Խծաբերդում գերի ընկած տղաների հարազատները զգուշացնում են՝ մարզում քարոզարշավ չի լինի
ԳՅՈՒՄՐԻ,27 ՄԱՅԻՍԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ : Խծաբերդում գերեվարված գերիների հազարատները խոստանում են «բոյկոտել» քարոզարշավը Շիրակի մարզում:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` մայիսի 27-ին ասուլիսի ժամանակ գերիների հարազատները նշեցին, որ բոլոր ուժերի մուտքը մարզ՝ քարոզի նպատակով, փակ կլինի: «Ոչ մեկը չփորձի մտնել Շիրակի մարզ: Գնացե՛ք, երեխեքին, բերեք, նոր եկեք: Մեր ուզածը մեծ բան չէ՝ մեր երեխեքին էլ, վերջին գերի ընկածներին էլ»,-ասաց գերի ընկած տղաներից մեկի հայրը:
Գերի ընկած տղաների հարազատները պնդում էին մարզում քարոզարշավ չի լինի՝ մինչև տղաները Բաքվից չվերադառնան: «Ընտրությունը մարզում տեղի չի ունենա մինչև մեր երեխաներից յուրաքանչյուրը ոտք չդնի տուն: Անհասկանալի են մեր այս սպասումները՝ 6 ամիս է սպասում ենք՝ մինչև այսօր յուրքանչյուր խոստումին հավատացել ու լսել ենք ու, այսպես ասած, դատարկ նստել ենք: Հիմա արգելում ենք ցանկացած քարոզարշավ մարզում ու պատրաստ ենք ամենավերջին քայլին»,- նշեցին ծնողները:
Շիրակցի զինծառայողները գերեվարվել են նոյեմբերի 9–ի եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո` դեկտեմբերի 16-ին, Խծաբերդում։

Родные парней, попавших в плен в Хцаберде, предупреждают: в области агиткампании не будет
Родные парней, попавших в плен в Хцаберде, обещают бойкотировать предвыборную кампанию в Ширакской области.
Как сообщает «Арменпресс», на пресс-конференции 27 мая родные пленных отметили, что доступ всех сил в область с целью пропаганды будет перекрыт. “Чтобы никто и не пытался проникнуть в Ширакскую область. Пусть вернут наших детей, потом приходят. Мы хотим немногого - наших детей и последних пленников”, - сказал отец одного из военнопленных.
Родные захваченных парней настаивают, что кампании в регионе не должно быть, пока пленники не будут возвращены. “Выборы не состоятся в регионе, пока все наши дети не будут дома. Неужели наши ожидания непонятны, мы ждали 6 месяцев, до сегодняшнего дня мы верили и выслушивали все обещания. Сейчас мы запрещаем любую кампанию в регионе и готовы идти на самые последние шаги”, - заявили родные военнопленных.
Военнослужащие из Ширакской области были захвачены в плен 16 декабря в Хцаберде, после принятия трехстороннего заявления 9 ноября.