Հայկ Չոբանյանը Դմիտրի Ռոգոզինի հետ քննարկել է տիեզերական ոլորտի զարգացման շրջանակներում համագործակցության հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի պաշտոնակատար Հայկ Չոբանյանը «Տիեզերական տարածության հետազոտում» խորագրով Սանկտ- Պետերբուրգում անցկացվող GLEX-2021 միջազգային համաժողովի շրջանակներում հանդիպել է «Ռոսկոսմոս» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Ռոգոզինի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում տիեզերական ոլորտի զարգացման շրջանակներում հնարավոր համագործակցությանը վերաբերվող հարցեր։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից:
Հայկ Չոբանյանը շեշտադրել է Հայաստանի Հանրապետությունում տիեզերական ծառայությունների և տեխնոլոգիաների զարգացման, և այդ շրջանակներում համագործակցության կարևորությունը։ Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև միջպետական համաձայնագրի կնքման ընթացքին, համատեղ ծրագրերի իրականացման, տիեզերական գործունեության ոլորտի զարգացման համատեքստում Հայաստանում ռուսական ընկերությունների առաջխաղացման և մի շարք այլ հարցերի։ Վերջինիս համար բարենպաստ պայման են հանդիսանում տիեզերքի բնագավառում գործունեություն ծավալող կազմակերպությունների համար ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված հարկային արտոնությունները։
Հանդիպման ավարտին Հայկ Չոբանյանը Դմիտրի Ռոգոզինին հրավիրել է մասնակցելու է 2022 թ. սեպտեմբերի 5-10-ը Հայաստանում անցկացվող Գիտության ու արվեստի «STARMUS» (Stars and Music) 6-րդ միջազգային փառատոնին։

YEREVAN, JUNE 16, ARMENPRESS. Armenia’s caretaker minister of high technological industry Hayk Chobanyan met with general director of the Roscosmos State Corporation for Space Activities Dmitry Rogozin in St. Petersburg on the sidelines of the Global Space Exploration Conference(GLEX 2021), the ministry told Armenpress.
During the meeting they discussed the possible cooperation within the frames of space development in Armenia.
Hayk Chobanyan highlighted the importance of development of space services, technologies in Armenia and the cooperation within this framework. The officials also touched upon the signing process of an inter-state agreement between Armenia and Russia, the implementation of joint projects, promotion of Russian companies in Armenia in the context of space activity development and a number of other issues. The tax privileges set by the Armenian legislation are favorable for this purpose.
At the end of the meeting Hayk Chobanyan invited Dmitry Rogozin to take part in the 6th STARMUS international festival on science and art in Armenia on September 5-10, 2022.