Հայկական նոր ավիափոխադրող FlyOne Armenia ընկերությունն ամռանը նախատեսում է իրականացնել առաջին թռիչքը
Հայկական նոր ավիափոխադրող  FlyOne Armenia ընկերությունն ամռանը նախատեսում է իրականացնել առաջին թռիչքը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն առաջիկայում կունենա հայկական ազգային ավիափոխադրող. SIL Group ընկերությունը մոլդովական FlyOne ընկերության հետ համատեղ հայկական շուկայում ներկայացնելու է ժամանակակից չափորոշիչներին համապատասխանող FlyOne ARMENIA հայկական ավիաընկերությունը, որը գործելու է որպես հայկական ազգային ավիափոխադրող:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մոլդովացի գործարար, FlyOne ընկերության տնօրեն Միրչա Մալեկան նշեց, որ սեփական օդանավերի շահագործման առաջին փորձը սկսվել է մի օդանավից, որը գրանցված էր հենց Հայաստանում և պատկանում էր հայկական ընկերության:
«Այն ժամանակ, երբ նոր էինք սկսել սեփական ավիաընկերության ստեղծումը, հենց այդ փաստը մեզ մղեց մտածելու հայկական շուկայի մասին, ուսումնասիրելու այն։ Հաշվի առնելով թե´ մեր ունեցած կապերը՝ ընկերներ, գործընկերներ, գործարարներ, և թե՛ այն հանգամանքը, որ հայկական շուկան շատ նման է մոլդովականին, սկսեցինք առևտրային, ֆինանսական, այժմ նաև գործարքային տեսանկյունից դիտարկել հարցը: Ուսումնասիրելով Հայասատանի ավիացիոն շուկան` մի շատ տարօրինակ բան նկատեցինք. Հայաստանը չունի սեփական, ամբողջական ավիացիոն ընկերություն, որը կկարողանա անհամեմատ ցածր արժեքներով ծառայություններ մատուցել իր քաղաքացիներին: Հայաստանը չունի ավիաընկերություն, որը կարող է առաջարկել համաշխարհային ցանց՝ անկախ թռիչքների ուղղություններից: Ցանկանում ենք նշել նաև, որ ընկերությունն արդեն իսկ ձեռնարկել է գործուն քայլեր, և առկա են բոլոր դրական նախադրյալները, որպեսզի FlyOne Armenia ավիաընկերությունը կարողանա թռիչքներ կատարել նաև եվրոպական ուղղություններով»,- նշեց գործարարը:
SIL Group ընկերության ներկայացուցիչ Սոնա Սողոմոնյանը նշեց, որ հասկացել են, որ Հայաստանում կա այդ բացը, չկա հայկական ավիաընկերություն, որը թույլ կտա համադրել և բարձր որակ, և մատչելի գին եզրույթները միաժամանակ: «Վստահ ենք, որ, մեր մոլդովացի գործընկերների փորձը համադրելով SIL Group ընկերության բազմամյա, բանիմաց և փորձառու թիմի աշխատանքի հետ, բաց երկնքի պայմաններում միասին հասնելու ենք գերազանց արդյունքների, ապահովելու ենք աշխարհագրական առումով լայն ցանց` ավիացիոն շուկայում առաջարկելով ծառայությունների բարձր որակ և անհամեմատ ավելի մատչելի գին»,- ասաց Սոնա Սողոմոնյանը՝ հավելելով, որ իրենց կողմից կգործադրվեն բոլոր ուժերը, որպեսզի ժամանակի ընթացքում ամբողջ անձնակազմը հնարավորինս համալրվի հիմնականում հայ աշխատակիցներով:
Նա հավելել է՝ սա նշանակում է, որ կստեղծվեն բոլոր նախադրյալները՝ հետագայում հայկական ավիացիոն աշխատակազմի վերածնունդն ապահովելու համար։
