Տոկիո-2020. Օլիմպիական խաղերում թույլ մարզիկներ չեն լինում. Արմեն Մելիքյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՊՐԵՍ: Հայաստանի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականն արդեն ամբողջական տեսք է ստացել Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերի համար: 32-րդ առամային Խաղերում Հայաստանը կներկայացնեն 4 ըմբիշ: Նրանցից մեկը 60 կգ քաշային Արմեն Մելիքյանն է:
Մելիքյանը միայն վերջերս ձեռք բերեց Տոկիոյի խաղերի քվոտա` Սոֆիայում կայացած համաշխարհային վարկանիշային մրցաշարում: Նա ծնվել է 1996 թվականին Էջմիածին քաղաքում: 25-ամյա ըմբիշն առաջին անգամ կմասնակցի Խաղերին: «Արմենպրես»-ի հեղինակային «Երազանքի ճանապարհը` Տոկիո-2020»-ի այս շաբաթվա հերոսն Արմեն Մելիքյանն է: Նա մասնակցել է նաև Մինսկի երկրորդ Եվրոպական խաղերին, սակայն մեդալ չի նվաճել:
-Արմեն, պատմեք խնդրեմ, թե ինչպե՞ս սկսեցիք հետաքրքրվել ըմբշամարտով:
-Եղբայրս էր, որ ինձնից առաջ հետաքրքրված էր ըմբշամարտով: Նա էր, որ ինձնից առաջ մտել է ըմբշամարտի դահլիճ: 11 տարեկանից եմ սկսվել մարզվել առավել պրոֆեսիոնալ ձևով: 17 տարեկանում Եվրոպայի պատանիների չեմպիոնն էի: Սակայն մինչ այդ բազմաթիվ դժվար փուլերի միջով եմ անցել: Վնասվածք ունեի, որ շատ էր զգացնել տալիս, ինչպես նաև ընտանեկան դժվարություններ կային:
-Ձեր առաջին Օլիմպիական խաղերն են: Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք:
-Նպատակս մեկն է` ոսկե մեդալի համար պայքարելը: Գիտեմ, հեշտ չի լինելու, քանի որ Օլիմպիական խաղերը ոչ Եվրոպայի առաջնություն են, ոչ էլ աշխարհի: Բայց այն կարծիքին եմ, որ ամեն ինչի համար պետք է պայքարենք և դա վերաբերում է նաև Օլիմպիական խաղերում օլիմպիական ոսկուն:
-Ի՞նչ կարծիք ունեք ձեր քաշային կարգում ֆավորիտ համարվող մարզիկների մասին:
-Բոլորն իրենց հերթին նախապատրաստվում են Օլիմպիական խաղերին, լուրջ մարզումներ անցկացնում: Այդ 16 ըմբիշներից և ոչ մեկ թույլ չէ: Ասում են, որ Օլիմպիական խաղերում թույլ մարզիկներ չեն լինում: Բոլորն էլ ունակ կլինեն պայքարելու այդ բաղձալի ոսկու համար: Միայն այդ պահին պետք է առավել լավ պայքարես` նրանցից ավելի լավը լինելու համար: Երկուսս էլ հավասար հնարավորություններով ենք գորգ մտնում:
-Ի՞նչ դեր ունի այդ պահին հոգեբանորեն պատրաստ լինելը:
-Այո, հոգեբանությունը կարևոր է, եթե ինքդ քեզ չես կարողանում գորգի վրա վերահսկես, տրամադրես, ապա մյուս բաներն իզուր են: Բայց նաև այն կարծիքին եմ, որ ամեն ինչի կարող ես հասցնել ինքդ քեզ:
-Արմեն, Հայաստանը դժվարին ժամանակներ է ապրում: Արդյոք այս հանգամանքը ձեզ կօգնի առավել շատ մոտիվացվել` երկրին հաղթանակ պարգևելու համար:
-Այո, հատկապես հիմա, հատկապես պատերազմից հետո, ավելի շատ ենք ուզում հաղթել: Հիմա մեզ հաղթանակներ շատ են պետք: Ուզում ենք հաղթել մեր զինվորների, մեր եղբայրների համար: Ես էլ մյուսների պես շատ ընկերներ-եղբայրներ եմ կորցրել այդ 44 օրերին: Հենց այդ հանգամանքն է ստիպում, որ ամեն կերպ առաջինը լինես:

Tokyo 2020: ‘I have one goal – to fight for gold’ – wrestler Armen Melikyan
YEREVAN, MAY 17, ARMENPRESS. The Armenian Greco-Roman wrestling team for the Tokyo 2020 Olympics is now complete, with 25-year-old Armen Melikyan (60kg division) being the most recent athlete to secure the berth at the world qualifiers held in Sophia, Bulgaria.
Tokyo 2020 will be Melikyan’s first Olympics. Previously he participated in the 2019 European Games, albeit without winning any medal.
“I started training professionally when I was 11,” the athlete told ARMENPRESS’s Varvara Hayrapetyan for herRoad to Dream – Tokyo 2020exclusive. “I was the youth champion of Europe when I was 17. But before that I went through a lot of difficulties. I had a lingering trauma, and also some family issues.”
Asked about his expectations from Tokyo 2020, Melikyan said he’s going to aim high. “I have one goal, to fight for gold. I know it’s not going to be easy because the Olympics are neither a European championship nor a World championship. But I believe we should fight for everything and this goes also for the Olympic gold in the Olympic Games.”
- What’s your opinion about the athletes considered favorites in your weight division?
-Everyone’s preparing for the Olympics, holding serious trainings. None of the 16 wrestlers is weak. They say there aren’t weak athletes at the Olympics. Everyone’s going to be able to fight for that desirable gold, what matters is that you fight better at that single moment to be better. Both fighters enter the bout with equal chances.
-What’s the role of being psychologically prepared at that moment?
- Indeed, psychology is important, if you can’t control yourself on the mat then everything else is in vain. But I also believe that you can push yourself to everything.
- Armenia is going through difficult times now. Will this motivate you even more to achieve victory for your country?
- Yes, especially now, after the war, we want to win more than ever. Our victories are greatly needed now. We want to win for our troops, our brothers. Like many others, I have lost many friends and brothers during the Artsakh war. This makes you want to be the first no matter what.