Եվրամիությունը եղել և մնում է Հայաստանի առանցքային գործընկերներից մեկը. Մհեր Գրիգորյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը եղել և մնում է Հայաստանի առանցքային գործընկերներից մեկը ձեռնարկված բարեփոխումների հավակնոտ ծրագրի կենսագործման հարցում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասել է Հայաստանի փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանը՝ ամփոփելով Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեիի գլխավորած պատվիրակության այցի արդյունքները:
Մհեր Գրիգորյանի խոսքով՝ չնայած իր առջև ծառացած մարտահրավերներին՝ Հայաստանը հետևողականորեն շարունակում է ժողովրդավարական բարեփոխումների ուղին:
«Կցանկանայի շեշտել, որ բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգի կյանքի կոչման հարցում Եվրոպական միությունը եղել է և մնում է Հայաստանի առանցքային գործընկերներից մեկը: Այս համատեքստում անպայման պետք է անդրադառնամ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացի ավարտի ու համաձայնագրի ամբողջական ուժի մեջ մտնելու կարևորությանը: Վերահաստատելով ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության հանդեպ Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունները՝ համաձայնագրի արդյունավետ կիրարկումը, վստահ եմ, մեծ դեր կունենա նաև այս բարեփոխումների շարունակականությունն ապահովելու գործում», - ասաց փոխվարչապետի պաշտոնակատարը:
Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեին, որի գլխավորած պատվիրակությունը այժմ գտնվում է Երևանում, հանդիպել է Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի և փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանի հետ:
Եվրոպական հանձնակատարի այցի ընթացքում, ինչպես տեղեկացրեց փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանը, մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև ծավալված ակտիվ համագործակցության, գործընկերության ընթացիկ օրակարգի, ինչպես նաև հարաբերությունների հետագա զարգացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակի շուրջ:
Կողմերն անդրադարձել են 2020 թվականին ի հայտ եկած ծանր մարտահրավերներին, մասնավորապես՝ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմին, ինչպես նաև կորոնավիրուսի համավարակին:
«Ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանը երախտապարտ է Եվրամիությանը թե՛ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի, թե՛ Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմից տուժած մեր հայրենակիցներին օժանդակելու նպատակով տրամադրված հումանիտար աջակցության համար: Հանձնակատարի հետ քննարկել ենք Արցախի դեմ լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի ծանրագույն հետևանքների և հետպատերազմյան իրավիճակի մեղմմանը ուղղված մեր հետագա գործողությունները: », - ասաց Մհեր Գրիգորյանը՝ այս համատեքստում ընդգծելով, որ Հայաստանը հանձնառու է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը բացառապես խաղաղ ճանապարհով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:
«Որպես առաջնահերթ գերակայություն կարևորել ենք Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց միջազգային մարդասիրական իրավունքի ուժով, առանց նախապայմանների և անհապաղ վերադարձը, ինչը նաև ամրագրված է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ», - շեշտեց փոխվարչապետի պաշտոնակատարը:

Евросоюз был и остается одним из ключевых партнеров Армении: Мгер Григорян
Европейский Союз в реализации амбициозной программы реформ был и остается одним из ключевых партнеров Армении.
Как сообщает «Арменпресс», об этом, подводя итоги визита в Армению делегации во главе с комиссаром Еврокомиссии по вопросам расширения и политики европейского соседства Оливером Вархе, заявил и. о. вице-премьера Армении Мгер Григорян.
По словам Мгера Григоряна, несмотря на стоящие перед ней вызовы, Армения последовательно идет по пути демократических реформ.
«Я хотел бы подчеркнуть, что Европейский Союз был и остается одним из ключевых партнеров Армении в претворении в жизнь амбициозной программы реформ. В этом контексте я должен указать на необходимость завершения процесса ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве и задействования его в полную силу. Подтверждая приверженность Армении демократии, правам человека и верховенству закона, я уверен, что эффективное выполнение положений соглашения сыграет важную роль в обеспечении непрерывности этих реформ», - сказал и. о. вице-премьера.
Еврокомиссар по вопросам расширения и политики европейского соседства Оливер Вархе и его делегация встретились с исполняющим обязанности премьер-министра Армении Николом Пашиняном и исполняющим обязанности вице-премьера Мгером Григоряном.
Еврокомиссар и Мгер Григорян обменялись мнениями об активном сотрудничестве между Арменией и Европейским Союзом, о текущей повестке дня партнерства, а также по широкому кругу вопросов, связанных с дальнейшим развитием отношений.
Стороны коснулись сложных вызовов, которые возникли вследствие войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха 27 сентября 2020 году и пандемии.
«Хочу подчеркнуть, что Армения благодарна Европейскому Союзу как за содействие в борьбе с эпидемией, так и за гуманитарную помощь, оказываемую нашим соотечественникам, пострадавшим от войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха. Мы обсудили наши дальнейшие действия, направленные на смягчение тяжелых последствий широкомасштабной военной агрессии против Арцаха и послевоенной ситуации. В качестве приоритета мы обозначили немедленное возвращение военнопленных и гражданских лиц, содержащихся в Азербайджане, в соответствии с международным гуманитарным правом, без предварительных условий, что закреплено в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года» , - сказал Мгер Григорян, подчеркнув, что Армения привержена урегулированию нагорно-карабахского конфликта исключительно мирным путем, в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.