Սոնա Սողոմոնյանը կարևորեց այն, որ ազգային փոխադրողի ստեղծմամբ հնարավորություն կառաջանա վերականգնել խորհրդային շրջանում առաջատարներից մեկը համարվող հայ օդաչուների ինստիտուտը, հնարավորություն կընձեռվի տվյալ ոլորտում մեծ փորձ ունեցող մեր բազմաթիվ հայրենակիցներին, ովքեր այս պահին ստիպված են աշխատել արտերկրում, վերադառնալ հայրենիք և իրենց մասնագիտությամբ աշխատել արդեն ՀՀ դրոշի ներքո: Նախադրյալներ կստեղծվեն, որպեսզի մեր երկրում վերականգնվի ավիացիոն ոլորտի մասնագետների կրթական համակարգը, որն էլ իր հերթին հնարավորություն կընձեռի ապահովել ավիացիոն ոլորտի հետագա սերնդափոխությունը: «FlyOne Armenia ավիաընկերության ստեղծումով արդեն իսկ առաջին փուլում կստեղծվի միջինից բարձր վարձատրվող շուրջ 135 աշխատատեղ, և այս թիվն, իհարկե, աճման միտում ունի»,-հավելեց տիկին Սողոմոնյանը:
Հայկական շուկայում շարունակում են գերիշխել ավիատոմսերի համեմատաբար բարձր գները, և քանի որ նոր ավիաընկերությունն իր մոդելով «Low-Cost» ավիաընկերություն է, ենթադրվում է, որ այն կդառնա ամենահարմարավետ օդային փոխադրամիջոցը ազգաբնակչության և հայկական բիզնես-միջավայրի համար:
«Սա խթան կհանդիսանա տուրիզմի և հայկական ավիացիայի զարգացման համար, իսկ առաջարկվող ավիատոմսերի գները գործողներից ավելի ցածր կլինեն, ինչը նշանակում է, որ օդային տրանսպորտով երթևեկելն այսուհետ հասու կդառնա բազմաթիվ մարդկանց, որոնք նախկինում չեն օգտվել նման ծառայություններից: Մենք նկատել ենք, որ որոշ ուղղություններով տեղափոխման ծառայությունների թանկ լինելու պատճառով մարդիկ դրանցից օգտվում են շատ հազվադեպ, լավագույնս՝ տարին մեկ անգամ: Այդ ամենը հաշվի առնելով՝ մենք ոլորտում կստեղծենք ճկունություն, հանդես կգանք նոր առաջարկներով, ինչը կխթանի տուրիզմը, ծառայությունների հասանելիություն կապահովի միջին խավի համար, քանի որ բազմաթիվ ուղղություններով ավիատոմսերի արժեքները շատ ավելի ցածր կլինեն ավտոճանապարհային և գնացքով երթևեկելու արժեքներից»,- նշեց ընկերության տնօրենը՝ հույս հայտնելով, որ FlyOne Armenia-ն հատկապես հայերի համար միջազգային տեղափոխությունների ամենատարածված փոխադրամիջոցը կդառնա:
«Չնայած նրան, որ շատ բաներ կախված են ընթացակարգային գործընթացներից, մենք նախատեսում ենք, որ արդեն իսկ այս ամռանը FlyOne Armenia ավիաընկերությունը կսկսի լիարժեք ծառայություններ մատուցել մեր ազգաբնակչությանն ու բոլոր նրանց, ովքեր կցանկանան այցելել Հայաստան: Մեզ համար սկզբունքորեն կարևոր է, որ մեր փորձը փոխանցենք հայ գործընկերներին, այդ իսկ պատճառով ծրագրի վրա կաշխատենք SIL Group ընկերության հետ համատեղ, և վստահ ենք, որ միասնական ուժերի ներդրումով կիրագործենք այն խնդիրները, որոնք մեր առջև դրել ենք»,- եզրափակեց Միրչա Մալեկան։
Ավիաընկերության ավիատոմսերը հասանելի կլինեն www.flyone.am, www.flyone.eu կայքերում, ինչպես նաև համագործակցող գործակալություններում: Ավիաընկերությունը բոլոր ճանապարհորդության սիրահարներին խորհուրդ է տալիս արդեն իսկ հիմա իրենց հեռախոսներում ներբեռնել FlyOne հավելվածը, որի հայալեզու տարբերակը շատ շուտով հասանելի կլինի:
FlyOne ARMENIA ընկերության գերնպատակն է ապահովել ծառայությունների անհամեմատ բարձր որակ՝ անհամեմատ մատչելի գներով
Համաձայն ընթացակարգի՝ FlyOne Armenia ՍՊԸ-ն արդեն գարնան սկզբին դիմել է օդանավ շահագործողի հավաստագիր ստանալու: Մայիսի 26-ի առավոտյան FlyOne Armenia ավիաընկերության օդային նավատորմում շահագործվող առաջին Airbus A320 ինքնաթիռը ժամանեց Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայան՝ ընթացակարգով պահանջվող տեխնիկական զննումներն անցնելու և գրանցման նպատակով:
