Եվրամիությունը եղել և մնում է Հայաստանի առանցքային գործընկերներից մեկը. Մհեր Գրիգորյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը եղել և մնում է Հայաստանի առանցքային գործընկերներից մեկը ձեռնարկված բարեփոխումների հավակնոտ ծրագրի կենսագործման հարցում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասել է Հայաստանի փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանը՝ ամփոփելով Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեիի գլխավորած պատվիրակության այցի արդյունքները:
Մհեր Գրիգորյանի խոսքով՝ չնայած իր առջև ծառացած մարտահրավերներին՝ Հայաստանը հետևողականորեն շարունակում է ժողովրդավարական բարեփոխումների ուղին:
«Կցանկանայի շեշտել, որ բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգի կյանքի կոչման հարցում Եվրոպական միությունը եղել է և մնում է Հայաստանի առանցքային գործընկերներից մեկը: Այս համատեքստում անպայման պետք է անդրադառնամ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացի ավարտի ու համաձայնագրի ամբողջական ուժի մեջ մտնելու կարևորությանը: Վերահաստատելով ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության հանդեպ Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունները՝ համաձայնագրի արդյունավետ կիրարկումը, վստահ եմ, մեծ դեր կունենա նաև այս բարեփոխումների շարունակականությունն ապահովելու գործում», - ասաց փոխվարչապետի պաշտոնակատարը:
Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեին, որի գլխավորած պատվիրակությունը այժմ գտնվում է Երևանում, հանդիպել է Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի և փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանի հետ:
Եվրոպական հանձնակատարի այցի ընթացքում, ինչպես տեղեկացրեց փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանը, մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև ծավալված ակտիվ համագործակցության, գործընկերության ընթացիկ օրակարգի, ինչպես նաև հարաբերությունների հետագա զարգացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակի շուրջ:
Կողմերն անդրադարձել են 2020 թվականին ի հայտ եկած ծանր մարտահրավերներին, մասնավորապես՝ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմին, ինչպես նաև կորոնավիրուսի համավարակին:
«Ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանը երախտապարտ է Եվրամիությանը թե՛ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի, թե՛ Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմից տուժած մեր հայրենակիցներին օժանդակելու նպատակով տրամադրված հումանիտար աջակցության համար: Հանձնակատարի հետ քննարկել ենք Արցախի դեմ լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի ծանրագույն հետևանքների և հետպատերազմյան իրավիճակի մեղմմանը ուղղված մեր հետագա գործողությունները: », - ասաց Մհեր Գրիգորյանը՝ այս համատեքստում ընդգծելով, որ Հայաստանը հանձնառու է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը բացառապես խաղաղ ճանապարհով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:
«Որպես առաջնահերթ գերակայություն կարևորել ենք Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց միջազգային մարդասիրական իրավունքի ուժով, առանց նախապայմանների և անհապաղ վերադարձը, ինչը նաև ամրագրված է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ», - շեշտեց փոխվարչապետի պաշտոնակատարը:

EU has been, remains one of Armenia’s key partners – caretaker deputy PM
YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS. The European Union has been and remains one of Armenia’s key partners in the implementation of the ongoing reforms program, caretaker Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan said at a press conference, summing up the results of the visit of the EU Commissioner for Neighbourhood and Enlargement, Olivér Várhelyi to Armenia.
According to Mher Grigoryan, Armenia consistently continues the democratic reforms despite the current challenges.
“I would like to state that the European Union has been and remains one of Armenia’s key partners in the implementation of the ambitious program of reforms. In this context I must definitely highlight the importance of the completion of the ratification process of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement and its entry into force. Reaffirming Armenia’s commitments to democracy, rule of law and human rights, I am confident that the effective implementation of the agreement will play a key role on ensuring the continuation of these reforms”, Mher Grigoryan said.
Olivér Várhelyi and his delegation met with Armenia’s caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan and caretaker deputy PM Grigoryan during their visit in Yerevan.
During the meetings the sides exchanged views on the Armenia-EU active cooperation, the current partnership agenda, as well as on broad range of issues relating to the further development of the relations.
The sides also touched upon the 2020 Artsakh War and the coronavirus pandemic.
“I want to note that Armenia is grateful to the European Union for the humanitarian aid provided for COVID-19 fight and for assisting our compatriots affected from the Artsakh War. We have discussed with the Commissioner our future actions aimed at mitigating the heaviest consequences of the large-scale military aggression against Artsakh and the post-war situation”, Mher Grigoryan said, stating that Armenia is committed to the settlement of the Nagorno Karabakh conflict exclusively through peaceful means, within the frames of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
“As a key priority we stressed the importance of the immediate and unconditional return of Armenian prisoners of war and civilian captives, held by Azerbaijan, which is also enshrined in the 2020 November 9 trilateral statement”, the caretaker deputy PM said.