«Իմ քայլը» պատրաստ է քննարկել քարոզարշավի ընթացքում ատելության խոսքը բացառելու ԼՀԿ-ի հայտարարության տեքստը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իմ քայլը» խմբակցությունը պատրաստ է քննարկել «Լուսավոր Հայաստան»-ի մշակած հայտարարության տեքստը, որին միանալով քաղաքական ուժերը պետք է արձանագրեն, որ քարոզարշավի ընթացքում ատելության խոսք չեն օգտագործելու: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ խորհրդարանում վարչապետի ընտրության հարցի քննարկմանն իր ելույթում:
««Իմ քայլը» խմբակցությունը պատրաստ է այդ տեքստը քննարկել»,-ասաց Սիմոնյանը:
Նա «Իմ քայլը» խմբակցության անունից նաև շնորհավորեց Մամուլի ազատության օրվա առիթով: «Պետք է արձանագրենք, որ հեղափոխությունից հետո ՀՀ-ում մամուլի ազատությունը գրանցել է թռիչքաձև աճ: Այդ արձանագրումն արել են բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններ»,-ասաց Սիմոնյանը:
ԱԺ փոխնախագահը տեղեկացրեց նաև, որ «Իմ քայլը» խմբակցությունը, հավատարիմ մնալով, քաղաքական պայմանավորվածություններին, ձեռնպահ կքվեարկի վարչապետի ընտրության քվեարկությանը:
ՀՀ Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը քաղաքական ուժերին կոչ է անում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի ընթացքում զերծ մնալ ատելության և սպառնալիքի խոսքի տարածումից: ԼՀԿ-ն պատրաստել է համապատասխան հայտարարության տեքստ: Մարուքյանը ԱԺ-ում կոչ արեց քաղաքական ուժերին միանալ այդ տեքստին, արձանագրել, որ քարոզարշավի ընթացքում քաղաքական միավորներն ատելության խոսք չեն օգտագործելու:
«Իմ քայլը» խմբակցությունը ՀՀ վարչապետի պաշտոնում առաջադրել է Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը: Ապրիլի 25-ին Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական է ներկայացրել ՀՀ վարչապետի պաշտոնից, որպեսզի, խորհրդարանի լուծարմամբ, երկրում կազմակերպվեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Ըստ ՀՀ Սահմանադրության, եթե խորհրդարանում երկու անգամ վարչապետ չի ընտրվում, ապա Ազգային ժողովը լուծարվում է: «Իմ քայլը» խմբակցությունը հայտարարել էր, որ Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունն առաջադրում է՝ առաջնորդվելով տվյալ ընթացակարգով: Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունների ղեկավարների հետ հանդիպումներից հետո հայտարարել էր, որ երկրում հունիսի 20-ին կանցկացվեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ:

YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. The ruling My Step bloc is ready to discuss opposition Bright Armenia LHK’s draft declaration whereby signatory political forces running for parliament in the upcoming snap election will record that they will refrain from hate speech during campaigning. The LHK presented the draft declaration today, at the special session of parliament convened for the first round of vote on the way of disbanding the legislature to hold early election.
“The My Step bloc is ready to discuss the text of the declaration,” the Vice Speaker of Parliament Alen Simonyan from the My Step bloc said.
On behalf of his faction he also congratulated on the occasion of World Press Freedom Day, noting that since the 2018 revolution press freedom recorded significant growth.
Simonyan also said that as agree the My Step bloc will formally vote present in the voting to elect a prime minister – thus failing to elect, a formality required to pave way for the dissolution of parliament and snap election.
The extraordinary session of parliament kicked off for the first round of voting to elect a prime minister on May 3. Lawmakers are expected to vote down caretaker prime minister Nikol Pashinyan, who is re-nominated by the ruling My Step bloc, a formality required for dissolving parliament.
Prime Minister Nikol Pashinyan resigned on April 25 to trigger the snap polls. The entire Cabinet also resigned. Holding early elections requires the dissolution of parliament, which in turn can happen when the legislature twice fails to elect a prime minister after the incumbent steps down.Pashinyan said during his resignation that his bloc will formally nominate and subsequently vote him down during both votings in order to maintain the technical requirements to disband the legislature.