FlyOne Armenia ավիաընկերության մուտքը հայկական ավիացիոն դաշտ հնարավորություն կընձեռի ՀՀ քաղաքացիներին ճամփորդելու անհամեմատ ավելի մատչելի գներով։ Նոր օպերատորը պատրաստ է իր ուղևորներին առաջարկել հատկապես այն ուղղությունները, որոնք առավել մեծ պահանջարկ են վայելում հայկական շուկայում:
FLYONE մոլդովական ավիաընկերությունը (www.flyone.eu) հիմնադրվել է 2016թ.: Լինելով երիտասարդ ընկերություն՝ այն շատ կարճ ժամանակամիջոցում կարողացավ դառնալ Մոլդովայի Հանրապետության ավիացիոն շուկայի առաջատարներից մեկը: 2018, 2019 և 2020 թվականների ընթացքում ընկերությունը բազմիցս ընդգրկվել է EMEA կատեգորիայում (Եվրոպա, Մերձավոր Արևելք և Աֆրիկա) «Ամենապարտաճանաչ ավիա ընկերությունների» TOP 10-յակում:

Новый армянский авиаперевозчик FlyOne Armenia планирует совершить первый рейс летом
ЕРЕВАН, 26 МАЯ, АРМЕНПРЕСС. Вскоре в Армении появится национальный авиаперевозчик Армении. SIL Group, совместно с молдавской компанией FlyOne, представит на армянском рынке соответствующую современным стандартам армянскую авиакомпанию FlyOne ARMENIA, которая будет выступать в качестве национального авиаперевозчика Армении.
Как сообщает "Арменпресс", молдавский бизнесмен, директор компании FlyOne Мирча Малека отметил, что первая попытка эксплуатации собственных самолетов началась с самолета, который был зарегистрирован в Армении и принадлежал армянской компании.
«Когда мы только начали создавать собственную авиакомпанию, это заставило нас задуматься об армянском рынке, изучить его. Принимая во внимание наши связи - друзей, партнеров, бизнесменов - и тот факт, что армянский рынок очень похож на молдавский, мы начали смотреть на этот вопрос с коммерческой, финансовой, а теперь и с транзакционной точки зрения. Изучая авиационный рынок Армении, мы заметили очень странное. В Армении нет собственной полноценной авиационной компании, которая могла бы оказывать своим гражданам услуги по несравнимо низким ценам. В Армении нет авиакомпании, которая могла бы предложить глобальную сеть, независимо от направления полета. «Хотим отметить, что компания уже предприняла активные шаги, есть все положительные предпосылки для того, чтобы FlyOne Armenia могла летать и по европейским направлениям», - сказал бизнесмен.
Представитель SIL Group Сона Согомонян отметила, что они понимают, что в Армении есть пробел, нет армянской авиакомпании, которая позволила бы одновременно сочетать термины «высокое качество» и «доступная цена». «Мы уверены, что, объединив опыт наших молдавских партнеров с многолетней, знающей и опытной командой SIL Group, мы добьемся отличных результатов на открытом воздухе, обеспечим широкую географическую сеть, предлагая высококачественные услуги в авиации, рынок, несравнимо более доступная цена», - сказала Сона Согомонян, добавив, что они приложат все свои силы, чтобы со временем весь штат был максимально пополнен, в основном, за счет армянских сотрудников.
