Երգի պրեմիերա. «ԴԵՏՔ»-ը հրապարակել է «Գիշերը» ստեղծագործությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «ԴԵՏՔ» խումբը երկրպագուներին է ներկայացրել «Գիշերը» երգը, որը հասանելի է խմբի YouTube-ի պաշտոնական ալիքում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ երգն ստեղծվել է Նաիրի Զարյանի համանուն բանաստեղծության մոտիվներով։ Երաժշտության հեղինակն ու գործիքավորողն է Արման Պետրոսյանը։ «ԴԵՏՔ» խմբի «Լույսը բացվելիս» ալբոմի ձայնագրման աշխատանքներն իրականացվել են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ:
Ավելի վաղ խմբի անդամները «Ֆեյսբուքի» պաշտոնական էջում գրել էին, որ ալբոմն ուշացել է շուրջ 7 ամիս։ «Ալբոմի ներկայացման օրը 2020 թվականի հոկտեմբերի 30-ն էր, սակայն պատերազմը եկավ ու իր հետ տարավ ամեն ինչ... Ամեն նպատակ, ամեն երազանք՝ ամեն մեկիս ու ամենքիս միասին։ Ապրել է պետք, գոնե փորձել, փորձել ստեղծագործել ու շարունակել հանուն Տիկոյի, հանուն տղերքի։ «Հերիք չի՝ ապրում ենք, մի հատ էլ երգ ենք գրում...»,-մեր պրոդյուսերն ասաց, և լռեցինք երկար... Վերադառնում ենք»,- նշել էին խմբի անդամները։
«ԴԵՏՔ»-ը ստեղծվել է 2015 թվականին պրոդյուսեր Արման Ամպ-ի կողմից: Խումբը 2017-ին «Ծիծեռնակ» ազգային երաժշտական մրցանակաբաշխությունումճանաչվել է որպես Հայաստանում 2016 թվականի լավագույն փոփ բենդ։2020 թվականից խումբը հանդես է գալիս Արման Պետրոսյան, Վահան Կիրակոսյան դուետով: Արցախյան 44-օրյա պատերազմում խմբի անդամները կորցրել են իրենց լավագույն ընկերներից Տիգրանին, որին նվիրել են «Մութը մենք ենք հորինել» երգը:

Группа “Детк” выпустила новую песню “Ночь”
Группа представила своим поклонникам песню “Ночь”, которая уже доступна на официальном канале группы в YouTube.
Как передает «Арменпресс», песня создана по мотивам одноименного стихотворения Наири Заряна. Автор и аранжировщик песни - Арман Петросян. Запись альбома группы “Детк” “На рассвете” осуществлена при содействии Министерства НОКС Армении.
Ранее члены группы на официальной странице Facebook написали, что альбом опоздал на семь месяцев.
“Альбом опоздал почти на 7 месяцев. Презентация альбома должна была состояться 30 октября 2020 года, но наступила война пришла и все забрала ... Все цели, все мечты, мечты каждого из нас, мечты всех нас, вместе взятых. Надо жить, хотя бы пытаться, пытаться творить и продолжать во имя Тико …, во имя всех ребят…
Наш продюсер сказал: Мало того, что живы, еще и песни пишем...”. Мы долго молчали ... Но возвращаемся”, - написали члены группы на своей официальной странице в Facebook.
“Детк” был создан в 2015 году продюсером Арманом Ампом. В 2017 году на церемонии вручения Национальной музыкальной премии “Цицернак” группа была признана лучшей поп группой Армении 2016 года. С 2020 года группа выступает дуэтом, в составе - Арман Петросян и Ваан Киракосян. В 44-дневной Арцахской войне ребята потеряли своего лучшего друга Тиграна, которому и посвятили песню “Мы придумали темноту”.
Группа “Детк”, получила признание после песен “Шуши”, “Одна нация - одна армия”, “Моя родина”, “Свет” и ряда других.