Որպես նվիրատվություն Չինաստանի տրամադրած 100 հազար դեղաչափ «Կորոնավակ» պատվաստանյութը Հայաստանում է
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) համաճարակային իրավիճակի կայունացման նպատակով ՀՀ առողջապահության նախարարությունը շարունակում է պատվաստանյութերի նոր խմբաքանակների մատակարարումները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, մայիսի 1-ի գիշերը Հայաստան է ներկրվել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարության կողմից Հայաստանին որպես նվիրատվություն տրամադրված COVID-19-ի դեմ «Կորոնավակ» պատվաստանյութը` 100 հազար դեղաչափ` 50 հազար անձի համար:
«Նշենք, որ COVID-19-ի դեմ պատվաստումները շարունակվում են հանրապետության ամբողջ տարածքում, առաջնային օղակում` անկախ կցագրման փաստից, շաբաթվա բոլոր օրերին, Հայաստանի և մեր երկրում ապրող օտարերկրյա քաղաքացիների համար:
Հիշեցնենք, որ COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութերը 100 %-ով կանխարգելում են մահվան ելքերն ու հիվանդության ծանր ընթացքը: Պատվաստումների շնորհիվ հնարավոր կլինի կոտրել համավարակի շղթան»,- հայտնել են ՀՀ առողջապահական գերատեսչությունից:

100 тысяч доз вакцины CoronaVac, подаренной Китаем, уже в Армении
В целях стабилизации эпидемической ситуации по коронавирусной болезни (COVID-19) Министерство здравоохранения Республики Армения продолжает поставки новых партий вакцин.
Как сообщили Арменпресс в Министерстве здравоохранения Республики Армения, в ночь на 1 мая вакцина «КоронаВак» против COVID-19, подаренная Армении правительством Китайской Народной Республики, была импортирована в Армению в количестве 100 тысяч доз – на 50 тысяч человек.
«Следует отметить, что вакцинация против COVID-19 продолжается на всей территории республики, в первичном звене, независимо от факта прописки — во все дни недели, для граждан Армении и проживающих в нашей стране иностранных граждан.
Напоминаем: вакцины COVID-19 на 100% эффективны в предотвращении летальных исходов и тяжелого протекания заболевания. Прививки смогут разорвать цепь эпидемии», - сказали в Минздраве РА.