«Երեմյան ակադեմիան» և «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը՝ հանուն արցախցիների կրթության
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Միշտ էլ շատ եմ սիրել խոհանոցը, բայց «Երեմյան ակադեմիայում» սովորելիս հասկացա, որ մինչ այդ շատ գործողություններ սխալ էի անում: Հիմա արդեն նույնիսկ ուրիշների պատրաստածին մասնագիտական աչքով եմ նայում ու գնահատում՝ արդյոք ճիշտ են կտրատել մթերքը, համեմել և այլն: Խոհանոցում միշտ նորը բացահայտելու և ավելին իմանալու հնարավորություն կա»,-պատմում է 19-ամյա Արգինեն, ով «Երեմյան ակադեմիայում» հատուկ արցախցիների համար կազմակերպված դասընթացի մասնակիցներից մեկն է: Ասում է՝ առաջին իսկ օրվանից և ուսումնառության ամբողջ ընթացքում Ակադեմիայի ամբողջ թիմը մեծ սիրով ու ջերմությամբ է ընդունել, փոխանցել գիտելիքներ, որոնք պետք են գալու ամբողջ կյանքի ընթացքում:
2020 թվականին, արցախյան պատերազմի ժամանակ ինչպես «Երեմյան Փրոջեքթսն» ամբողջությամբ, այնպես էլ Խոհարարական արվեստի և հյուրընկալության ակադեմիան ներգրավվեց Արցախից տեղահանված մեր հայրենակիցների աջակցության ծրագրերին: Պատերազմի ընթացքում մշակվեցին և հաջողությամբ իրականացվեցին կարճաժամկետ հատուկ դասընթացներ, որոնք ներառում էին «Երեմյան ակադեմիայի» գրեթե բոլոր բաժինները՝ խոհարարական արվեստ, հրուշակագործություն, ռեստորանային սպասարկում և մենեջմենթ:
«Երեմյան ակադեմիայի» տնօրեն Աիդա Տիգրանյանն ասում է, որ արցախցիների համար ծրագրերն այդքանով չսահմանափակվեցին.
«Արցախի Հանրապետության ԿԳՄՍ նախարարի հետ միասին քննարկեցինք նախագծի շարունակականության ապահովումն ու նոր ծրագիր գործարկեցինք: Այս ընթացքում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հայտարարեց արցախցիներին օգնություն տրամադրելու «Ավրորան՝ Արցախին» նախագծի մասին, որի արդյունքում կայացավ մեր համագործակցությունը: Արցախցի մասնակիցներով արդեն մեկ խումբ արտոնյալ պայմաններով ավարտել է «Խոհարարական արվեստ. սկսնակների համար» դասընթացը, շուտով կհյուրընկալենք ևս մեկ խումբ: Կարծում եմ, այս համագործակցությունը շատ կարևոր է այսօր և կօգնի մեր հայրենակիցներին հետագայում զբաղվածության խնդիրը լուծել կամ դառնալ բարձրորակ գիտելիքներով, պահանջված մասնագետ: Ուրախությամբ փաստեմ, որ մասնակիցներից շատերն արդեն իսկ ցանկություն են հայտնել իրենց մասնագիտական կարիերան շարունակել այս ոլորտում»:
Ծրագրի մեկնարկից հետո «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության բարեգործական հիմնադրամի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նիկոլա Ստանիշն այցելել է «Երեմյան Ակադեմիա», հետևել դասերի ընթացքին և քննարկել նմանատիպ ծրագրերի շարունակականության ապահովման անհրաժեշտությունը.
«Կարծում ենք ծրագիրը կօգնի սոցիալական խնդիրների երկարաժամկետ լուծմանը և նպատակ ունի զարգացնել մասնակիցների ունակությունները խոհարարության ոլորտում՝ հետագայում աշխատաշուկայում իրենց տեղը գտնելու և կայանալու համար: Ակադեմիայում շրջայցի ժամանակ ծանոթացանք այստեղ ստեղծված պայմաններին ու հնարավորություններին, ինչպես նաև քննարկեցինք հետագա հնարավոր համագործակցությունները»,- նշում է Նիկոլա Ստանիշը:
Ծրագրի շահառուների տվյալների հավաքագրումն իրականացվել է Արցախի Հանրապետության կառավարության և Արցախի ԿԳՄՍ նախարարության միջոցով: Արցախի ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանը նշում է.
