ՊՆ-ն հայտարարում է Հայաստանում եռամսյա վարժական հավաքների մեկնարկի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է օգոստոսի 25-ից եռամսյա վարժական հավաքների մեկնարկի մասին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՊՆ-ն այս մասին հաղորդագրություն է տարածել:
2021 թվականի օգոստոսի 25-ից մինչև նոյեմբերի 25-ը հայտարարվում է պահեստազորի առաջին խմբի առաջին կարգում հաշվառված շարքային, ենթասպայական և սպայական կազմերի պահեստազորայինների եռամսյա վարժական հավաքներ: Ըստ անհրաժեշտության, հավաքների մասնակիցները կներգրավվեն նաև մարտական հերթապահության։
Վարժական հավաքների ապահովման համար, երեք ամիս ժամկետով, ռազմատրանսպորտային պարտականություններ ունեցող մարմիններից կներգրավվի ընդհանուր մինչև 110 միավոր տրանսպորտային միջոց:
Հավաքներին մասնակցելու ողջ ընթացքում քաղաքացիները կհամարվեն զինծառայողներ, կօգտվեն զինծառայողների համար սահմանված բոլոր բավարարումներից և սոցիալական արտոնություններից, կպահպանվեն նրանց քաղաքացիական աշխատատեղերը, ինչպես նաև հավաքների յուրաքանչյուր ամսվա համար կստանան վարձատրություն՝ նշանակված զինվորական պաշտոնի համար նախատեսված պաշտոնային դրույքաչափով՝ կախված զինվորական կոչումից և մի շարք այլ գործոններից։ Հավաքներին մասնակցությունը, օրացուցային հաշվարկով, կներառվի քաղաքացու զինվորական ծառայության կամ աշխատանքային ընդհանուր ստաժում:

Минобороны объявляет о начале трехмесячных сборов в Армении
ЕРЕВАН, 20 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Министерство обороны РА объявляет о начале ежеквартальных сборов с 25 августа. Как передает «Арменпресс», сообщение об этом распространило Минобороны.
С 25 августа по 25 ноября 2021 года объявлены трехмесячные учебно-тренировочные сборы для рядовых, унтер-офицеров и личного состава запаса первой группы резервистов. При необходимости участники сборов будут привлечены к воинской службе.
Всего на военную подготовку для обеспечения тренировочных лагерей в течение трех месяцев будет задействовано до 110 автомобилей.
Граждане будут считаться военнослужащими в течение всего периода участия в сборах, будут пользоваться всеми льготами и социальными льготами, предусмотренными для военнослужащих, их гражданская работа будет сохранена, а также им будет выплачиваться оплата за каждый месяц сборов. Участие в сборах будет засчитываться гражданином в период военной службы или общего трудового стажа согласно календарю.