Ամեն ինչ անելու ենք, որ ազգային համաձայնությունը, միասնականությունը հաղթի. ԼՀԿ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունն ակնկալում է ընտրություններում ստանալ նաև դեռևս չկողմնորոշված 40 տոկոս ընտրողների ձայների մեծամասնությունը՝ երկրում բերելու համերաշխություն, թույլ չտալու բախումներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը Երևանում քարոզարշավի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում:
Մարուքյանի վստահեցմամբ՝ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության հիմնական ուղերձը երկրում ներքաղաքական հաշտություն, խաղաղություն, համերաշխություն, միասնականություն ձևավորելն է: «Կանգ չենք առնելու, ամեն ինչ անելու ենք, որ ազգային համաձայնությունը, միասնականությունը հաղթի, որովհետև, եթե միասնականությունը չհաղթի, մեզ հաղթելու է թշնամին: Մեզ համար հունիսի 21-ն այն գիծն է, որից հետո երկրում պետք է միասնականությունը վերականգնվի»,-ասաց նա:
Մարուքյանն անդրադարձավ նաև քաղաքական ուժերի կողմից միմյանց նկատմամբ ագրեսիվ վերաբերմունքին: ԼՀԿ նախագահը երկու բևեռների կողմից լարվածության սրման պարագայում քաղաքացիների բախման վտանգ է տեսնում: Մարուքյանն ըստ էության նկատի ուներ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած ուժերին: «Դա հնարավոր է կանխել, եթե «Լուսավոր Հայաստանը» որպես այլընտրանքային ուժ հավաքի այն 40 տոկոս չկողմնորոշված ընտրողների ձայների մեծամասնությունը և պարտադրի կողմերին համերաշխություն և հաշտություն»,-ասաց նա:
Ըստ նրա՝ եթե կողմերից մեկը հաջողություն ունենա, օրակարգը հետևյալն է լինելու՝ «ոչնչացնել» մյուս կողմին, մյուս կողմն էլ իր ռեսուրսն է դնելու, արդյունքում մարդկանց հանելու են իրար դեմ:
Անդրադառնալով հարցին, թե երկրի անվտանգային խնդիրների լուծումն ինչպե՞ս է պատկերացնում ԼՀԿ-ն՝ Մարուքյանն ասաց. «Եթե մենք երկրի ներսում չմիասնականանք, իրար բախվենք, թշնամին մեր երկրից տարածքներ կգրավի: Հետևաբար, այդ անվտանգությունը վերականգնելու առաջին քայլը ներքին համերաշխությունը վերականգնելն է»:
Եվ, ուրեմն, նա անվտանգությունն ամրագրելու առաջին քայլը համարեց միասնականությունը:
Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվելու են հունիսի 20-ին: Քարոզարշավը մեկնարկել է հունիսի 7-ին, կտևի մինչև հունիսի 18-ը:

Сделаем все, чтобы победили национальное согласие и единство: председатель ППА
Партия «Просвещенная Армения» рассчитывает получить на выборах 40% голосов еще не определившихся избирателей, чтобы внести в страну солидарность, предотвратить столкновения. Как сообщает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами в рамках предвыборной кампании в Ереване заявил председатель партии Эдмон Марукян.
По словам Марукяна, главный посыл партии «Просвещенная Армения» - построение внутриполитического примирения, мира, солидарности и единства в стране. «Мы не остановимся, мы сделаем все, чтобы победило национальное согласие, единство, потому что, если не победит единство, то нас победит враг. «Для нас 21 июня - это черта, за которой необходимо восстановить в стране единство», - сказал он.
Марукян также упомянул об агрессивном отношении политических сил друг к другу. Лидер ППА видит опасность столкновения граждан в случае эскалации напряженности между двумя полюсами. Фактически Марукян имел в виду силы во главе с Николом Пашиняном и Робертом Кочаряном. «Этого можно будет избежать, если «Просвещенная Армения» соберет в качестве альтернативной силы большинство голосов - 40% не определившихся избирателей, продиктует сторонам солидарность и примирение», - сказал он.
По его словам, если одна из сторон добьется успеха, повестка будет следующей: “уничтожить” другую сторону, другая сторона сделает то же, в результате люди пойдут друг против друга.
Отвечая на вопрос о том, как представляет ППА решение проблем безопасности страны, Марукян сказал: “Если мы не объединимся внутри страны, будем воевать друг с другом, враг захватит территории нашей страны. Следовательно, первым шагом для восстановления безопасности является восстановление внутренней солидарности”.