«Նախագիծը, ողջունելի է և, անշուշտ, իր նպաստը կբերի մեր հայրենիքը պրոֆեսիոնալ մասնագետներով համալրելու կենսական գործում: Այսօր մենք բոլորս լուրջ անելիքներ ունենք հատկապես տեղահանված ընտանիքների սոցիալական խնդիրների լուծման, նրանց հոգսերի թեթևացման գործում: Այս համատեքստում, «Երեմյան ակադեմիայի» և «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության ծրագիրը, ըստ ամենայնի, լուրջ ներդրում է, որն արդեն իսկ աչքի է ընկնում իր արդյունավետությամբ: Համոզված եմ՝ ծրագիրն օգնելու է տեղահանված ընտանիքների երեխաներին հեշտությամբ կողմնորոշվել աշխատաշուկայում և ունենալ պահանջված մասնագիտություն»:
«Երեմյան ակադեմիայում» ստեղծված ջերմ ու հյուրընկալ միջավայրում մասնակիցներն Ակադեմիայի պրոֆեսիոնալ մասնագետների հետ ուսումնասիրում են խոհարարական գործ, խոհանոցում աշխատելու անվտանգության կանոններ, սննդի անվտանգությանն ու նորմերին վերաբերող տարբեր թեմաներ: Իսկ արդեն Ակադեմիայի ժամանակակից խոհանոցում և սրճարանում տեսական գիտելիքները կիրառում պրակտիկ փորձով:
Շահումյանի շրջանից Երևան տեղափոխված Արմինե Միրզախանյանը նշում է.
«Ակադեմիայի շատ հաճելի մթնոլորտը, ղեկավար կազմի և խոհարարների հոգատար ու ջերմ վերաբերմունքը մեզ օգնեցին ինչ-որ կերպ կտրվել առօրյա հոգսերից ու մեծ հաճույքով հաճախել դասերին: Բայց որ ամենակարևորն է՝ մենք նոր գիտելիքներ ու հմտություններ ձեռք բերեցինք: Շնորհակալ ենք «Երեմյան ակադեմիային» և «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանն այս հնարավորության համար. ծրագիրն իսկապես մեզ շատ անհրաժեշտ էր»:
Առաջիկայում «Երեմյան ակադեմիան» կհյուրընկալի արցախցիների ևս մեկ խումբ:
«Երեմյան փրոջեքթս»-ի Խոհարարական արվեստի և հյուրընկալության «Երեմյան ակադեմիա»-ն հիմնադրվել է 2019 թվականին: Ակադեմիան նախատեսված է ինչպես սկսնակների, այնպես էլ ոլորտում գործող մասնագետների համար, որտեղ իրականցվում են տարբեր տևողության և ձևաչափերի կրթական ծրագրեր։
Ակադեմիայում դասավանդում են լավագույն խոհարարներն ու մասնագետները, ովքեր պատրաստում և վերապատրաստում են խոհարարների, մատուցողների, սպասարկման ոլորտի անձնակազմի, դարձնելով ռեստորանային և հյուրընկալության ոլորտների բարձրակարգ կադրեր ոչ միայն տեղական, այլև միջազգային աշխատաշուկայի համար: Երեմյան Ակադեմիան գերհագեցած է աշխարհի առաջադեմ ռեստորանների ժամանակակից խոհանոցներում օգտագործվող նորարարական տեխնիկայով:
Խոհարարական արվեստի և հյուրընկալության ակադեմիայի ուսանողները յուրացնում են ինչպես նեղ մասնագիտական տեսական և գործնական առարկաներ, օտար լեզուներով շփման մշակույթ և սպասարկում, այնպես էլ ձեռք են բերում առաջնորդության, հաղորդակցության, խոհարարական ու սպասարկման ոլորտներում պահանջվող այլ հմտություններ:

“Академия Еремян” и гуманитарная инициатива “Аврора” во имя образования арцахцев
“Я всегда любила готовить, но во время учебы в “Академии Еремян” я поняла, что раньше многое я делала неправильно. Теперь я профессионально смотрю даже на приготовленное другими, и оцениваю, правильно ли нарезано, приправлено и т. д. На кухне всегда есть возможность открыть для себя что-то новое, узнать больше”, - говорит 19-летняя Аргине, которая является одной из участниц специального курса для арцахцев “Академии Еремян”. Она говорит, что с самого первого дня учебы весь коллектив Академии принял ее с большой любовью и теплотой, поделились знаниями, которые будут сопровождать ее на протяжении всей жизни.
