Պեկինից Հայաստան է ուղարկվել կորոնավիրուսի դեմ չինական պատվաստանյութ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի կառավարության աջակցությամբ ապրիլի 30-ին Պեկինից Հայաստան է ուղարկվել կորոնավիրուսի դեմ չինական պատվաստանյութը, որը Երևանում կլինի նախատեսված ժամկետում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ-ում Չինաստանի դեսպան Ֆան Յոնգի «Ֆեյսբուք»-ի էջը:
«Ենթադրվում է, որ պատվաստանյութերի օգտագործումը դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանում համաճարակի հաղթահարման գործընթացում: Ընկերները ճանաչվում են դժվարին պահերին և միասնական ուժերով պայքարում համաճարակի դեմ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն «Արմենպրես»-ին հայտնել էր, որ Sinovac ընկերության CoronaVac պատվաստանյութը Հայաստանում կլինի մայիսի առաջին շաբաթվա ընթացքում՝ ՝ 100 հազար դեղաչափ, որը 50 հազար հոգու համար է:
«18 տարեկանից բարձր բոլոր քաղաքացիները կարող են հայտ ներկայացնել պատվաստվելու համար», - ասել է նախարարը:

Пекин отправил в Армению китайскую вакцину от COVID-19
При содействии правительства Китая 30 апреля из Пекина в Армению была отправлена китайская вакцина от COVID-19, которая будет в Ереване в течение запланированного срока. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает страница посла Китая в Армении Фана Йонга в Facebook.
“Ожидается, что использование вакцины в Армении окажет положительное влияние на процесс преодоления эпидемии. Друзья познаются в трудные минуты и совместными усилиями борются с эпидемией”,- говорится в сообщении посла.
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян сообщила Арменпресс, что вакцина “CoronaVac” от компании Sinovac будет в Армении в течение первой недели мая - 100 тысяч доз на 50 000 человек.