Առաջարկվում է զինծառայությունից խուսափած անձանց նկատմամբ հայտարարել համաներում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունելու համար քննարկեց կառավարության ներկայացրած օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է համաներում հայտարարել զինվորական ծառայությունից խուսափած և 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործություն կատարելու մեջ կասկածվող, մեղադրվող կամ դատապարտված արական սեռի քաղաքացիների նկատմամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ժամկետային զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայության հերթական զորակոչից, վարժական հավաքից կամ զորահավաքային զորակոչից խուսափած անձանց նկատմամբ համաներում հայտարարելու մասին օրինագիծը խորհրդարանի մայիսի 4-ի նիստում ներկայացեց Արդարադատության փոխնախարար Արմեն Հովհաննիսյանը:
«ՀՀ կառավարությունը որոշել է հանդես գալ համաներում հայտարարելու առաջարկությամբ: Նախագծով առաջարկվում է համաներում հայտարարել մինչև 2020 թվականի սեպտեմբերի 26-ը ներառյալ 27 տարին լրացած շարքային, 35 տարին լրացած պահեստազորի սպայական կազմերի պարտադիր զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայության հերթական զորակոչից, վարժական հավաքից կամ զորահավաքային զորակոչից խուսափած և ՀՀ քրեական օրենսգրքի միայն 327-րդ հոդվածի առաջին մասով նախատեսված հանցագործություն կատարելու մեջ կասկածվող, մեղադրվող կամ դատապարտված անձանց նկատմամբ»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
Նախագծով առաջարկվում է համաներում հայտարարելով՝ պատժից ազատել այն անձանց.
1. որոնք դատապարտվել են ազատությունից զրկելու հետ կապված պատժի,
2. որոնց նկատմամբ պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել, կամ պատժի կրումը հետաձգվել է,
3. որոնք դատապարտվել են ազատությունից զրկելու հետ չկապված պատժի:
Առաջարկվում է համաներում հայտարարելով՝ դադարեցնել պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատված անձանց նկատմամբ իրականացվող վերահսկողությունը:
Նախագծում առկա են նաև այն պայմանները, որոնց առկայության դեպքում համաներումը չի կիրառվում:
Օրենքի նախագիծն ապրիլի 29-ին դրական եզրակացություն է ստացել ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում:

Предлагается объявить амнистию в отношении лиц, уклонившихся от воинской службы
Для принятия в первом чтении Национальное собрание Армении обсудило представленный правительством проект закона, которым предлагается объявить амнистию в отношении граждан мужского пола, уклонившихся от воинской службы и подозреваемых в совершении преступления, предусмотренного частью 1 статьи 327.
Как передает «Арменпресс», законопроект об объявлении амнистии в отношении лиц, уклонившихся от призыва на срочную военную или альтернативную службу, от учебных сборов или мобилизационного призыва, представил замминистра юстиции Армен Ованнисян.
“Правительство Республики Армения решило объявить амнистию. Проектом предлагается объявить амнистию в отношении лиц, достигших 27 лет, лиц резервного офицерского состава, достигших 35 лет, уклонившихся от призыва на военную или на альтернативную службу, учебных сборов или призыва в армию до 26 сентября 2020 года включительно, подозреваемых, обвиняемых или осужденных в совершении преступления, предусмотренного только частью первой статьи 327 Уголовного кодекса Республики Армения”, - сказал Армен Ованнисян.
Проектом предлагается объявить амнистию и освободить от наказания следующих лиц:
1. которые были осуждены на лишение свободы;
2. в отношении которых наказание не применялось условно, или отбывание наказания было отложено;
3. приговоренных к наказанию, не связанному с лишением свободы.
Предлагается объявить амнистию, прекратить контроль над лицами, условно-досрочно освобожденными от отбывания наказания.
В проекте также имеются условия, при наличии которых амнистия не будет применена.
Проект закона на заседании постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности получил положительное заключение.