Բարեփոխված բանակ, ակտիվ արտաքին քաղաքականություն. վարչապետը ներկայացրեց անվտանգության ոլորտի առաջնահերթությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարության գործունեության ծրագրում առանձնակի ուշադրություն է դարձվում անվտանգության մարտահրավերներին:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, կառավարության նիստում վարչապետը նշեց, որ առաջին բաժնում, որը կոչվում է անվտանգություն և արտաքին քաղաքականություն, արձանագրված է, թե որոնք են Հայաստանի անվտանգության ապահովման առանցքային գործոնները:
Վարչապետի խոսքով` որպես Հայաստանի անվտանգության ապահովման առանցքային գործոն առաջինը նշվում է հայոց արդիականացվող բանակը:
«Գիտեք, որ Հայաստանում սկսվել և մեծ ծավալով ընթանում է զինված ուժերի բարեփոխման գործընթացը և այս առումով, իհարկե, բանակը, բարեփոխված զինված ուժերը պետք է լինեն մեր արտաքին անվտանգության ապահովման հիմնական գործոն»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը կարևորեց նաև ակտիվ արտաքին քաղաքականությունը՝ որպես անվտանգության ապահովման հաջորդ կարևորագույն գործոն:
«Ընդգծում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է վարի ակտիվ և նախաձեռնողական արտաքին քաղաքականություն՝ աշխատելով բոլոր պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների հետ, ունենա աշխատանքային արդյունավետ հարաբերություններ»,- նշեց Փաշինյանը:
Հաջորդ կարևորագույն գործոնը, ըստ վարչապետի, հայ-ռուսական ռազմավարական դաշինքն է և ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցությունը:
Վարչապետը կարևոր նորամուծություն է համարում տարածարջանային կայուն միջավայրի ձևավորումը և տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը:
«Մեր արտաքին քաղաքական ուղղությունների մեջ առանձնահատուկ տեղ ենք տալիս տարածաշրջանային արտաքին քաղաքականությանը: Պետք է ընդգծեմ, որ տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության համար էական ենք համարում թշնամական մթնոլորտի կառավարումը և հաղթահարումը տարածաշրջանում: Տարածաշրջանի խաղաղությունը և կայունությունը արձանագրում ենք որպես մեր երկարատև ռազմավարություն»,- նշեց Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով` անվտանգության ապահովման վրա էական ազդեցություն կարող է ունենալ նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը:
«Ընդգծում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման և Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հստակեցման գործում: Մեր դիրքորոշումն այն է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով խաղաղ բանակցային գործընթացի լիարժեք վերականգնումը էական գործոն է տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության ապահովման իմաստով»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

YEREVAN, AUGUST 18, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan presented the Security and Foreign Policy part of the 2026 government program.
As a key factor for ensuring security of the country, the action plan highlights a modernizing military.
“You know that a large-scale reforms process has begun and is underway in the armed forces, and from this perspective, certainly a reformed military must be the main factor for ensuring our foreign security,” Pashinyan said.
As the next important factor for ensuring security Pashinyan highlighted an active foreign policy. “We underscore that the Republic of Armenia must engage in active and proactive foreign policy, by working with all countries and international organizations, and have effective working relations,” the prime minister said.
The next highly important factor, according to the PM, is the Armenian-Russian strategic alliance and Armenia’s membership to the CSTO.
Pashinyan considered an important innovation the development of a stable regional environment and unblocking of regional infrastructures.
“We especially highlight regional foreign policy in our foreign policy directions. I have to underscore that we find the management and overcoming of the hostile atmosphere in the region to be significant for regional peace and stability. We record regional peace and stability as our long-term strategy.”
He also noted that the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship can have significant impact on ensuring security.
“We underscore the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship’s role in the resolution of the Karabakh conflict and the determination of the final status of Nagorno Karabakh. Our position is that a complete restoration of the peaceful negotiations process under the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship is a significant factor in terms of ensuring regional stability and security,” Pashinyan said.