Հայկականը կողմը «միջանցքային տրամաբանության» հարցեր չի քննարկել և չի քննարկելու. Մhեր Գրիգորյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կողմը տարածաշրջանում տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցով քննարկումներում չի քննարկել և չի քննարկելու «միջանցքային տրամաբանության» հարցեր: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում վստահեցրեց ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահին հայտարարությանը, թե «Զանգեզուրի միջանցքի» շուրջ բանակցություններում կա առաջընթաց:
«Վստահեցնում եմ, որ «միջանցքային տրամաբանության» հարցեր հայկականը կողմը չի քննարկել և չի քննարկելու և հնարավոր էլ չէ քննարկել նման հարց: Եթե միջանցք ասելով՝ որոշ մարդիկ նկատի ունեն տրանսպորտային ուղիներ, մի հարց է, սակայն, եթե միջանցք ասելով ի նկատի ունեն սուվերենության հետ կապված որևէ աստիճանի որևէ ազդեցություն, վստահեցնում եմ, որ դա բացառվում է իմ քննարկումների ընթացքում»,-ասաց Գրիգորյանը:
Նա վստահեցրեց, որ կամ կլինի ապաշրջափակում՝ հայկական սուվերեն լիարժեք ենթակառուցվածքների օգտագործմամբ կամ չի լինի:
Անդրադառնալով վերջերս գերեվարված 6 հայ զինծառայողի մասին հարցին՝ փոխվարչապետի պաշտոնակատարը վստահեցրեց, որ չկա մի առիթ կամ մի հանդիպում, հնարավորություն, որտեղ այդ հարցը չի քննարկվում կամ չի քննարկվի: Նա հույս հայտնեց, որ այդ հարցը շուտով լուծում կստանա:

Армянская сторона не обсуждала, и не будет обсуждать вопросы “коридорной логики”: Мгер Григорян
Армянская сторона при обсуждениях вопросов по разблокированию коммуникаций региона не обсуждала вопрос, касающийся “коридорной логики”. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами заявил и. о. вице-премьера Армении Мгер Григорян, коснувшись заявления президента Азербайджана, что в переговорах по “Зангезурскому коридору” есть прогресс.
“Уверяю вас, что армянская сторона не обсуждала вопросы “коридорной логики”, и не будет их обсуждать, такой вопрос обсуждать невозможно. Если под “коридором” некоторые люди подразумевают транспортные маршруты, это один вопрос, но если под коридором они подразумевают какую-либо степень влияния, связанную с суверенитетом, уверяю вас, что в моих обсуждениях это исключено”, - сказал Григорян.
Он заверил, что либо будет разблокировка с использованием полноценной суверенной инфраструктуры Армении, либо ее не будет.
Касаясь вопроса о 6 недавно взятых в плен армянских военнослужащих, и. о. вице-премьера заверил, что этот вопрос обсуждается при любом поводе и встрече. Он выразил надежду, что вопрос будет решен в ближайшее время.