Իսահակյան գյուղում ևս երկու կանանց մոտ հայտնաբերվել է սիբիրյան խոց
ԳՅՈՒՄՐԻ, 10 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շիրակի մարզի Իսահակյան գյուղում ևս երկու կանանց մոտ հայտնաբերվել է սիբիրյան խոց: Նրանց մոտ ախտանիշներն ավելի շուտ են նկատվել, սակայն թաքցնելով դրանք, նրանք բժշկի դիմել են, երբ վերքերն ավելի են մեծացել: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Գյումրիի ինֆեկցիոն հիվանդանոցի տնօրեն Աստղիկ Բեյբությանը:
«Այս պահին հիվանդանոցում նույն ախտանիշով բուժում է ստանում 8 հիվանդ: Հիվանդանոց ավելի վաղ դիմած 2 հիվանդ արդեն դուրս է գրվել հիվանդանոցից: Մյուսներն էլ առաջիկա օրերին: Համեմատաբար բարդ է նոր դիմած 2 կանանց մոտ: Նրանց մոտ ախտանիշը շուտ է ի հայտ եկել, բայց թաքցրել են այն: Հիվանդների վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության: Բավական խոր վերքեր են: Տնային բուժում են անցկացրել, ինչ մտքներով անցել է ու, երբ արդեն խոցը մեծացել է, վախեցել, դիմել են մեզ: Եթե շուտ դիմեին մեզ, ավելի հեշտ ու արագ բուժում կստանային»,- նշեց Աստղիկ Բեյբությանը՝ խորհուրդ տալով բնակիչներին չզբաղվել ինքնաբուժմամբ, բուժումը հնարավոր է միայն ստացիոնար պայմաններում:
Կանայք միսը գնել էին հարևանից և վարակվել այն մշակելու ժամանակ:
Հունիսի 30-ին և հուլիսի 1-ին սիբիրյան խոց նախնական ախտորոշմամբ Գյումրիի ինֆեկցիոն հիվանդանոց էր տեղափոխվել Իսահակյան գյուղի 7 բնակիչ: Նույն ախտորոշմամբ հուլիսի 4-ին ևս մեկ հիվանդ էր տեղափոխվել հիվանդանոց: 2 հիվանդ արդեն դուրս է գրվել հիվանդանոցից:

Сибирская язва обнаружена у двух женщин в селе Исаакян
Сибирская язва обнаружена у двух женщин в селе Исаакян Ширакской области: у них были замечены симптомы раньше, но женщины скрывали их и обратились к врачу, когда раны стали больше. Об этом сообщила Арменпресс директор Гюмрийской инфекционной больницы Астхик Бейбутян.
«В настоящее время в больнице проходят лечение 8 пациентов с такими же симптомами. Двое пациентов, обратившихся в больницу ранее, уже выписаны. Остальные будут выписаны в ближайшие дни. Случаи двух новых женщин относительно сложные. Симптомы проявились рано, но они их скрыли.
Состояние больных оценивается как средней тяжести. Это довольно глубокие раны. Они занимались самолечением и делали то, что придет на ум, а когда язва уже разрослась, испугались, обратились к нам. Если бы они обратились к нам раньше, то получили бы более легкое и быстрое лечение», - сказала Астхик Бейбутян, посоветовав горожанам не заниматься самолечением, лечение возможно только в стационаре.
Женщины купили мясо у соседей и заразились при его переработке.
30 июня и 1 июля 7 жителей села Исаакян были доставлены в Гюмрийскую инфекционную больницу с предварительным диагнозом - сибирская язва. 4 июля в больницу был доставлен еще один пациент с таким же диагнозом. 2 пациента уже выписаны из стационара.