Ադրբեջանը ՀՀ քաղաքական վերնախավում ունի գործակալներ. Փաշինյանը՝ հրապարակված փաստաթղթի և հայտնի տեսանյութի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ՝ Ադրբեջանը Հայաստանի քաղաքական գործիչների շարքերում գործակալներ ունի։ Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին Փաշինյանը նշեց կառավարության նիստում:
«Ադրբեջանը ՀՀ քաղաքական վերնախավում ունի տեղեկատվական պայքարի գործակալներ։ Ընդ որում, այդ մարդկանց գործունեությունը նոր չէ, այդ մարդիկ նախ 2020 թվականին հրապարակային Ադրբեջանին հրավիրում էին հարձակվել Հայաստանի վրա։ Այդ մարդիկ վերջերս Ազգային ժողովում, ամենատարբեր տեղերում ցույց էին տալիս այն արահետները, որոնցով կարելի է հնարավորինս ապահով հատել ՀՀ սահմանը։ Հիմա այդ մարդիկ Ադրբեջանին աջակցում են, որպեսզի այն դիվանագիտական աշխատանքը, որն անում ենք և այն դիվանագիտական արձանագրումները, որոնք տեղի են ունեցել, ահա դրանք իրագործելուց խուսափելու հնարավորություն ունենան։ Շատ անհարգալից իրադրություն ունենք ՀՀ հանրության հանդեպ, համացանցում հրապարակվում է թուղթ, որի բովանդակության 90 տոկոսը ծածկված է, սևով փակված է, և դա ներկայացված է որպես ապացույց, որ ՀՀ կառավարությունը ստորագրում է հակահայկական փաստաթուղթ։ Բա եթե այդպես է, դրա տողերը ոչ թե պետք է թաքցվեն, այլ հակառակը, պետք է բացվեն ու ներկայացվեն հանրությանը, ինչո՞ւ եք թաքցնում։ Եվ այս գործողություններն այլ կերպ, քան Ադրբեջանի տեղեկատվական պայքարի գործակալական ցանցի գործունեություն, ես չեմ կարող որակել։ Ես չգիտեմ՝ «դե յուրե» ինչ ձևակերպում ունի, բայց իմ քաղաքական ձևակերպումն այդ է»,- ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ պետք է վերլուծել, թե այդ աշխատանքային թղթերը նրանք որտեղից են ստանում։ Ես ինչքան վերլուծում եմ, միակ աղբյուրը, որտեղից կարող են ստանալ, դա Ադրբեջանն է։ «Եռակողմ խոսակցություն է գնում՝ Ռուսաստան, Հայաստան և Ադրբեջան։ Եվ ինչքան վերլուծում եմ՝ այդ թղթերը նրանք ստանում են Ադրբեջանից»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետի պաշտոնակատարն անդրադարձավ նաև ադրբեջանական կողմի հրապարակած հայտնի տեսանյութին: «Ադրբեջանական պրոպագանդիստական մեքենան հրապարակում է 2 ժամ տևած տեսանյութից 3 րոպեանոց հատված։ Եվ այդ նույն մարդիկ վերցնում են ու հրապարակում իրենց էջերում՝ ընդ որում թաքցնելով, որ դրա սկզբնաղբյուրն ադրբեջանական է։ Սա այլ կերպ, քան թիկունքում իրականացվող քայքայիչ գործունեություն, ես չեմ կարող որակել։ Եվ եթե մենք այստեղ իրավական մեխանիզմներ չունենք, հանրությունը սրան պետք է արձագանքի, որովհետև սա անհարգալից է առաջին հերթին ՀՀ հանրության նկատմամբ»,- հավելեց նա։

YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. Caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan says Azerbaijan has agents among the political elite of Armenia. “Azerbaijan has information warfare agents in the Armenian political elite,” he said during the Cabinet meeting.
“Moreover, the activities of these people isn’t a new thing, these people were first of all publicly inviting Azerbaijan to attack Armenia in 2020. These people, recently, were showing in parliament the trails in the most various areas through which it is most safe to cross the Armenian border. Now these people are assisting Azerbaijan to have the chance to avoid implementing the diplomatic work that we are doing and the diplomatic records that have taken place. We have a very disrespectful against the Armenian society, a paper is being published online which is 90% redacted, and this is presented as evidence that the Armenian government is signing an anti-Armenian document. If that’s so, the sentences of this document should be opened and not redacted, why are you hiding it? And I can’t label these actions anyway else than activities of Azerbaijan’s network of agents of information warfare. I don’t know what terming it has de jure, but this is my political terming,” he said.
Pashinyan said it should be analyzed where these people are obtaining these papers from. “The more I analyze, the only source they could obtain it from is Azerbaijan itself. Trilateral talks are taking place – Russia, Armenia and Azerbaijan. As much as I analyze, they are getting these papers from Azerbaijan,” Pashinyan said, adding that the video which was originally spread by Azerbaijan and then re-generated by these very same people is nothing but an "undermining activity behind our back".