ԵՄ խորհուրդը հավանություն է տվել Հայաստանի հետ ընդհանուր ավիացիոն գոտու ստեղծման շուրջ համաձայնագիր ստորագրելու որոշմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միության խորհուրդը հունիսի 29-ին հավանություն տվեց ԵՄ հարևանության երեք երկրների՝ Ուկրաինայի, Հայաստանի և Թունիսի հետ ընդհանուր ավիացիոն գոտու ստեղծման շուրջ համաձայնագրեր, ինչպես նաև Կատարի հետ՝ օդային տրանսպորտի վերաբերյալ համաձայնագիր ստորագրելու վերաբերյալ որոշումներին։ Նշյալ համաձայնագրերը թույլ կտան բացել ավիատրանսպորտի շուկան՝ նոր հնարավորություններ առաջարկելով սպառողներին և ավիաընկերություններին։ Ավելի արդյունավետ միակցվածության շնորհիվ նոր թափ կհաղորդվի առևտրի, զբոսաշրջության, ներդրումների խթանմանը, սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունը:
«ԵՄ խորհուրդն այժմ պատրաստ է ստորագրել ավիացիայի ոլորտին առնչվող չորս կարևոր համաձայնագրերը, որոնց միջոցով կապահովվի շուկայի հասանելիությունը ավիափոխադրող ընկերություններին և կընդլայնվի միակցվածությունն ու քաղաքացիների տեղաշարժի ազատությունը։ Համաձայնագրերի միջոցով կապահովվի նաև անվտանգության և ապահովության բարձրագույն մակարդակը, միջոցներ կձեռնարկվեն հավասար մրցակցային պայմանների ապահովման ուղղությամբ»,- նշել է Պորտուգալիայի ենթակառուցվածքների նախարար Նունո Սանթոսը, որն այժմ նախագահում է ԵՄ Խորհրդում:
Հարևանության տարածքի երկրների հետ ստորագրվելիք երեք համաձայնագրերի շնորհիվ կհանվեն շուկայի սահմանափակումները ԵՄ հարևան երկրների նկատմամբ և՝ այդ երկրները կասոցացվեն ԵՄ-ն ներքին ավիացիոն շուկային, քանի որ նրանց կողմից կներդրվեն ԵՄ ավիացիոն չափանիշները և կկիրառվեն ԵՄ ավիացիայի կանոնները։
Կատարի հետ համաձայնագրի միջոցով շուկան հավասարապես կբացվի անդամ բոլոր 27 երկրների համար․ կապահովվի Կատարի և ԵՄ-ն միջև ավիափոխադրումների համար գործող կանոնների ու ստանդարտների արդիականացումը։ Համաձայնագիրը կլինի իր տեսակի մեջ առաջինը՝ ԵՄ-ն և Պարսից ծոցի երկրների միջև:
Բոլոր չորս համաձայնագրերիդրույթներով կամրագրվեն բնապահպանական, սոցիալական և արդար մրցակցությանպահանջներ և դրանց կիրարկման կուռ մեխանիզմներ` մրցակցության ցանկացած խեղաթյուրումից կամ այլ չարաշահումներից խուսափելու նպատակով:
Ուկրաինայի, Հայաստանի և Կատարի հետ համաձայնագրերն, ըստ ընդունված որոշումների, կարող են ժամանակավորապես կիրարկվել մինչև կավարտվեն փաստաթղթերի ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ՝ ներպետական օրենսդրությամբ նախատեսված ընթացակարգերը։
Ակնկալվում է, որ չորս համաձայնագրերը կստորագրվեն 2021 թվականի աշնանը: Այնուհետև, համաձայնագրերը պետք է վավերացվեն ԵՄ անդամ բոլոր պետությունների, Միության և ստորագրող երկրի կողմից:

EU Council greenlights signing of Common Aviation Area Agreement with Armenia
YEREVAN, JUNE 29, ARMENPRESS. The EU Council gave the go-ahead for the signing of three neighbourhood aviation agreements – with Ukraine, Armenia and Tunisia ­– as well as an air transport agreement with Qatar. These agreements will open up the air transport market, offering new opportunities for both consumers and operators. Through more efficient connectivity, they will promote trade, tourism, investment and economic and social development, the EU Delegation in Armenia said in a statement.
“The Council is now ready to sign four important aviation agreements that will improve market access for airlines and enhance connectivity and freedom of movement for citizens. At the same time, they will ensure the highest level of safety and security and provide for a level playing field.
The three neighbourhood agreements will remove market restrictions in relation to the EU’s neighbouring countries and associate these countries with the EU’s internal aviation market, as they will adopt EU aviation standards and implement EU aviation rules.
The agreement with Qatar will open the market equally with all 27 member states, upgrading the rules and standards that currently exist for flights between Qatar and the EU. This is the first such agreement between the EU and a Gulf country.
All four agreements contain robustenvironmental, social and fair competition clauseswith strong enforcement mechanisms to avoid any distortions of competition or other abuses.
The decisions on Ukraine, Armenia and Qatar enable application of the agreement on a provisional basis, pending the completion of the procedures necessary for its entry into force.
The four agreements are expected to be signed in autumn 2021. Every agreement will then need to be ratified by each member state, the Union and the other party”, the statement reads.