Բոլոր պետական սոցիալական ծառայությունները մեկ հարթակում. գործարկվել է socservice.am-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը ստեղծել է հարթակ, որտեղ ներառել է բոլոր պետական սոցիալական ծառայությունները: Նոր գործարկված socservice.am կայքում այցելուները կարող են գտնել սոցիալական ծառայությունների հետ կապված ցանկացած տեղեկություն, առցանց նամակ գրել, դիմում ներկայացնել և այլն: Սոցիալական ապահովություն, աշխատանք և զբաղվածություն, բժշկասոցիալական փորձաքննություն, սոցիալական աջակցություն. այս բոլոր ուղղություններով ծառայությունների հետ կապված ամբողջ տեղեկությունը, մանրամասները հնարավոր է ստանալ մեկ պատուհանի սկզբունքով, մեկ տեղից:
«Ներկայում յուրաքանչյուր կառույց, օրինակ` բժշկասոցիալական փորձաքննության, զբաղվածության ծառայությունն ու մյուսներն առանձին իրենց պաշտոնական կայքերն ունեն: Մեր քաղաքացիները յուրաքանչյուր ծառայության հետ կապված մանրամասներին ծանոթանալու, առցանց դիմում գրելու կամ այլ գործողությունների համար այցելում են կոնկրետ այդ ծառայության կայք: Հիմա այդ բոլորը միավորվել են մեկ տեղում: Մեկ կայք այցելելով՝ քաղաքացին կարող է ամբողջական տեղեկություն ստանալ բոլոր պետական ծառայությունների մասին»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի քարտուղար Զառա Մանուչարյանը:
Նախարարի խոսնակը նշեց, որ տարբեր ծառայությունների պաշտոնական կայքերում համապատասխան գործառույթները դեռ շարունակելու են գործել, քանի որ այս ընթացքում տարբեր ծրագրերի հետ կապված հենց այդ կայքերն են շրջանառվել և քաղաքացիները սովոր են դրանց, այնտեղով են իրենց դիմումները լրացրել: Մի որոշ ժամանակ և՛ միասնական հարթակը կգործի, և՛ ծառայությունների կայքերը, մինչև բոլորը մեկ կայքում ինտեգրելու գործընթացն ամբողջացվի: Եթե գերատեսչությունների կայքերում նաև լինում են պաշտոնական գործընթացների մասին տեղեկություններ, ապա միասնական հարթակում տեղադրվելու են բացառապես ծառայությունների մասին պատմող նյութեր: Այսինքն՝ ինչ ծրագիր է, ինչ է իրենից ենթադրում, ինչպես դիմել, հարցերի դեպքում ում դիմել և այլն: Զառա Մանուչարյանը տեղեկացրեց, որ աշխատանքներ են տարվում, որպեսզի կայքի գործիքակազմը, կոճակներն ավելի պրակտիկ լինեն գործընթացն ավելի հեշտացնելու համար:
«Մեկ պատուհանի մոտեցումը հեշտացնում է քաղաքացիներին տրամադրվող ծառայություններից օգտվելու գործընթացը: Այսինքն՝ առանց գերատեսչությունից գերատեսչություն գնալու, հնարավոր է մեկ հարթակից ծանոթանալ ծառայություններին, դիմել օգտվել, ստանալ աջակցություն»,-ասաց նախարարի խոսնակը:
Հարթակում առանձին ներկայացված է «Պատերազմի մասնակիցներին և նրանց ընտանիքներին» բաժինը, որտեղ կան մանրամասներ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի մասնակիցներին, նրանց ընտանիքներին ու պատերազմի հետևանքով վիրավորում ստացած, զոհված, գերեվարված կամ անհետ կորած զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց ընտանիքներին ՀՀ կառավարության կողմից տրամադրվող օժանդակության մասին: Հանգամանալից ներկայացված է նաև «Արցախցիներին և նրանց հյուրընկալողներին» բաժինը՝ ներառելով ՀՀ կառավարության աջակցման ծրագրերը:
«Աշխատանք փնտրողին», «Գործատուներին», «Ծրագրեր», «Թափուր աշխատատեղեր» ուղղությունները կարելի է գտնել «Աշխատանք և զբաղվածություն» բաժնում: Միասնական սոցիալական ծառայությունում թափուր աշխատատեղերի մասին հայտարարություններն էլ ներկայացված են «Աշխատանք մեզ մոտ» բաժնում, որտեղ արդեն թափուր աշխատատեղի մասին մի քանի հարյուր հայտարարություններ տեղադրված են:

Все государственные социальные услуги на одной платформе: запущен сайт socservice.am
ЕРЕВАН, 6 МАЯ, АРМЕНПРЕСС. Министерство труда и социальных дел РА создало платформу, на которой представлены все государственные социальные услуги. На недавно запущенном сайте socservice.am посетители могут найти любую информацию, связанную с социальными услугами, написать онлайн-письмо, подать заявку и т. д. Социальное обеспечение, работа и трудоустройство, медико-социальное обследование, социальная помощь. Всю информацию и детали, относящиеся к услугам по всем этим направлениям, можно получить в одном окне, в одном месте.
«В настоящее время каждое учреждение, например, медико-социальная экспертиза, служба занятости и другие, имеют свои официальные сайты. Наши граждане посещают веб-сайт этой службы, чтобы узнать подробности каждой услуги, написать онлайн-заявку или другие мероприятия. Теперь все они объединены в одном месте. «Посетив один сайт, гражданин может получить полную информацию обо всех государственных услугах», - сказала в беседе с «Арменпресс» пресс-секретарь министра труда и социальных дел РА Зара Манучарян.
Представитель министра отметил, что соответствующие функции продолжат действовать на официальных сайтах различных служб, так как за это время эти сайты были распространены в связи с различными программами, граждане к ним привыкли, они заполнили там свои заявки. Какое-то время «общая платформа» и «сервисные сайты» будут работать, пока не будет завершен процесс их интеграции в один сайт. Если на сайтах ведомств есть информация об официальных процессах, на совместной площадке будут размещаться только материалы об услугах. Другими словами, что это за программа, что она означает, как подать заявку, к кому обращаться в случае возникновения вопросов и т. д. Зара Манучарян сообщила, что ведется работа над тем, чтобы инструментарий и кнопки сайта стали более практичными для облегчения процесса.
«Принцип единого окна облегчает процесс использования услуг, предоставляемых гражданам. То есть, не переходя от ведомства к ведомству, можно с одной площадки ознакомиться с услугами, подать заявку на использование, получить поддержку», - сказал пресс-секретарь министра.
На площадке отдельно представлен раздел «участники войны и их семьи», где есть подробности о помощи, предоставляемой правительством РА участникам развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 года войны против Арцаха, их семьям и семьям погибших, попавших в плен или без вести пропавших военнослужащих и гражданских лиц. Подробно представлен раздел «Жителям Арцаха и приютившим их», включая программы поддержки Правительства Республики Армения.
Направления «Соискатель», «Работодатели», «Программы», «Вакансии» можно найти в разделе «Работа и занятость». Объявления о вакансиях в Единой социальной службе также представлены в разделе «Работайте с нами», где уже размещено несколько сотен объявлений о вакансиях.