Ադրբեջանը չի ստորագրել խաղաղապահների մանդատը. Փաշինյանը դա համարում է ԼՂ-ում կայունության և խաղաղության դեմ քայլ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում հայտարարեց, որ Ադրբեջանը մինչև հիմա չի ստորագրել խաղաղապահների մանդատը:
«Ադրբեջանը շարունակում է ագրեսիվ հռետորաբանության ու գործողությունների գործադրումը, միևնույն ժամանակ անպատասխան թողնելով իրադրության քաղաքական և երկարաժամկետ կարգավորմանն ուղղված միջազգային հանրության բոլոր առաջարկները, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ապրիլի 13-ի հայտարարությունը, որով համանախագահները կոչ էին անում վերսկսել բանակցությունները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանն իր բոլոր գործողություններով փորձում է խաթարել երկխոսության որևէ հնարավորություն՝ հռետորաբանությամբ և գործողություններով վարկաբեկելով նաև նոյեմբերի 9-ի և հոկտեմբերի 11-ի հայտարարությունները: «Ադրբեջանը շարունակում է հայ ռազմագերիների շինծու դատավարությունները՝ դատապարտելով նրանց երկար տարիների ազատազրկման։ Հատուկ ուշադրության է արժանի այն փաստը, որ վերջին շրջանում գրեթե բոլոր դատապարտվածները գերեվարվել են նոյեմբերի 9-ից հետո՝ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտիներում։ Եթե այս փաստը համադրում ենք այն հակաքարոզչության հետ, որ արվում է Ադրբեջանում ընդդեմ խաղաղապահների և այն փաստի հետ, որ Ադրբեջանը մինչև հիմա չի ստորագրել խաղաղապահների մանդատը, ակնհայտ է դառնում, որ սա խաղաղապահների, այսինքն՝ Լեռնային Ղարաբաղում կայունության և խաղաղության դեմ իրականացվող գործողությունների շարք է»,- նշեց Փաշինյանը։

Азербайджан не подписал мандат миротворцев: Пашинян считает это шагом против стабильности и мира
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян на заседании правительства, заявил, что Азербайджан еще не подписал мандат миротворцев.
«Азербайджан продолжает использовать агрессивную риторику и действия, игнорируя при этом все предложения международного сообщества по долгосрочному политическому урегулированию, включая и заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 13 апреля о возобновлении переговоров”. Как сообщает Арменпресс, это отметил Никол Пашинян.
По его словам, Азербайджан всеми своими действиями пытается сорвать любую возможность диалога, своей риторикой и действиями дискредитируя заявления от 9 ноября и 11 января. «В Азербайджане продолжаются сфальсифицированные процессы над военнопленными армянами, приговаривают их к большим срокам тюремного заключения. Особого внимания заслуживает тот факт, что практически все они взяты в плен, начиная с 9 ноября в зонах ответственности миротворцев. «Если сопоставить этот факт с антипропагандой, проводимой в Азербайджане против миротворцев, и с тем, что Азербайджан еще не подписал мандат миротворцев, становится очевидным, что это серия действий направленных против миротворцев, то есть против стабильности и мира в Нагорном Карабахе», - отметил Пашинян.