Գլխուղեղի սուր իշեմիկ կաթվածի բուժման ծրագիրն ընդլյայնվում է, հասանելի կլինի Գյումրիում, Վանաձորում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գլխուղեղի սուր իշեմիկ կաթվածի բուժման պետական ծրագրի շրջանակում շուրջ 1 000 շահառու ստացել է անվճար բուժօգնություն: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ առողջապահության նախարարության բժշկական օգնության քաղաքականության վարչության հիվանդանոցային բժշկական օգնության բաժնի գլխավոր կազմակերպիչ Արմինե Աղաջանյանը նշեց, որ տարեցտարի ավելանում է շահառուների թիվը:
«Ծրագիրը մեկնարկել է 2019 թվականի փետրվարին, և մեկնարկից ի վեր բուժօգնություն է ստացել շուրջ 1 000 քաղաքացի: Տարիների դինամիկան ցույց է տալիս, որ շահառուների թիվն ավելանում է: 2019 թվականին պետական բյուջեից ծրագրի համար փոխանցվել է 650 մլն դրամ, 2020 թվականի 870 մլն դրամ, իսկ 2021 թվականի համար 1 մլրդ 100 մլն դրամ է նախատեսված: Ասեմ, որ ծրագրից ոչ ոք դուրս չի մնում, բուժառուների թվի ավելացմանը զուգահեռ ավելանում են պետական բյուջեի հատկացումները»,- ասաց Արմինե Աղաջանյանը:
Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի «Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրի նյարդաբանական ծառայության ղեկավար Եկատերինա Հովհաննիսյանը նշեց, որ շահառուները բոլոր տարիքային խմբերի այն բուժառուներն են, որոնք համապատասխանում են ծրագրի չափանիշներին: Սահմանված է, որ հիվանդը պետք է առաջին 4 ժամերին հասցվի հիվանդանոց, դրանից բացի, բուժառուները չպետք է ունենան հակացուցում սահմանված դեղորայքը կամ բժշկական միջամտությունը ստանալու համար:
«Կաթվածները հիմնականում հանդիպում են բարձր տարիքային խմբերում՝ 65 և ավելի: Ասեմ, որ նկատվում է հիվանդության երիտասարդացում: Խնդիրն ընդհանրապես ավելի շատ տղամարդկանց մոտ է հանդիպում, սակայն երիտասարդների շրջանում կանայք են գերակշռում՝ պայմանավորված հղիության բարդություններով, համակարգային հիվանդություններով, հակաբեղմնավորիչների ընդունմամբ»,- ասաց Եկատերինա Հովհաննիսյանը: Մասնագետի խոսքով, մոտ 90 տոկոսով հնարավոր է կանխարգելել գլխուղեղի կաթվածը, անհրաժեշտ է ռիսկի գործոնները (զարկերակային ճնշումը, հիպերխոլեստերինը, ավելորդ քաշը, շաքարային դիաբետը) հաշվի առնելով` կառավարել դրանք:
ՀՀ առողջապահության նախարարության բժշկական օգնության քաղաքականության վարչության հիվանդանոցային բժշկական օգնության բաժնի գլխավոր կազմակերպիչ Արմինե Աղաջանյանը նկատեց, որ ծրագիրը տալիս է իր արդյունքները: Եթե մինչև ծրագրի ներդրումը գլխուղեղի իշեմիկ կաթվածով խոշոր անոթի վնասման դեպքում բուժառուների 2/3-ը ձեռք էր բերում կամ ծանր հաշմանդամություն, կամ մահանում էր, ապա ծրագրի շրջանակում բուժում ստացած բուժառուների շուրջ 70 տոկոսը դառնում է ինքնասպասարկվող: Ինչը բավական լավ ցուցանիշ է: Գլխուղեղի անոթային հիվանդություններով պայմանավորված մահացության ցուցանիշը 2005 թվականին 4 հազար է եղել, 2010 թվականին՝ շուրջ 3 հազար, 2015 թվականին՝ 2 հազար 400 և 2019 թվականին մոտ 2 հազար է:
Հաշվի առնելով ծրագրի արդյունավետությունը՝ ՀՀ առողջապահության նախարարությունը նախատեսում է այն ընդլայնել՝ ծառայությունը հասցնելով նաև մարզեր: Առաջիկայում այն կկիրառվի Գյումրու և Վանաձորի բժշկական կենտրոններում: Շուտով կսկսվեն մասնագետների վերապատրաստման աշխատանքները:

Программа лечения острого ишемического инсульта головного мозга будет доступна в Гюмри и в Ванадзоре
В рамках государственной программы лечения острого ишемического инсульта около 1 000 человек получили бесплатную медицинскую помощь. На пресс-конференции в пресс-центре Арменпресс главный куратор отдела госпитальной медицинской помощи Управления политики медицинской помощи Министерства здравоохранения Армении Армине Агаджанян сообщила, с каждым годом число льготников увеличивается.
«Программа началась в феврале 2019 года, и с ее начала медицинскую помощь получили около 1 000 граждан. Динамика по годам показывает, что количество льготников увеличивается. В 2019 году из госбюджета на программу было перечислено 650 млн драмов, в 2020 году - 870 млн драм, в 2021 году - 1 млрд 100 млн драмов. Хочу сказать, что никто не остается вне программы, наряду с увеличением количества медсестер, увеличиваются и ассигнования из государственного бюджета», - сказала Армине Агаджанян.
Екатерина Ованнесян, заведующая неврологической службой больничного комплекса «Гераци» №1 Ереванского государственного медицинского университета имени Мхитара Гераци, отметила, что бенефициарами являются те клиенты всех возрастных групп, которые соответствуют критериям программы. Это пациенты, доставленные в больницу в течение первых 4 часов, кроме этого, у них не должно быть противопоказаний к приему назначенного лекарства или медицинского вмешательства.
«Инсульты в основном встречаются в старших возрастных группах - от 65 и старше. Должна сказать, что идет омоложение болезни. Проблема чаще встречается у мужчин, но среди молодежи преобладают и женщины с осложнениями беременности, системных заболеваний и использования противозачаточных средств», - представила Екатерина Ованнесян. По словам специалиста, предотвратить инсульт мозга можно примерно на 90%, необходимо управлять этим с учетом факторов риска (артериальное давление, гиперхолестеринемия, избыточный вес, диабет).
Армине Агаджанян, главный организатор отдела больничной медицинской помощи Управления политики медицинской помощи Министерства здравоохранения РА, отметила, что программа дает свои результаты. До введения программы 2/3 пациентов с тяжелым ишемическим инсультом приобретали тяжелую инвалидность, или погибали. Теперь почти 70 процентов пациентов, получавших лечение в рамках программы, становятся самостоятельными. Это довольно хороший показатель. Смертность от таких заболеваний в 2005 году составляла 4 000, в 2010 году - около 3 000, в 2015 году - 2 400, в 2019 году - около 2 000.
Учитывая эффективность программы, Минздрав РА планирует расширить ее, доведя услугу и до регионов. В ближайшее время она будет использоваться в медицинских центрах Гюмри и Ванадзора. Скоро начнется подготовка специалистов.