«Հայաստան» դաշինքն ունի վստահություն, որ հաղթելու է ընտրություններում. Քոչարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստան» դաշինքն ունի վստահություն, որ հաղթելու է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում և պատասխանատվություն է ստանձնելու երկրի համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ, դաշինքի ցուցակը գլխավորող Ռոբերտ Քոչարյանը քարոզարշավի շրջանակում Արթիկում քաղաքացիների հետ հանդիպմանը:
Ըստ նրա՝ ընտրությունների ժամանակ իշխանությունը պետք է գնահատվի իր խոստումների կատարմամբ, իսկ ընդդիմությունը՝ նրանով, թե ինչ խոստումներ է տալիս և արդյոք ունի ներուժ՝ այդ խոստումները կատարելու համար: «Նույնիսկ մտածում եմ, որ ձեզ համար և հեշտ է, և դժվար գնահատել՝ այն տեսանկյունից, որ գործող իշխանության արածի և չարածի մասով բան չկա համեմատելու»,-ասաց Քոչարյանը՝ կարծիք հայտնելով, որ վերընտրվելու համար ձգտում է մի իշխանություն, որն իր խոստումներից ոչ մեկը չի կատարել:
Նա քննադատեց նաև գործող իշխանության կադրային ռեսուրսը: «Վերացրեցին մի քանի կարևորագույն նախարարություն՝ Գյուղատնտեսության նախարարությունը, Մշակույթի նախարարությունը»,-ասաց Քոչարյանը՝ հիշեցնելով 3 տարվա ընթացքում ԱԱԾ-ում 5 ղեկավարի, ԳՇ-ում՝ 4 պետի, Էկոնոմիկայի 3 նախարարի փոփոխության մասին:
Նա համեմատության համար հիշեցրեց, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում Գյուղատնտեսության նախարար Դավիթ Լոքյանն աշխատել է 7 տարի, ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանը՝ 8 տարի:
««Հայաստան» դաշինքը մի միավոր է, որը հայտարարում է այսօր, որ գալիս է իշխանության, ունի վստահություն, որ հաղթելու է, «կրելու» է այս ընտրությունները և պատասխանատվություն է ստանձնելու երկրի համար»,-ասաց Քոչարյանն ու հավելեց, որ իրենք ավելի լավն են լինելու իրենց փորձով, գիտելիքներով:
Քոչարյանը քաղաքացիներին առաջարկեց հիշել իրենց անցյալը՝ խոստումները կատարում են, թե ոչ: «Դաշնակցությունը մի կուսակցություն է, որն ունի ավանդույթներ, արժեքային համակարգի պահապանն է, որի հետ ես ունեմ համագործակցության երկարատև փորձ: Եվ «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցությունը ծնվել է Սյունիքում, որը մեր անվտանգության սպառնալիքների կիզակետն է, տարածվում է Հայաստանով մեկ: Այս ֆորմատը պատահական ֆորմատ չէ, ցույց է տալիս, թե ինչի վրա են լինելու մեր շեշտադրումները: Մենք նպատակ ունենք ազգային պետություն կառուցելու, մենք նպատակ ունենք անվտանգության հարցերը շատ արագ կարգավորելու: Ես ունեմ այդ փորձը»,-վստահեցրեց Քոչարյանը:

В блоке «Армения» уверены, что победят: Роберт Кочарян
В блоке «Армения» уверены, что на внеочередных парламентских выборах они одержат победу и возьмут на себя ответственность за страну. Об этом, как сообщает Арменпресс, на встрече с избирателями Артика, проводимой в рамках кампании, заявил второй президент Армении Роберт Кочарян, возглавляющий список блока.
По его словам, во время выборов власть должна оцениваться согласно выполнению своих обещаний, а оппозиция по тем обещаниям, которые она дает, но у нее нет потенциала для выполнения этих обещаний. «Я даже думаю, что вам и легко и сложно оценивать с точки зрения того, что сделало или не сделало действующее правительство», - сказал Кочарян, заявив, что добивается переизбрания тот, кто не выполняет своих обещаний.
Он раскритиковал и кадровые ресурсы действующей власти. «Упразднено несколько ключевых министерств: министерство сельского хозяйства и министерство культуры», - сказал Кочарян, также напомнив и о смене 5 руководителей СНБ, 4 руководителей Генштаба и 3 министров экономики за последние три года.
Для сравнения он напомнил, что во время его пребывания на должности министр сельского хозяйства Давид Локян проработал 7 лет, начальник полиции Айк Арутюнян - 8 лет.
«Блок «Айастан» - это та сила, которая сегодня объявляет о своем приходе к власти, и уверена, что она победит, и возьмет на себя ответственность за страну», - сказал Кочарян, добавив, что они со своим опытом и знаниями будут лучшими.
Кочарян предложил избирателям вспомнить свое прошлое, выполнены ли обещания, или нет. «Дашнакцутюн - партия, имеющая традиции, хранительница системы ценностей, с которой у меня многолетний опыт сотрудничества. Партия «Возрожденная Армения» родилась в Сюнике, в центре наших угроз безопасности, и распространилась по всей Армении. Этот формат не случайный, он показывает, на чем мы будем делать упор. Мы стремимся построить национальное государство, мы стремимся очень быстро решить вопросы безопасности. У меня есть такой опыт», - заверил Роберт Кочарян.