В 2020 году, во время Арцахской войны, и “Академия Еремян” в целом, и Академия кулинарного искусства и гостеприимства были вовлечены в программы содействия нашим соотечественникам, перемещенных из Арцаха. Во время войны были разработаны и успешно внедрены краткосрочные специальные курсы, охватывающие практически все разделы “Академии Еремян”: кулинарное искусство, кондитерское дело, ресторанное обслуживание и менеджмент.
Директор Еремянской Академии Аида Тигранян говорит, что программы для арцахцев на этом не ограничились.
“Вместе с министром образования, науки, кйультуры спорта Республики Арцах мы обсудили продолжение проекта и запустили новую программу. В это время гуманитарная инициатива “Аврора” запустила проект “Аврора Арцаху” по оказанию помощи народу Арцаха, в результате чего и произошло наше сотрудничество. Группа участников из Арцаха уже завершила курс “Кулинарное искусство для новичков”, скоро мы примем еще одну группу. Считаю, что это сотрудничество сегодня очень важно, оно поможет нашим соотечественникам решить проблему трудоустройства в будущем или стать востребованным специалистом с качественными знаниями. Мне приятно отметить, что многие участники уже выразили желание продолжить свою профессиональную карьеру в этой области”.
После начала программы исполняющая обязанности директора благотворительного фонда Гуманитарной инициативы “Аврора” Николя Станиш посетила “Академию Еремян”, проследила за ходом уроков и обсудила необходимость продолжения подобных программ.
“Мы считаем, что программа поможет в долгосрочном решении социальных проблем и нацелена на развитие навыков участников в области кулинарии для дальнейшего нахождения места работы и становления на рынке труда. Во время визита в академию мы ознакомились с созданными здесь условиями и возможностями, а также обсудили возможное будущее сотрудничество”, - сказала Николя Станиш.
Сбор данных о бенефициарах проекта осуществлялся через правительство Республики Арцах и Министерство образования и науки Арцаха. Об этом сообщила министр образования и науки Арцаха Лусине Караханян.
“Проект, конечно, можно только приветствовать, он внесет свой вклад в жизненно важную задачу - наполнить нашу Родину профессиональными специалистами. Сегодня всем нам предстоит серьезная работа, особенно в том, чтобы решить социальные проблемы перемещенных семей и облегчить их состояние. В этом контексте программа содействия “Академии Еремян” и инициативы “Аврора” представляется серьезной инвестицией, которая уже показывает свою эффективность. Убеждена, что программа поможет детям из семей переселенцев легко сориентироваться на рынке труда и получить востребованную профессию”.
В теплой и гостеприимной атмосфере, созданной в “Академии Еремян”, участники с профессионалами Академии изучают кулинарное искусство, правила безопасности на кухне, различные темы, связанные с безопасностью пищевых продуктов и с нормами. И на современной кухне Академии свои теоретические знания применяют вместе с практическим опытом.
Об этом сообщила Армине Мирзаханян, переехавшая в Ереван из Шаумянского района.
“Очень приятная атмосфера академии, заботливое и теплое отношение руководства и поваров помогли нам хоть как-то отвлечься от повседневных забот и с удовольствием посещать занятия. Но самое главное, мы получили новые знания и навыки. Благодарим гуманитарную инициативу “Академии Еремян” и “Аврора” за предоставленную возможность. Нам действительно нужна была такая программа”
В ближайшее время “Академия Еремян” примет еще одну группу арцахцев.
“Академия Еремян” кулинарного искусства компании “Еремян Проджектс” была основана в 2019 году. Академия рассчитана как для новичков, так и для профессионалов своего дела, в ней реализуются образовательные программы разного масштаба.
В академии преподают лучшие повара и профессионалы, которые обучают, обучают и готовят кадры для сферы ресторанов и гостеприимства не только для местного, но и для международного рынка труда. Академия укомплектована инновационными технологиями, которые используются на современных кухнях ведущих ресторанов мира.
Студенты Академии кулинарного искусства и гостеприимства овладевают как специализированными теоретическими, так и практическими знаниями, культурой общения и обслуживания, а также приобретают и другие навыки, необходимые в сферах лидерства, коммуникации, кулинарии и обслуживания.