«Նոր Էջ» ծրագրով պատերազմին մասնակցած երիտասարդներն աջակցություն կստանան աշխատանք գտնելու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում անցկացվող «Նոր Էջ» սոցիալական պատասխանատվության նախագծի շրջանակում աջակցություն է տրամադրվում մարտական գործողություններին մասնակցած ու զորացրված 18-30 տարեկան ավելի քան 1000 երիտասարդների: Գնահատվում են նրանց կարիքները, անցկացվում են հմտությունների ձեռք բերման, կարողությունների զարգացման դասընթացներ և տրամադրվում է աջակցություն աշխատանքի տեղավորման հարցում: Ծրագրին միացել են բազմաթիվ գործատուներ, թրեյներներ, մենթորներ:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Հայաստանի մարդկային ռեսուրսների ասոցիացիայի նախագահ Արփի Կարապետյանը նշեց, որ արդեն իսկ ավարտվել են տվյալների հավաքագրման ու տեղեկատվական բազաների ստեղծման աշխատանքները: Հավաքագրված տվյալների հիման վրա կատարվել է վերլուծություն, քարտեզագրվել է ծրագրի հաջորդ փուլը՝ հիմնվելով զորացրված երիտասարդների, գործատուների, թրեյներների, մենթորների կարիքների բացահայտման և համապատասխանեցման վրա:
«Դասընթացիների ակտիվ կազմակերպման փուլը մեզ մոտ սկսվել է ապրիլին: Ներկայում ունենք 20 ակտիվ դասընթաց, որի շրջանակում 66 երիտասարդ արդեն իսկ անցնում է ուսուցում: Ասեմ, որ 380-ն էլ հերթագրվել է՝ սպասելով դասընթացների մեկնարկին: Միաժամանակ 80 աշխատատեղ է առաջարկվել, 230 երիտասարդ սպասում է դիտարկման գործատուների կողմից»,-ասաց Արփի Կարապետյանը: Այս փուլում դասընթացները տարբեր ուղղություններով են՝ հաճախորդների սպասարկում, հաշվապահություն, գյուղատնտեսություն, լուսանկարչություն, վարսահարդարում և այլն:
«Արինսայթս» (R-Insights) հետազոտական ընկերության տնօրեն Լիլիթ Ղաբանյանի խոսքով, համաձայն հարցման արդյունքների, մասնակիցների 52.8 տոկոսը 21-24 տարեկան երիտասարդներ են, ընդ որում, նրանց մեծամասնությունը բնակվում է Երևանում, Կոտայքի, Շիրակի և Արարատի մարզերում: Միջին ներկայացվածություն կա Արմավիրի, Լոռու, Տավուշի, Գեղարքունիքի և Արագածոտնի մարզերից, առավել քիչ՝ Սյունիքից, Վայոց ձորից և Արցախից:
«Մասնակիցների մեծամասնությունն ունի բարձրագույն կամ թերի բարձագույն կրթություն: Ասեմ, որ կրթության հիմնական ոլորտներն են. ծրագրավորում, տնտեսագիտություն, կառավարում, գյուղատնտեսություն, ճարտարագիտություն և այլն: Նշեմ նաև, որ հարցաթերթը լրացրած զինծառայողներից 405-ը պատերազմի հետևանքով ստացել է վնասվածք կամ խեղում»,- ասաց Լիլի Ղաբանյանը: Հաշվի առնելով տղաների սահմանափակ հնարավորությունները, գործատուները, անհրաժեշտության դեպքում, գնում են գրասենյակներում ենթակառուցվածքների բարելավման:
Ծրագրին միացած գործատուներն առաջիկա 6 ամսվա համար նշել են 884 աշխատանքի հնարավորության մասին: Թափուր աշխատատեղերը տարբեր ուղղություններով են՝ ծրագրավորում, ֆինանսներ, բժշկություն և դեղագործություն, գյուղատնտեսություն, ճարտարագիտություն, մարքեթինգ և դիզայն, հաճախորդների սպասարկում և վաճառք, արհեստավորություն, վարչական և խորը մասնագիտացում չպահանջող այլ աշխատանք:
Հայաստանի մարդկային ռեսուրսների ասոցիացիայի խորհրդի անդամ Հասմիկ Վարդանյանն այս ընթացքում անմիջապես աշխատել է մարտական գործողություններին մասնակցած երիտասարդրների հետ:
«Այս ընթացքում բավական ակտիվ աշխատանք տարվեց պատերազմին մասնակցած երիտասարդների հետ՝ տվյալների հավաքագրում, կարիքների գնահատում, ուղղորդում: Նշեմ, որ հոգեբանական աշխատանքի կարիքը ևս կա: Այս ծրագրով փորձում ենք ապահովել տղաների զբաղվածությունը և հետինտեգրումը բնականոն կյանքին: Տղաները նոր գիտելիքներ, նոր հմտություններ են ձեռք բերում աշխատաշուկայում իրենց տեղը գտնելու համար»,- ասաց Հասմիկ Վարդանյանը:
«Ավրորա Բարեալիս» մարքեթինգային և բրենդինգային ընկերության հիմնադիր տնօրեն Արթուր Ազիզյանի խոսքով, ծրագրի նախագծման փուլում դիտարկվում էր գրանցումների համար վերջնաժամկետ սահմանելու հարցը, սակայն ակտիվությունը տեսնելով, որոշում կայացվեց, որ վերջնաժամկետ չսահմանվի:
«Այնպես որ, գրանցումները բաց են, նրանք, որոնք ծրագրին համապատասխանում են, կարող են դիմել: Այսօր էլ դիմողների թիվն ավելանում է: Աշխատում ենք 24 ժամ 7 օր ռեժիմով, փորձում ենք արագ արձագանքել բոլոր հարցերին, ճիշտ ուղղորդել»,- ասաց Արթուր Ազիզյանը:
Ծրագիրն անվճար են շահառուների համար: Մայիսի 12-ի դրությամբ ծրագրին միացել են 1390 մասնակից (մարտական գործողություններին մասնակցած և զորացրված երիտասարդ), 220 գործատու, 180 թրեյներ/մենթոր/վարպետ:

