Հայկականը կողմը «միջանցքային տրամաբանության» հարցեր չի քննարկել և չի քննարկելու. Մhեր Գրիգորյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կողմը տարածաշրջանում տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցով քննարկումներում չի քննարկել և չի քննարկելու «միջանցքային տրամաբանության» հարցեր: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում վստահեցրեց ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահին հայտարարությանը, թե «Զանգեզուրի միջանցքի» շուրջ բանակցություններում կա առաջընթաց:
«Վստահեցնում եմ, որ «միջանցքային տրամաբանության» հարցեր հայկականը կողմը չի քննարկել և չի քննարկելու և հնարավոր էլ չէ քննարկել նման հարց: Եթե միջանցք ասելով՝ որոշ մարդիկ նկատի ունեն տրանսպորտային ուղիներ, մի հարց է, սակայն, եթե միջանցք ասելով ի նկատի ունեն սուվերենության հետ կապված որևէ աստիճանի որևէ ազդեցություն, վստահեցնում եմ, որ դա բացառվում է իմ քննարկումների ընթացքում»,-ասաց Գրիգորյանը:
Նա վստահեցրեց, որ կամ կլինի ապաշրջափակում՝ հայկական սուվերեն լիարժեք ենթակառուցվածքների օգտագործմամբ կամ չի լինի:
Անդրադառնալով վերջերս գերեվարված 6 հայ զինծառայողի մասին հարցին՝ փոխվարչապետի պաշտոնակատարը վստահեցրեց, որ չկա մի առիթ կամ մի հանդիպում, հնարավորություն, որտեղ այդ հարցը չի քննարկվում կամ չի քննարկվի: Նա հույս հայտնեց, որ այդ հարցը շուտով լուծում կստանա:

Armenian side hasn’t discussed and will not discuss issues within logic of “corridor” – caretaker deputy PM
YEREVAN, JUNE 1, ARMENPRESS. The Armenian side has not discussed and will not discuss issues within the logic of “corridor” in the talks over unblocking transportation communications in the region, Caretaker Deputy Prime Minister Mher Grigoryan told reporters in the Parliament, commenting on the statement of Azerbaijani President Ilham Aliyev according to which there is progress in the talks over the “Zangezur corridor”.
“I assure you that the Armenian side has not discussed and will not discuss “corridor logic” issues, and discussion of such issue is not possible as well. If by saying corridor some people mean transportation routes, it’s another question, if by saying corridor they mean any degree of influence related to sovereignty, I assure you that this is impossible during my discussions”, he said.
He said that either there will be an unblocking with the use of the full Armenian sovereign infrastructure or will not be.
As for the recent capture of 6 Armenian servicemen by the Azerbaijani forces, Grigoryan said this issue is being discussed at all occasions and during all meetings. He expressed hope that this issue will soon be solved.