Он добавил, что это означает, что будут созданы все предпосылки для возрождения армянского авиационного состава в будущем.
Сона Согомонян подчеркнула, что создание национального авианосца даст возможность восстановить институт армянских летчиков, который в советское время считался одним из лидеров. Многие наши соотечественники с большим опытом работы в этой сфере получат возможность работать. за границу и вернуться домой, чтобы работать по профессии .: Будут созданы предпосылки для восстановления системы обучения авиационных специалистов в нашей стране, что, в свою очередь, даст возможность обеспечить смену следующего поколения в авиационной сфере. «С созданием FlyOne Armenia на первом этапе будет создано около 135 высокооплачиваемых рабочих мест, и это количество, конечно, имеет тенденцию к увеличению», - добавила г-жа Согомонян.
Относительно высокие цены на авиабилеты продолжают доминировать на армянском рынке, а поскольку новая авиакомпания является «Low-Cost» авиакомпанией, предполагается, что она станет самым комфортным воздушным транспортным средством для населения и деловой среды Армении.
«Это будет стимулом для развития туризма и для армянской авиации, а цены на предлагаемые авиабилеты будут ниже нынешних, а это значит, что отныне авиаперелеты станут доступны многим людям, которые таковыми услугами не пользовались раньше. Мы заметили, что из-за дороговизны транспортных услуг в некоторых районах люди пользуются ими очень редко, максимум раз в год. «Принимая все это во внимание, мы создадим гибкость в секторе, выступим с новыми предложениями, которые будут стимулировать туризм, обеспечат доступ к услугам для среднего класса, так как авиабилеты по многим направлениям будут намного ниже, чем стоимость проезда. и поезд», - сказала директор компании. FlyOne в Армении станет самым популярным средством международных перевозок, особенно для армян.
«Хотя многое зависит от процедурных процессов, мы предполагаем, что уже этим летом FlyOne Armenia начнет предоставлять полный спектр услуг для наших людей и всех тех, кто хочет посетить Армению. Для нас принципиально важно поделиться опытом с нашими армянскими партнерами, поэтому мы будем работать над проектом вместе с SIL Group, мы уверены, что совместные усилия будут приложены. Мы выполним поставленные перед собой задачи», - заключил Мирча Малека.
Авиабилеты будут доступны на сайтах www.flyone.am, www.flyone.eu, а также в агентствах-партнерах. Авиакомпания советует всем любителям путешествовать прямо сейчас скачать на телефон приложение FlyOne, армянская версия которого будет доступна совсем скоро.
Основная цель компании FlyOne ARMENIA - предоставлять услуги несравненно высокого качества по несравнимо доступным ценам.
Согласно процедуре, ООО FlyOne Armenia подало заявку на получение сертификата эксплуатанта самолета в начале весны. Утром 26 мая первый самолет Airbus A320, эксплуатируемый авиакомпанией FlyOne Armenia Air Fleet, прибыл в международный аэропорт Звартноц в Ереване для прохождения требуемых процедурой технических осмотров.
Вхождение авиакомпании FlyOne Armenia в сферу авиации Армении позволит гражданам Армении путешествовать по несравненно более доступным ценам. Новый оператор готов предложить своим пассажирам особенно те направления, которые наиболее востребованы на армянском рынке.
Молдавская авиакомпания FLYONE (www.flyone.eu) была основана в 2016 году. Будучи молодой компанией, ей удалось за очень короткое время стать одним из лидеров авиационного рынка Республики Молдова. В течение 2018, 2019, 2020 годов компания неоднократно входила в категорию EMEA (Европа, Ближний Восток, Африка) в ТОП-10 самых авторитетных авиакомпаний.