ՀՀ ԶՈՒ-ն Ադրբեջանի ուղղությամբ որևէ կրակոց չի արձակել. ՊՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հերքել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած տեղեկությունը, թե հայկական զինված ուժերը գնդակոծել են Ադրբեջանի զինված ուժերի մարտական դիրքերը: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունը.
«Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերին մեղադրում է մայիսի 24-ից 26-ը Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի մարտական դիրքերը գնդակոծելու համար։
Ակնհայտ է, որ այդ հաղորդագրությունը վերջին օրերին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ իրականացված սադրանքները և մայիսի 25-ին Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի պայմանագրային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Գևորգ Խուրշուդյանի սպանության փաստերը կոծկելու հերթական, խղճուկ փորձն է։
Ընդ որում, հատկանշական է, որ ըստ հաղորդագրության, հայկական կողմն արդեն երեք օր է, ինչ գնդակոծում է ադրբեջանական դիրքերը, սակայն Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը միայն այսօր է որոշում կայացրել խոսել այդ մասին։
Հաղորդագրության մեջ նշվում էր, թե ադրբեջանական դիրքերը գնդակոծվել են նաև Արցախում, Շուշիի ուղղությամբ։ Արցախի Հանրապետությունում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ՌԴ զորախմբի հրամանատարությունից ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը հայտնել են, որ այդ ուղղությամբ կրակոցներ նույնպես չեն եղել։ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ զինված ուժերը, նշված օրերին, Ադրբեջանի Հանրապետության ուղղությամբ որևէ կրակոց չի արձակել։
Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչությունը վերստին շեշտում է, որ բացարձակ անթույլատրելի են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ադրբեջանական ոտնձգությունները և պահանջում անհապաղ լքել ՀՀ տարածքը, հակառակ պարագայում իրավունք վերապահելով խնդիրը լուծել ցանկացած, այդ թվում նաև ուժի կիրառման տարբերակով»։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, թե իբր հայկական զինված ուժերը մայիսի 24-ից 26-ը Գեղարքունիքի մարզի դիրքերից հրաձգային զինատեսակներից կրակոցներ են արձակել Քարվաճառի և Գեդաբեյսկի շրջաններում ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ: Ադրբեջանի ռազմական գերատեսչության տարածած հաղորդագրության մեջ նաև նշվում է, թե հայկական զինված ուժերը կրակոցներ են արձակել Շուշիի մատույցներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ:

ВС Армении в направлении Азербайджана не произвели ни одного выстрела: Министерство обороны
Министерство обороны Республики Армения опровергло распространенную Министерством обороны Азербайджана информацию, что Вооруженные силы Армении обстреляли боевые позиции Вооруженных сил Азербайджана. «Арменпресс» представляет сообщение, распространенное Министерством обороны.
«Министерство обороны Азербайджана распространило заявление, в котором обвиняет Вооруженные силы Республики Армения в обстреле с 24 по 26 мая боевых позиций Вооруженных сил Азербайджанской Республики.
Очевидно, что это сообщение является очередной жалкой попыткой прикрыть провокации, совершенные против суверенных территорий Республики Армения в последние дни, убийство военнослужащего-контрактника ВС Республики Армения, младшего сержанта Геворг Хуршудяна, совершенного 25 мая.
Примечательно, что, согласно сообщению, армянская сторона уже три дня ведет огонь по азербайджанским позициям, но Минобороны Азербайджана решило сказать об этом только сегодня.
В сообщении отмечается, что азербайджанские позиции подверглись артиллерийскому обстрелу и в Арцахе, в направлении Шуши. Командование российской военной группировки, выполняющей миротворческую миссию в Республике Арцах, проинформировало Минобороны Республики Армения, что в этом направлении также не было стрельбы. Министерство обороны Республики Армения сообщает, что в указанные дни Вооруженные силы не производили выстрелов в направлении Азербайджанской Республики.
«Минобороны Армении вновь заявляет, что посягательства Азербайджана на суверенные территории Республики Армения абсолютно недопустимы, и требует немедленно покинуть территорию Республики Армения, в противном случае оставляет за собой право решить вопрос любыми средствами, в том числе и силовыми».
Министерство обороны Азербайджана распространило заявление, в котором говорится, что с 24 по 26 мая ВС Армении с позиций Гегаркуникского района вели огонь в направлении азербайджанских позиций в Карвачар-Гедабейском районе. В заявлении Минобороны Азербайджана говорится, что Вооруженные силы Армении обстреляли и азербайджанские позиции на окраине Шуши.