ԵՄ խորհուրդը հավանություն է տվել Հայաստանի հետ ընդհանուր ավիացիոն գոտու ստեղծման շուրջ համաձայնագիր ստորագրելու որոշմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միության խորհուրդը հունիսի 29-ին հավանություն տվեց ԵՄ հարևանության երեք երկրների՝ Ուկրաինայի, Հայաստանի և Թունիսի հետ ընդհանուր ավիացիոն գոտու ստեղծման շուրջ համաձայնագրեր, ինչպես նաև Կատարի հետ՝ օդային տրանսպորտի վերաբերյալ համաձայնագիր ստորագրելու վերաբերյալ որոշումներին։ Նշյալ համաձայնագրերը թույլ կտան բացել ավիատրանսպորտի շուկան՝ նոր հնարավորություններ առաջարկելով սպառողներին և ավիաընկերություններին։ Ավելի արդյունավետ միակցվածության շնորհիվ նոր թափ կհաղորդվի առևտրի, զբոսաշրջության, ներդրումների խթանմանը, սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունը:
«ԵՄ խորհուրդն այժմ պատրաստ է ստորագրել ավիացիայի ոլորտին առնչվող չորս կարևոր համաձայնագրերը, որոնց միջոցով կապահովվի շուկայի հասանելիությունը ավիափոխադրող ընկերություններին և կընդլայնվի միակցվածությունն ու քաղաքացիների տեղաշարժի ազատությունը։ Համաձայնագրերի միջոցով կապահովվի նաև անվտանգության և ապահովության բարձրագույն մակարդակը, միջոցներ կձեռնարկվեն հավասար մրցակցային պայմանների ապահովման ուղղությամբ»,- նշել է Պորտուգալիայի ենթակառուցվածքների նախարար Նունո Սանթոսը, որն այժմ նախագահում է ԵՄ Խորհրդում:
Հարևանության տարածքի երկրների հետ ստորագրվելիք երեք համաձայնագրերի շնորհիվ կհանվեն շուկայի սահմանափակումները ԵՄ հարևան երկրների նկատմամբ և՝ այդ երկրները կասոցացվեն ԵՄ-ն ներքին ավիացիոն շուկային, քանի որ նրանց կողմից կներդրվեն ԵՄ ավիացիոն չափանիշները և կկիրառվեն ԵՄ ավիացիայի կանոնները։
Կատարի հետ համաձայնագրի միջոցով շուկան հավասարապես կբացվի անդամ բոլոր 27 երկրների համար․ կապահովվի Կատարի և ԵՄ-ն միջև ավիափոխադրումների համար գործող կանոնների ու ստանդարտների արդիականացումը։ Համաձայնագիրը կլինի իր տեսակի մեջ առաջինը՝ ԵՄ-ն և Պարսից ծոցի երկրների միջև:
Բոլոր չորս համաձայնագրերիդրույթներով կամրագրվեն բնապահպանական, սոցիալական և արդար մրցակցությանպահանջներ և դրանց կիրարկման կուռ մեխանիզմներ` մրցակցության ցանկացած խեղաթյուրումից կամ այլ չարաշահումներից խուսափելու նպատակով:
Ուկրաինայի, Հայաստանի և Կատարի հետ համաձայնագրերն, ըստ ընդունված որոշումների, կարող են ժամանակավորապես կիրարկվել մինչև կավարտվեն փաստաթղթերի ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ՝ ներպետական օրենսդրությամբ նախատեսված ընթացակարգերը։
Ակնկալվում է, որ չորս համաձայնագրերը կստորագրվեն 2021 թվականի աշնանը: Այնուհետև, համաձայնագրերը պետք է վավերացվեն ԵՄ անդամ բոլոր պետությունների, Միության և ստորագրող երկրի կողմից:

Совет ЕС одобрил подписание соглашения с Арменией о создании общей авиационной зоны
29 июня Совет Европейского Союза одобрил подписание соглашения с тремя странами, соседствующими с ЕС, Украиной, Арменией и Тунисом о создании единого авиационного пространства, а также о подписании Соглашения о воздушном транспорте с Катаром. Эти соглашения позволят открыть рынок авиаперевозок, предложив новые возможности потребителям и авиакомпаниям. За счет более эффективной связи новый импульс будет дан торговле, туризму, привлечению инвестиций, социально-экономическому развитию. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает делегация ЕС в Армении.
«Совет ЕС готов подписать четыре важных соглашения в области авиации, которые обеспечат доступ авиакомпаний к рынку, расширят возможности авиаперевозок и свободу передвижения граждан. Соглашения также обеспечат высочайший уровень безопасности, будут приняты меры для обеспечения равных условий игры», - отметил Нуно Сантос, министр инфраструктур Португалии, который ныне председательствует в Совете ЕС.
Три соглашения, которые будут подписаны со странами-соседями, снимут рыночные ограничения для соседних стран ЕС, эти страны будут ассоциированы с ЕС на внутреннем авиационном рынке, поскольку они будут вводить авиационные стандарты ЕС и будут применять авиационные правила ЕС.
Соглашение с Катаром в равной степени откроет рынок для всех 27 стран-участниц․Будет обеспечена модернизация правил и стандартов авиаперевозок между Катаром и ЕС. Соглашение, в своем роде, будет первым между ЕС и странами Персидского залива».
Положения всех четырех соглашений будут закреплять экологические, социальные требования, требования добросовестной конкуренции и надежные механизмы обеспечения соблюдения, во избежание любого искажения конкуренции или других злоупотреблений.
Соглашения с Украиной, Арменией и Катаром, согласно принятым решениям, могут временно реализовываться, до завершения процедур, требуемых национальным законодательством для вступления документов в силу.
Ожидается, что четыре соглашения будут подписаны осенью 2021 года. Затем соглашения должны быть ратифицированы всеми государствами-членами ЕС, ЕС и страной, подписавшей соглашение.