿ ղեկավարը, սակայն, ընդգծել է, որ այդ կայունացումը տեղի է ունեցել հիվանդացության ու մահվան դեպքերի շատ բարձր մակարդակի վրա: Մեկ շաբաթում՝ օգոստոսի 16-22-ը ողջ աշխարհում գրանցվել է վարակման 4.5 մլն և մահվան ավելի քան 68 հազար դեպք:

YEREVAN, AUGUST 25, ARMENPRESS. The new cases of COVID-19 and deaths related to it has stabilized throughout the world following nearly two months of increase, ARMENPRESS reports WHO Director General Tedros Ghebreyesus said in a briefing in Geneva.
''Following two months of increase in the new cases of coronavirus, as well as increase in the death rate, the situation has stabilized since last week'', he said.
At the same time, the WHO Director General noted that the stabilization occurred at a very high rate of new cases and deaths. Within one week, from August 16-22, 4.5 million cases were reported in the world with over 68 thousand death cases.