Молодым людям - участникам войны в рамках программы “Новая страница” помогут получить работу
В рамках проекта социальной ответственности “Новая страница” в Армении содействие оказывается более 1 000 молодых людей в возрасте от 18 до 30 лет, которые участвовали в боевых действиях и были демобилизованы. Их потребности оцениваются, проводятся курсы повышения квалификации и потенциала, а также предоставляется помощь в трудоустройстве. К программе присоединились многие работодатели, тренеры и наставники.
На пресс-конференции в пресс-центр Арменпресс президент Ассоциации человеческих ресурсов Армении Арпи Карапетян отметила, что работа по сбору данных и созданию информационных баз данных уже завершена. На основе собранных данных был проведен анализ, намечен следующий этап программы, основанный на выявлении и сопоставлении потребностей демобилизованной молодежи, работодателей, тренеров, наставников.
“В апреле в нашей стране начался этап активной организации тренингов. На данный момент у нас 20 действующих курсов, в рамках которых уже проходят обучение 66 молодых людей. Скажу, что еще 380 находятся в ожидании. Уже предложено 80 рабочих мест, 230 молодых людей ждут рассмотрения со стороны работодателей”, - сказала Арпи Карапетян. На данном этапе курсы проходят по разным направлениям: обслуживание клиентов, бухгалтерия, сельское хозяйство, фотография, парикмахерское дело и т. д.
По словам директора исследовательской компании “R-Insights” Лилит Джабанян, согласно опросу, 52,8% участников - молодые люди в возрасте от 21 до 24 лет, большинство из которых проживают в Ереване, в Котайкской, Ширакской и в Араратской областях. В основном представлены Армавир, Лори, Тавуш, Гегаркуник, Арагацотн, в меньшей степени Сюник, Вайоц Дзор, Арцах.
“Большинство участников имеют высшее или незаконченное высшее образование. Скажу, что основными сферами обучения являются: программирование, экономика, менеджмент, сельское хозяйство, машиностроение и др. Должна отметить, что 405 военнослужащих, заполнивших анкеты, на войне получили ранения или увечья”, - сказала Лилит Джабанян. Учитывая ограниченные возможности ребят, работодатели при необходимости идут и на улучшение инфраструктуры в офисах.
Работодатели, присоединившиеся к программе, назвали 884 вакансии на ближайшие 6 месяцев. Вакансии по разным направлениям: программирование, финансы, медицина, фармация, сельское хозяйство, инженерия, маркетинг, дизайн, обслуживание клиентов, продажи, мастерство, разная административная работа, не требующая глубокой специализации.
Асмик Варданян, член Правления Ассоциации человеческих ресурсов Армении уже работала с молодыми людьми, принимавшими участие в боевых действиях.
“За это время была проведена довольно активная работа с молодыми людьми, участвовавшими в войне - сбор данных, оценка потребностей, консультирование. Отмечу, что была нужна и психологическая работа. С помощью этой программы мы пытаемся обеспечить реинтеграцию ребят в нормальную жизнь. Они получают новые знания, новые навыки, чтобы найти свое место на рынке труда”, - сказала Асмик Варданян.
По словам Артура Азизяна, директора-учредителя компании “Aurora Barelis” по маркетингу и брендингу, рассказал, что вопрос об установлении крайнего срока регистрации рассматривался на этапе разработки программы, но, учтя активность, было принято решение не устанавливать крайнего срока.
“Итак, регистрация открытая, заявки подавать могут все те, кто соответствует программе. Сегодня количество претендентов увеличивается. Мы работаем 24 часа в сутки, 7 дней в неделю, стараемся оперативно отвечать на все вопросы, и правильно их направлять”, - сказал Артур Азизян.
Программа для бенефициаров бесплатная. По состоянию на 12 мая к программе присоединились 1 390 участников (демобилизованная молодежь, принявшая участие в боевых действиях), 220 работодателей, 180 тренеров/наставников/мастеров.