Կարեն Գիլոյանը Սոֆիայում ներկա կգտնվի Օլիմպիական խաղերի համաշխարհային վարկանիշային մրցաշարին
ԵՐԵՎԱն, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը մեկնել է Բուլղարիայի մայրաքաղաք Սոֆիա՝ ներկա գտնվելու Օլիմպիական խաղերի համաշխարհային վարկանիշային մրցաշարին:«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից:
Մայիսի 6-ին մեկնարկելիք մրցաշարին Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականից մասնակցելու են Արման Անդրեասյանը (74 կգ) և Հովհաննես Մխիթարյանը (86 կգ), իսկ հունահռոմեականներից՝ Արմեն Մելիքյանը (60 կգ), Կարեն Ասլանյանը (67 կգ), Արթուր Շահինյանը (87 կգ) և Դավիթ Օվասափյանը (130 կգ):
Սա ըմբիշների համար Տոկիոյում կայանալիք Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր նվաճելու վերջին հնարավորությունն է: Պայքարի է դուրս գալու 474 ըմբիշ՝ 84 երկրից, ուղեգիր են նվաճելու յուրաքանչյուր քաշային կարգի եզրափակչի մասնակիցները:
Այժմ Հայաստանն ըմբշամարտից Օլիմպիական խաղերի 4 ուղեգիր ունի. Տոկիոյում մեդալների համար պայքարելու են հունահռոմեական ոճի ըմբիշներ Արթուր Ալեքսանյանը, Կարապետ Չալյանը և ազատոճայիններ Արսեն Հարությունյանն ու Վազգեն Թևանյանը:

Карен Гилоян будет присутствовать на мировом рейтинговом турнире Олимпийских игр в Софии
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Карен Гилоян отбыл в столицу Болгарии Софию на мировой рейтинговый турнир Олимпийских игр. Об этом Арменпресс сообщили в министерстве НОКС.
В турнире, который стартует 6-го мая, из сборной Армении по вольной борьбе участие примут Арман Андреасян (74 кг) и Ованнес Мхитарян (86 кг), из греко-римских борцов - Армен Меликян (60 кг), Карен Асланян (67 кг), Артур Шагинян (87 кг) и Давид Овасапян (130 кг).
Это для борцов последний шанс завоевать путевки на Олимпийские игры в Токио. В борьбу вступят 474 борца из 84 стран, путевки завоюют финалисты каждой весовой категории.
Сейчас борцы Армении имеют 4 путевки на Олимпийские игры. В Токио за медали будут бороться борцы греко-римского стиля Артур Алексанян, Карапет Чалян, по вольной борьбе - Арсен Арутюнян и Вазген Теванян.