«Պոետի խոստովանությունը». «Արմմոնո» փառատոնին ներկայացվեց Սերգեյ Եսենինի մասին պատմող բեմադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուս մեծ բանաստեղծ Սերգեյ Եսենինի մասին «Պոետի խոստովանությունը» ներկայացումը պատմում է գրողի՝ «Էնգլետեր» հյուրանոցում անցկացրած իր վերջին օրվա մասին, որտեղ պոետը միայնակ է իր մտքերի և հիշողությունների հետ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Արմմոնո» փառատոնի շրջանակում թատերասերները բեմադրությունը դիտելու հնարավորություն ունեցան հունիսի 6-ին Հայաստանի թատերական գործիչների միությունում:
Բեմադրիչ Սարգիս Շողունցը պատմում է, որ մոնոներկայացում բեմադրելու առաջարկն արել է դերասան Արման Մաթևոսյանը: «Համավարակի օրերին, երբ փակված էինք տանը, Արմանը հարցրեց, թե ինչով եմ զբաղված: Պատասխանեցի, որ ոչինչ չեմ անում: Նա առաջարկեց ներկայացում բեմադրել: Որոշեցինք այնպիսի բեմադրություն անել, որով հնարավոր լինի հյուրախաղերի մեկնել»,- նշում է Շողունցը:
Բեմադրիչն ու ռեժիսորը տարբեր հեղինակների, թեմաների մասին են մտածել, բայց որոշել են բեմից խոսել Եսենինի մասին:
Շողունցն ընդգծում է, որ Եսենինի բանաստեղծություններում հայրենասիրական շեշտադրումներն են շատ, ինչը կարևոր է, սակայն եթե ներկայացում բեմադրեր պատերազմից հետո, կանդրադառնար հայ հեղինակի: «Կարծում եմ՝ պատերազմից հետո բոլորս ինչ-որ չափով փոխվել ենք թե՛ բարոյապես, թե՛ գաղափարապես»,- նշում է բեմադրիչը:
Դերակատար Արման Մաթևոսյանի համար մոնոներկայացումը և՛ մենամարտ է, և՛ խոստովանություն: Դերասանն ասում է, որ բանակում ծառայելուց հետո, համավարակի օրերին և առհասարակ տարիների ընթացքում շատ բան է կուտակվել իր ներսում, ինչն անհրաժեշտ էր բարձրաձայնել, և դա արել են ներկայացման միջոցավ:
«Եսենինի գործերին ծանոթացել եմ վաղ հասակից: 14 տարկանից կարդացել եմ նրա բանաստեղծությունները, դիտել եմ նրա մասին պատմող գեղարվեստական ու վավերագրական ֆիլմեր, նրկայացումներ: Ինձ դուր է գալիս նրա կերպարը, նրա ընդգծված անհատականությունը, նրա խոսքերը, բողոքները, սերը: Եսենինի տեսակը ինձ շատ ոգևորում է և օրինակ ծառայում»,- խոստովանում է Մաթևոսյանը:
«Արմմոնո» 19-րդ միջազգային թատերական փառատոնը կանցկացվի մինչև հունիսի 15-ը Երևանում, Գյումրիում և Արտաշատում: «Արմմոնո»-ն տարեցտարի ընդլայնում է իր շրջանակները՝ ի հայտ բերելով նոր անուններ ու հնարավորություն տալով հայ հանդիսատեսին ծանոթանալու միջազգային թատերական իրողություններին:
Փառատոնը ուշադրությունը կբևեռի հայ հեղինակների գործերի վրա, աշխատանքներ կտանի Հայաստանի մարզային թատրոնների հետ՝ մոնոներկայացումների զարգացման ուղղությամբ, ինչպես նաև ինքնարտահայտվելու հարթակ կտրամադրի երիտասարդ դերասաններին ու բեմադրիչներին։

«Исповедь поэта»: на фестивале «Арммоно» был представлен спектакль о Сергее Есенине
Спектакль «Исповедь поэта» о великом русском поэте Сергея Есенине рассказывает о последнем дне писателя в гостинице «Энглеттер», когда поэт остается наедине со своими мыслями и воспоминаниями.
Как сообщает «Арменпресс», в рамках фестиваля «Арммоно» этот спектакль театралы смогли посмотреть 6 июня в Союзе театральных деятелей Армении.
Режиссер Саргис Шогунц рассказал, что предложение поставить моноспектакль сделал актер Арман Матосян. «В дни эпидемии, когда мы были заперты в доме, Арман спросил, что я делаю. Я ответил, что ничего не делаю. И он предложил поставить спектакль. Мы решили поставить спектакль, который позволил бы нам поехать с ним в турне», - сказал Шогунц.
Они думали о разных авторах и темах, но со сцены решили рассказать о Есенине.
Шогунц подчеркивает, что в стихах Есенина много патриотических акцентов, но если бы он ставил пьесу после войны, он бы выбрал армянского автора. «Я думаю, после войны мы все изменились, как морально, так и идеологически», - сказал режиссер.
Для актера Армана Матосяна моноспектакль - это битва и признание. Актер сказал, что после службы в армии, в дни эпидемии, вообще за все годы внутри него накопилось много чего, что нужно было озвучить, и он сделал это через спектакль.
«С творчеством Есенина я познакомился с ранних лет. Я с 14 лет читал его стихи, смотрел художественные и документальные фильмы, спектакли о нем. Мне нравятся его образ, его личность, его слова, его стенания, его любовь. Типаж Есенина меня очень вдохновляет, он служит мне примером», - признается Матосян.
XIX Международный театральный фестиваль «Арммоно» продлится до 15 июня в Ереване, Гюмри и в Арташате. «Арммоно» с каждым годом расширяет свои рамки, открывая новые имена и давая возможность армянскому зрителю познакомиться с мировыми театральными реалиями.
Фестиваль представляет произведения армянских авторов, проводит работу с региональными театрами в Армении над созданием моноспектаклей, а также молодым актерам и режиссерам предоставляет платформу для самовыражения.