Կախվածությունների բուժման ազգային կենտրոնը վերանորոգվել է ու վերազինվել նոր սարքավորումներով
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարարության «Կախվածությունների բուժման ազգային կենտրոնը» նոր շունչ է ստացել՝ փոխվել են շենքային պայմանները, իրականացվել է կապիտալ վերանորոգում, վերազինվել է սարքավորումներով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ վերջին 3 տարում գերատեսչության ուշադրության կենտրոնում է եղել բժշկական հաստատությունների շենքային վիճակի բարելավումը, սարքավորումներով վերազինումը, ամբողջական վերակառուցումը:
«Դրանք ամենաանհրաժեշտ պայմաններն են, որ պետք է ստեղծված լինեն, որպեսզի բուժառուներին որակյալ բժշկական օգնություն տրամադրվի: Մենք հասկանում ենք, որ միայն շենքն ու սարքավորումները չեն, որ կազմում են որակյալ բուժօգնության հիմքը, այլ մասնագետներն են: Շատ ենք կարևորում, որ և՛ բազմապրոֆիլ, և՛ նեղ մասնագիտական հիվանդանոցները համալրվեն նոր կադրերով, որոնք պրոֆեսիոնալ ու տարիերի փորձ ունեցող բժիշկներից կվերցնեն տարիների կուտակած փորձը: Վերջին 2 տարվա ընթացքում երիտասարդ կադրեր են ներգրավվել աշխատանքում»,- նշեց Ավանեսյանը:
Կախվածությունների բուժման ազգային կենտրոնի տնօրեն Սուրեն Նազինյանն ընդգծեց, որ վերանորոգման աշխատանքները սկսվել են 2020 թվականից: Կենտրոնի առաջին հարկում տեղակայված է լաբորատոր ախտորոշիչ բաժանմունքը, պահեստը, մեթադոնային փոխարինող բուժման հատվածը:
«Երկրորդ հարկում գտնվում են վարչական հատվածն ու դիսպանսերային բաժանմունքը: Երրորդ հարկում տեղակայված է առաջին ստացիոնարային բաժանմունքը և նոր բացված ծառայությունը, որի շրջանակում սոցիալ-հոգեբանական աջակցություն է տրամադրվում և բուժառուին և նրա ընտանիքի անդամներին: 2020 թվականին մեր կենտրոնում իրականացվել է նաև ջրահեռացման և ջրամատակարարման համակարգի փոխարինում»,- նշեց Նազինյանը և հավելեց, որ ձեռք է բերվել նաև ամբողջությամբ նոր կահույք:
Նրա խոսքով՝ նախատեսվում է կապիտալ վերանորոգել նաև 4-րդ հարկը, ինչից հետո կտեղադրվի նաև վերելակ, որն արդեն ձեռք է բերվել:
Ներկայում ՀՀ-ում մոտ 7 400 անձ հաշվառված է որպես թմրամիջոց գործածող, որոնցից 4 000-ը կաննաբինոիդներ են օգտագործում, իսկ մյուս մասը՝ օպիոիդներ:
Կախվածությունների բուժման ազգային կենտրոնում ստացիոնար բուժում են ստանում 35 հիվանդ: Ամբուլատոր պայմաններում մեթադոնային փոխարինող բուժում է ստանում 404 հոգի, որից 5-ը կին է:

Национальный центр лечения зависимостей отремонтирован и переоснащен новым оборудованием
Национальный центр лечения зависимостей Министерства здравоохранения Армении прибрел новый облик: изменились условия внутри корпуса, проведен капитальный ремонт, центр переоснащен новым оборудованием.
Как передает «Арменпресс», в беседе с журналистами министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян сказала, что за последние 3 года в центре внимания ведомства было улучшение состояния корпусов медицинских учреждений, переоснащение новым оборудованием и даже полная реконструкция.
«Это самые необходимые условия, которые должны быть созданы для оказания медицинскими работниками соответствующей помощи. Мы понимаем, что не только здание и оборудование составляют основу качественной медицинской помощи, но и специалисты. Мы большое значение придаем и тому, чтобы и многопрофильные, и специализированные больницы были бы укомплектованы новым персоналом, который переймет многолетний опыт профессионалов и опытных врачей. За последние 2 года к работе было привлечено много молодых кадров», - сказала Анаит Аванесян.
Директор Национального центра лечения наркозависимости Сурен Назинян подчеркнул, что ремонтные работы начались еще в 2020 году. На первом этаже центра расположены лабораторно-диагностическое отделение, склад, отделение замещающей метадоновой терапии.
«На втором этаже - административная часть и диспансерное отделение. На третьем этаже - первое стационарное отделение. Это недавно открывшаяся служба, в рамках которой социально-психологическое содействие оказывается и пациенту и членам его семьи. В 2020 году в нашем центре были заменены системы канализации и водопровода», - сказал Назинян, добавив, что была закуплена совершенно новая мебель.
По его словам, на 4-м этаже планируется капитальный ремонт, после чего будет установлен лифт, который уже приобретен.
В настоящее время в Армении зарегистрировано около 7 400 наркозависимых больных, из которых 4 000 употребляют каннабиноиды, а остальные - опиоиды.