Հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածությունը էական փոփոխություններ չի կրել. ՀՀ ՊՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական զինուժի կողմից իրականացված սադրանքներից հետո հայ-ադրբեջանական սահմանային լարվածությունը, նախորդ օրվա համեմատ, էական փոփոխություններ չի կրել։ Մայիսի 16-ին կայացած բանակցություններից հետո Հայաստանի Հանրապետության տարածք մուտք գործած ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչների մի քանի խումբ վերադարձել է իրենց ելման դիրքեր։ Այդուհանդերձ, զինվորականների մի մասը շարունակում է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից
«Խնդրի խաղաղ հանգուցալուծման շուրջ ՀՀ պաշտպանության նախարարն այսօր քննարկումներ է ունեցել ՌԴ պաշտպանության նախարարի, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի, ՌԴ ԱԴԾ ՍԾ տնօրենի հետ, պաշտպանության նախարարությունում հյուրընկալվել են ՀՀ-ում հավատարմագրված ռազմական կցորդները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ պաշտպանության նախարարությունը վերստին հայտարարում է, որ բացարձակ անընդունելի է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ցանկացած ոտնձգություն, և անկանխատեսելի հետևանքներով հղի զարգացումներից խուսափելու համար ադրբեջանցի զինվորականները պարտավոր են հեռանալ մեր երկրի տարածքից՝ առանց որևէ նախապայմանի։

Напряженность на армяно-азербайджанской границе существенно не изменилась: Минобороны Армении
По сравнению с предыдущим днем ситуация, возникшая после провокационных действий вооруженных сил Азербайджана в некоторых приграничных районах Сюникской и Гегаркуникской областей Республики Армения, не претерпела серьезных изменений. После состоявшихся 16 мая переговоров несколько групп проникших на территорию Республики Армения представителей вооруженных сил Азербайджана вернулись на исходные позиции. Тем не менее, часть военнослужащих все еще находится на территории Республики Армения.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МО Армении, сегодня министр обороны Республики Армения обсудил мирное урегулирование вопроса с министром обороны РФ, генсеком ОДКБ, директором Погранслужбы ФСБ РФ, а также в минобороны состоялась встреча с аккредитованными в Республики Армения военными атташе.
Министерство обороны Республики в очередной раз заявляет, что посягательства на суверенные территории Армении абсолютно недопустимы, азербайджанская сторона обязана без предварительных условий вернуться на исходные позиции во избежание развитий событий, чреватых непредсказуемыми последствиями.