ԱԺ-ն արտահերթ նիստ կգումարի
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովը ժամը 18:00-ին արտահերթ նիստ կգումարի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՀՀ ազգային ժողովի նախագահի խորհրդական Դավիթ Կարապետյանը:
Արտահերթ նիստ անցկացնելու նախաձեռնությամբ հանդես էր եկել «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը՝ վարչապետի պաշտոնակատարի հայտարարած փաստաթղթի հնարավոր ստորագրման թեմայով: ԱԺ խորհուրդը հարցը քննարկել է ժամը 16:30-ի նիստում:
Ավելի վաղ կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով նոր փաստաթղթի ստորագրման մասին խոսակցություններին, նշել էր, որ այն լուծումները, որոնք այս պահին միջազգային գործընկերների հետ ձեռք են բերված, նախնական համաձայնությունները 100 տոկոսով համապատասխանում են Հայաստանի շահերին, ոչ թե 99,9 տոկոսով, այլ 100 տոկոսով։ «Եվ, այո, եթե Ադրբեջանն այդ պայմանավորվածություններն իրագործի և այն պայմաններում, ինչ խոսել ենք, այո, ես այդ թուղթը ստորագրելու եմ, որովհետև դա 100 տոկոսով համապատասխանում է Հայաստանի ազգային շահերին։ Ես այդ թուղթը պարզապես չեմ հրապարակի, որովհետև կոռեկտ չէ, աշխատանքային թուղթ է, բանակցություններ են ընթանում, առաջարկներ կան և այլն»,- հավելել էր նա:

Национальное собрание Армении созовет внеочередное заседание
Национальное собрание Армении созовет внеочередное заседание. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил советник председателя Национального собрания Армении Давид Карапетян.
С инициативой проведения внеочередного заседания выступила фракция “Просвещенная Армения”. Оно касается подписания возможного документа, объявленного исполняющим обязанности премьер-министра.
Ранее на заседании правительства исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян, касаясь разговоров о подписании нового документа, отметил, что те решения, которые на данный момент достигнуты с международными партнерами, предварительные соглашения на 100% соответствуют интересам Армении, не на 99,9%, а на 100%. “Да, если Азербайджан выполнит эти договоренности и в условиях, которые мы обговорили, да, я подпишу эту бумагу, поскольку она на 100% соответствует национальным интересам Армении. Я не публикую эту бумагу, потому что это некорректно, это рабочая бумага, ведутся переговоры, есть предложения и т.д.”, - добавил Никол Пашинян.