«Ռոսկոսմոս»-ի ղեկավարն առաջարկել է ընդլայնել ՌԴ-ՀՀ փոխգործակցությունը տիեզերական տեխնոլոգիաների ոլորտում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս օրերին Մոսկվա և Դուշանբե այցի շրջանակներում ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Մոսկվայում հանդիպել է «Ռոսկոսմոս» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Ռոգոզինի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ անվտանգության խորհրդի գրասենյակից, հանդիպման մեկնարկին քարտուղար Գրիգորյանը շնորհավորել է Ռոգոզինին Տիեզերագնացության միջազգային օրվա առթիվ։
«Քարտուղար Գրիգորյանը ընդգծե, որ Ռուսաստանը առաջատար դիրքեր է գրավում տիեզերագնացության ոլորտի մի շարք ուղղություններում և այս առումով կարևորեց հայ-ռուսական համագործակցությունը, շեշտելով, որ Հայաստանում տիեզերական գործունեության ոլորտի զարգացման համատեքստում առաջնային կարևորություն են տալիս Ռուսաստանի հետ փոխշահավետ համագործակցությանը:
Խոսելով Հայաստանում տիեզերական գործունեության զարգացման հեռանկարների և այս ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության մասին քարտուղար Գրիգորյանը կարևորեց այն հանգամանքը, որ Հայաստանում ընդունվել է «Տիեզերական գործունեության մասին» օրենք, որի արդյունքում ընկերությունները, որոնք Հայաստանում կզբաղվեն տիեզերական գործունեությամբ, կստանան մի շարք հարկային արտոնություններ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ Դմիտրի Ռոգոզինը իր կողմից բարձր է գնահատել հայ-ռուսական համագործակցությունը տիեզերական մոնիթորինգի ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների մասով: Նա առաջարկել է ընդլայնել Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև փոխգործակցությունը տիեզերական տեխնոլոգիաների նախագծման և մշակման շրջանակներում:
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերելն ստեղծելու աշխատանքային խումբ՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև տիեզերական գործունեության ոլորտում ուղղությունները հստակեցնելու և անելիքները որոշակիացնելու նպատակով:
ՀՀ ԱԽ գրասենյակից հայտնում են, որ հանդիպման ավարտին Դմիտրի Ռոգոզինը հրավիրել է հայկական կողմին սույն տարվա հունիսի 14-18 Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք Տիեզերական տարածության հետազոտում(Global Space Exploration Conference— GLEX-2021) խորագիրը կրող միջազգային համաժողովին: Ռոգոզինն ընդգծել է, որ նման հարթակներում Հայաստանի ներկայացվածությունը հնարավորություն կտա ձեռք բերել համագործակցության նոր պայմանավորվածություններ այս ոլորտում:
Կողմերը պայմանավորվել են ամառվա ընթացքում Դմիտրի Ռոգոզինի Հայաստան այցի ընթացքում ամփոփել աշխատանքային խմբի գործունեության արդյունքները:

Глава «Роскосмоса» предлагает расширить российско-армянское сотрудничество в области космических технологий
В рамках визита в Москву- и Душанбе Совета безопасности Армении Армен Григорян встретился в Москве с генеральным директором госкорпорации «Роскосмос» Дмитрием Рогозиным.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Совета безопасности, в начале встречи Армен Григорян поздравил Рогозина с Международным днем космонавтики.
Григорян подчеркнул, что Россия занимает лидирующие позиции по ряду направлений в области авиакосмической промышленности, в этом отношении он отметил важность армяно-российского сотрудничества, подчеркнув, что в контексте развития космической деятельности Армении важно взаимовыгодное сотрудничество с Россией.
Говоря о перспективах развития космической деятельности в Армении, Армен Григорян отметил тот факт, что в Армении принят закон о космической деятельности, в результате которого компании, работающие в сфере космоса, получат ряд налоговых льгот.
Дмитрий Рогозин, в свою очередь, высоко оценил армяно-российское сотрудничество в области космического мониторинга. Он предложил расширить сотрудничество между Россией и Арменией в рамках разработки и развития космической техники.
Стороны договорились создать рабочую группу для уточнения направлений в сфере космической деятельности между Арменией и Россией и определения дальнейших действий.
В завершение встречи Дмитрий Рогозин пригласил армянскую сторону на Международную конференцию по исследованию космоса (GLEX-2021), которая состоится в Санкт-Петербурге 14-18 июня этого года. Рогозин подчеркнул, что представительство Армении на таких площадках даст возможность достичь новых договоренностей о сотрудничестве в этой сфере.
Стороны договорились подвести итоги работы рабочей группы в ходе визита Дмитрия Рогозина в Армению летом текущего года.